Úhoř říční je dokonalý jedovatý zabiják. Jeho budoucnost je nejistá - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úhoř říční je dokonalý jedovatý zabiják. Jeho budoucnost je nejistá

Úhoř říční patří k nejtajemnějším rybám žijícím v našich vodách. Jenže vinou nešetrné lidské činnosti úhořů ubývá. V květnu nastane další fáze vysazování malých úhořů k posílení populace.
Fotogalerie4

Dospělý úhoř - dokonalý zabiják | foto: Viktor Krus

Záměna úhoře s jiným druhem ryby je nepravděpodobná, jeho hadovitý tvar těla si nelze splést. Liší se od většiny ryb i postavením ploutví. Na jeho těle chybí břišní ploutve, přičemž hřbetní, ocasní a řitní jsou spojeny v jeden celek, který lemuje zadní část úhořova těla.

Tělo úhoře pokrývá silná vrstva slizu, čehož si všimnete při jeho odháčkování na břehu, kdy nepříjemně klouže z rukou. Má drobné šupiny, které jsou ale silně zarostlé v kůži. Tou je úhoř schopen dokonce i přijímat kyslík. Tento fakt mu umožňuje pohybovat se omezenou dobu i po souši.

Malá hlava úhoře nejeví žádné známky nebezpečí, ovšem v jeho tlamě se skrývá až překvapivě silný stisk, na který si musíte dávat pozor při vyprošťování háčku, aby vás nekousl. Úhoř disponuje výborným čichem, s jehož pomocí si loví svou potravu – hmyzí larvy, korýše, měkkýše, drobné ryby. Všechny tyto faktory naznačují, že úhoř říční patří k dokonalým vodním predátorům.

Akt rozmnožování

Úhoři se rozmnožují v Sargasovém moři, které se rozprostírá v Atlantickém oceánu nedaleko břehů Severní Ameriky. Po dosažení pohlavní dospělosti se úhoři vydávají ze své domoviny na 1,5 roku dlouhou pouť, která měří až 7 000 kilometrů.

Věděli jste, že...

... úhořova krev je jedovatá? Pouhý půl gram krevního séra zabil při laboratorních testech za několik minut malého psa. Při zpracovávání uloveného úhoře si dávejte pozor zejména na oči. Zasažení sliznice jedovatou krví může vyvolat silný zánět.

Pozor si také dávejte na otevřené rány, aby se vám do nich úhoří krev nedostala. Totožné účinky vyvolává například i zmijí jed – nevolnost, zvracení, slabost, nepravidelný puls, dýchací potíže atd. Účinky jedu jsou eliminovány při teplotě 60 ˚C a více.

Během celé cesty ryby nepřijímají žádnou potravu. Tření ryb probíhá v hloubce okolo 350 až 500 metrů při teplotě asi 17 ˚C. Tady život dospělých úhořů končí, po vytření hynou.

Tam, kde jedněch život končí, druhým začíná. Každá samice nakladla nad sedmikilometrovou propastí 400 až 700 tisíc jiker o velikosti asi milimetr. Vylíhlý plůdek bude nyní tři až čtyři léta putovat Golfským proudem zpět k pobřeží Evropy.

Po dosažení břehů starého kontinentu se úhoři přeměňují z larválního stádia na monté (drobní úhoři do osmi centimetrů délky). Následně se úhoří drobotina dere proti proudu řek, přičemž jedna část zůstává v ústí toků (z těch se stávají samci) a druhá putuje do vnitrozemí (z těch se stávají samice).

Úhoři se dožívají osmi až 15 let. Existují ovšem i údaje o v zajetí chovaných jedincích, kteří žili mnohem déle. Příkladem může být pražský úhoř Pepík, který se dožil 68 let. Rekordmanem je ovšem 85 let žijící švédský úhoř Putte.

Stavy úhoře klesají

Lví podíl na klesajícím stavu úhořů má člověk. Může za to především budování staveb v tocích řek (jezy, přehrady), které jsou mnohdy nepřekonatelnou překážkou pro migraci úhořů.

Zmenšení úhoří populace u nás lze vyčíst i z údajů Českého rybářského svazu (ČRS). Z nich vyplývá, že v rozmezí od roku 1990 až do roku 2005 bylo (kromě let 2000 a 2004) vždy uloveno víc než 30 tisíc úhořů. Kdežto v minulé sezoně bylo uloveno "pouhých" 18 910 kusů úhoře.

Světlá budoucnost

Razantní snižování úhoří populace na našich vodách má částečně eliminovat minimální lovná délka (50 centimetrů) a doba hájení (od 1. 9. do 30. 11.). Ještě radikálnější je v ochraně úhoře například Švédsko, zde je lov této ryby zcela zakázán.

Úhoří mláďata
Úhoří mláďata
Úhoří mláďata

Český rybářský svaz se snaží tuzemskou populaci úhořů doplnit mladými jedinci. Poslední dodávka úhořího monté dorazila v dubnu. Z francouzských lovišť bylo dodáno 530 kilogramů malých úhořů, což je přibližně 1,6 milionu kusů. Hodnota této násady se pohybuje okolo 7,36 milionu korun, přičemž 82 % částky proplatil Evropský rybářský fond, zbytek uhradil ČRS.

Úhoři přečkali tento transport v naprostém pořádku. Po zvážení začalo převážení do revírů v Čechách a na Moravě. Toto ovšem není poslední vysazování mladých úhořů do našich revírů. Přibližně na začátku května dorazí na naše území nyní už odkrmené monté z odchoven. Doufejme, že tito jedinci zlepší stavy úhořů u nás.

Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025