Toulaví psi jsou pro Ukrajinu hrozbou. Ilustrační snímek.

Toulaví psi jsou pro Ukrajinu hrozbou. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Ukrajina zápasí s potulnými psy, vraždění nahradila sterilizace

  • 59
Ukrajina se chystá na mistrovství Evropy ve fotbale a rozhodla se proto vyhladit smečky potulných psů. Od jejich vybíjení po veřejných protestech úřady upustily a s pomocí zahraničních expertů nyní bude problém řešit sterilizací.

Ukrajinské úřady se usilovně snaží vyčistit Kyjev, Charkov, Doněck a Lvov od potulných psů. Odhady počtu zvířat, která hledají útočiště v ulicích velkých měst, jdou do desetitisíců.

V ukrajinském tisku se od počátku roku objevovaly děsivé zprávy o masovém vraždění psů, které komunální správa nechávala střílet či trávit. Objevily se prý i případy psů umučených hlady ve sklepeních domů či dokonce zazděných. Mrtvé psy údajně po desítkách zakopávali zřízenci komunálních služeb ve dvorech obytných bloků. Na internetu se objevovaly nabídky na odchyt a usmrcení zdivočelých psů, cena se pohybovala kolem 500 hřiven (1 200 korun) za kus.

Vybíjení zvířat vyvolalo vlnu protestů. Kritika zazněla i ze zahraničí, kde se do boje za záchranu ukrajinských psů zapojila slavná francouzská herečka a ochránkyně zvířat Brigitte Bardotová či trenér fotbalistů Borussie Dortmund Jürgen Klopp. Domácí protesty vyvrcholily koncem března, kdy se v Kyjevě přiotrávilo dítě jedem z pasti nastražené na potulné psy.

Úřady musely změnit taktiku a zvolit ohleduplnější postup. Státní veterinární správa uzavřela smlouvu s rakouskou dobrovolnickou organizací Vier Pfoten (Čtyři tlapy) a německou ETN, které nyní v ukrajinských městech bezplatně odchytávají bezprizorní psy, soustřeďují je v útulcích a podrobují sterilizaci.

Podle kyjevského tisku rakouští odborníci v příštích dnech dodají na Ukrajinu tři mobilní sterilizační jednotky a speciální automobily pro odchyt zdivočelých zvířat. V Kyjevě už bylo sterilizováno na tři tisíce psů, stovky dalších byly očkovány. Radnice vyčlenila několikahektarový pozemek, kde vybuduje centrum ochrany zvířat a zajistí pro ně kvalifikovaný personál. Obdobné programy realizují i v Charkově, Doněcku a Lvově.

Úřady uznávají, že sterilizace je spíš dlouhodobým řešením, které bezprostředně neulehčí pobyt zhruba milionu zahraničních fanoušků, kteří mají na Ukrajinu přijet. Řešení je to ale humánní a trvalé a veterináři v něm chtějí pokračovat i po skončení fotbalového šampionátu.

O svá práva se navíc podle listu Segodňa hlásí i ostatní ukrajinská města. V Záporoží údajně od počátku roku evidují několik stovek případů, kdy smečky potulných psů napadly a pokousaly kolemjdoucí, většinou malé děti. Ve městě prý žije neuvěřitelných 30 000 potulných psů. Po naléhavých výzvách veřejnosti nakonec ukrajinská veterinární správa rozšířila "fotbalový" program sterilizace psů i na toto téměř milionové město na jihovýchodě Ukrajiny.

,