Nezapomeňte po svém psu uklidit!

Nezapomeňte po svém psu uklidit! | foto: Ilustrační foto

Uklízejte po svém psovi

  • 2
Pes přináší nejen radost a užitek, ale i řadu nepříjemností. Velmi diskutovaným problémem je uklízení exkrementů. To se mnoha majitelům psů totiž dělat nechce.
Nejen že exkrementy po ulicích a parcích nevypadají dobře a nutí nás nezřídka ke slalomové exhibici na chodnících, ale mohou dokonce i škodit životnímu prostředí.
Hodně se mluví o lidech, kteří odmítají po svém mazlíčkovi uklízet. V některých městech dokonce udělují za takovou neochotu pokuty. Nesmí se ale zapomínat, že negativní důsledky má i psí moč.

. Pozor na parazity

midiEktoparazité
Z kategorie zevních parazitů určitě stojí za zmínku blechy - už pro možnost jejich vzájemného předávání v populaci různých zvířat (ježek, pes, kočka). V poslední době také stoupá počet svrabových onemocnění. Velký problém současnosti tvoří klíšťata, která mají samozřejmě vliv na zdravotní stav svého hostitele a která také mohou přenášet např. lymskou borreliózu. Nakažený pes roznáší infikovaná klíšťata ve svém okolí, a ohrožuje tím i ostatní vnímavé savce včetně člověka.

Endoparazité

Z této oblasti je určitě nejdůležitější varovat před nakažením člověka vývojovými stádii škrkavky psí. V příměstských oblastech, kde je možné zaznamenat výskyt lišek, se někdy vyskytuje tenkohlavec liščí (Trichuris vulpis). Je to oblý červ, u kterého se jako hostitel uvádí liška a pes. Ve stejných oblastech hrajemidi

roli tasemnice hrášková (Taenia pisiformis), mezi jejíž hostitele patří králík, zajíc a drobní hlodavci. Boubele tasemnice se vytvářejí na serózních blanách a vnitřních orgánech mezihostitele - a značně jej poškozují. Z prvoků je nejzajímavější Giardia sp. Vyskytuje se u řady zvířat i člověka a způsobuje průjmy. Možnost přenosu mezi člověkem a zvířetem zatím není zcela potvrzena, ale ani vyloučena. Vzhledem k poměrně častým záchytům je třeba Giardiím věnovat patřičnou pozornost.

Trus

Produkované množství a složení trusu se mezi jednotlivými psy liší. Vliv má samotná rasa psa nebo skladba potravy. Trus zdravého psa není pro okolí pravděpodobně příliš škodlivý. Zato nemocný pes představuje potenciální nebezpečí, ať už z hlediska bakterií, virů nebo parazitů.

Bakteriální onemocnění

Bakterie jsou diskutovaným tématem, ale nebezpečí nákazy není nijak vysoké. Teoreticky se uvažuje o přenosu salmonelózy a leptospirózy, ale ta se v psí populaci příliš často nevyskytuje,

Virová onemocnění

Jediné nebezpečí představuje vzteklina, ostatní nemoci způsobené viry psi víceméně nepřenáší. Ale i tak se není čeho bát. Z informací Státní veterinární zprávy vyplývá, že je Česká republika řazena mezi tzv. vztekliny prosté státy. Přenos ostatních chorob je možný pouze v případě, že by se pes stýkal s volně žijícími psovitými šelmami.

Parazitární onemocnění

Oblast parazitárních chorob je velmi široká a určitá nebezpečí ve vztahu pes a člověk nebo pes a ostatní zvířata opravdu hrozí.

Moč

Psí močí trpí hlavně rostliny. Množství produkované moči se u psů různých velikostí samozřejmě liší. Důležitým ukazatelem je pH, jehož hodnota vyjadřuje kyselost moči.  Normální rozmezí se uvádí přibližně 4,8-6,5. Hlavní dusíkatou složkou savčí moče je močovina, ta může být z hlediska rostlin poměrně agresivní tekutinou.
Psí moč škodí zvláště zatravněným plochám nebo záhonům, ale nepříjemný dopad má i na okrasné dřeviny.
Močí způsobené škody se liší v návaznosti na pohlaví zvířete. Fenky vykonávají potřebu najednou - tedy ve větším množství - a ohrožují spíše rovné plochy. Pes -vzhledem k potřebě značkovat - močí méně, ale častěji. Vybírá si k umístění své značky raději svislé plochy, tedy keře a stromy. Může tak dojít k jejich trvalému poškození, někdy je nutná i likvidace.

Témata: Poradna: Zdraví, Psi