Úklid nepatří mezi oblíbené činnosti, ale bez něj se neobejdete.

Úklid nepatří mezi oblíbené činnosti, ale bez něj se neobejdete. | foto: Profimedia.cz

Úklid: tipy, jak ho zvládnout jako profesionál

  • 18
I tak banální věc jako úklid má svou logiku. Nemá totiž smysl leštit zrcadla, a pak na ně nechat napadat prach při cídění horních skříněk v koupelně.

Vždycky jsem řešila, jestli je lepší nejdříve luxovat, nebo utírat prach. A kdy převlékat postele? Až na konci, aby tím člověk završil pomyslné očištění? Nerozvířím naklepáváním peřin ale zbytečně prach – a ten mi sedne na otřené skříňky?

Přinášíme vám proto tipy pro správný úklid, abyste nemuseli nic dělat zbytečně a ušetřili čas. Pokud se řídíte naší radou a uklízíte alespoň trochu průběžně (viz předchozí článek), ani to nedá tolik práce.

Nezdržujete se maličkostmi

Držte se staré dobré rady: začněte shora a postupujte k podlaze, tím nic nezkazíte.

Jak často uklízet?

  • Každý den stačí zhruba 20 minut. Jen vyvětrat, ustlat a uklidit rozházené věci.
  • Jednou týdně už si vyhraďte hodinu času. Větrání, luxování, dezinfekce koupelny.
  • Jednou za měsíc už to chce volné odpoledne. Vymeťte pavučiny i z těch nejzapadlejších koutů.
  • Dvakrát do roka si objednejte úklidovou firmu na generální úklid (mytí oken, čistění koberců apod.).

Nejprve se vrhněte na to, co vám stále leží na očích. Věci, které se tam válejí, evokují nepořádek nejvíce a nemotivují vás do dalšího pucování. Oblečení přehozené přes židle ukliďte do skříní, srovnejte CD, vyházejte staré časopisy, účtenky.

Nezdržujte se malichernostmi. Jakmile se do úklidu ponoříte hlouběji, začnete řešit nesmysly. Třídit dopisy, listovat výstřižky z novin, probírat staré oblečení. To vás zdrží na celý den. Na podobné "zanoření do vzpomínek" si raději vyhraďte jiný termín a po "hrubém úklidu" zahajte prachovkové klání.

Utěrkou nedělejte prudké kruhové pohyby, ale vodorovné tahy směrem dolů. V praxi se osvědčily antistatické utěrky, na kterých část prachu ulpí. Zbytek zvířeného prachu se poté usadí na podlaze a nebude přelétávat na další kusy nábytku.

Zkušené hospodyně nedoporučují prát je v pračce s ostatním prádlem, tvrdí, že jim saponáty neprospívají, postupně se ztrácí jejich účinnost. Doporučují je spíš jen očistit čistou teplou vodou.

Když už jste v akci, věnujte se i sklu. Pomůže vám klasický ocet, kdo má skleněný lustr, může použít speciální čistič.

Na řadě je kuchyň a koupelna

Pokračujte v kuchyni. Vyneste odpadky a rovnou vydezinfikujte odpadkové koše, abyste je později neumývali v čisté vaně – přečtěte si, jak si blogerka iDNES.cz vystačí v celé domácnosti jen s octem a jádrovým mýdlem.

Finta pro lenochy

Pozvěte si návštěvu. Pokud víte, že má za tři hodiny dorazit pedantická tetička Karla, bude vás pohánět silný motivační motor. Do obývacího pokoje, kde uprostřed stojí vysavač, ji nepozvete. Právě sebemotivace bývá na celém úklidu to nejtěžší.

Umyjte nádobí a ukliďte ho. Smeťte drobky z kuchyňské linky i jídelního stolu. Vyčistěte rychlovarnou konvici, presovač a další drobné spotřebiče. Nevynechejte ani troubu, na tu se zapomíná, protože dovnitř nevidíte a co oči nevidí, to srdce nebolí (viz tipy na čistění trouby). Totéž se týká i mikrovlnné trouby.

Speciální pozornost věnujte televizoru a monitoru počítače – jsou to největší lapače prachu (viz předchozí článek). S obyčejnou prachovkou si ale nevystačíte. Někdo používá speciální čističe, mýdlovou vodou ale také nic nezkazíte. Nakonec vyleštěte obrazovku prostředkem na sklo.

S prachovkou pak proběhněte všechny místnosti (nezapomeňte vždycky začít horními skříňkami a postupovat k nejspodnějším), na konec si nechte koupelnu.

K ruce si vezměte dezinfekci a na ruce rukavice. Z umyvadla a vany odstraňte nejrůznější lahvičky a flakonky a pořádně ji vydrhněte. Čistič nechte působit a aplikujte ho i na záchod, kde bude mít opět čas ukázat svou sílu. Toaletu důkladně setřete, použijte třeba antibakteriální vlhčené ubrousky – nebudete tak muset ruce máchat spolu s hadrem a miliardou bacilů v horké vaně.

Podlahu si nechte nakonec

A jak na ono postelové dilema? Já ho vyřešila tak, že nejprve převléknu peřiny, čisté odnesu do vedlejší místnosti, uklidím ložnici a přinesu je zpět.

Největší část práce máte za sebou. Čeká vás ale největší plocha – podlaha. Ať už luxujete, zametáte nebo vytíráte, pamatujte na to, že by mělo jít o poslední řádek na vašem úklidovém seznamu.

Na samotném chvostu pořadníku jsou už jen drobné úkony. Spláchněte dezinfekci v toaletě, vyleštěte zrcadla a zalijte květiny. Poté už jen vyvětrejte a svalte se do čerstvě převlečené postele. Po takové dřině si to zasloužíte.

Další tipy

  • Nepřeskakujte. Když už čistíte skříň, neodbíhejte ke knihovně.
  • Zapojte rodinu. Už i malé dítě zvládne porovnat rozházené boty a odnést špinavé nádobí. Malá pomoc je velká pomoc.
  • Na úklidových prostředcích nešetřete. Nekvalitní dezinfekce vylijete na skvrny daleko víc a dá vám větší práci se s nimi poprat. Mezi praktické pomocníky patří vlhčené utěrky, které po setření prachu vyhodíte. Milovníkům úklidu udělá radost i nový mop.