Ve Francii hotové dekorace po vychladnutí pomalují akrylovými barvami a po zaschnutí barev nalakují celý povrch bezbarvým lakem.

Ve Francii hotové dekorace po vychladnutí pomalují akrylovými barvami a po zaschnutí barev nalakují celý povrch bezbarvým lakem. | foto: Alena Isabella Grimmichová

Upečte si trvanlivé adventní dekorace podle francouzského receptu

  • 2
Tradiční francouzské ozdoby z mouky a soli jsou narozdíl od vizovického pečiva těžké jako keramika. Na větvičky proto můžete zavěsit jen opravdu drobné kousky. Větší věnečky na dveřích či na stole ovšem vypadají kouzelně.

Pracovních návodů existuje celá řada, liší se složením těsta, délkou pečení i závěrečnou úpravou. "Těsto můžete po upečení nechat bez jakékoliv další úpravy nebo naopak každý kousek pomalovat a nalakovat tak, že původní materiál zcela zakryjete. Výsledek pak působí jako keramický výtvor a navíc tak pečené ozdoby ochráníte před moučnými moly," vysvětluje výtvarnice Alena Grimmichová.

Poměrně vysoký podíl soli v těstě má naprosto prozaickou funkci. Působí jako ochrana před hlodavci, aby ozdoby vydržely co nejdéle. Nejlépe hned několik sezón. Současně sůl přidává ozdobám na váze, takže třeba na stole pevně sedí na svém místě.

Pusťte se do pečení

Hotové dekorace nemusíte vybarvovat, klidně je nechte přírodní. Dekorativní výtvory ze slaného těsta mají obrovskou výhodu v tom, že na ně potřebujete jen ty nejobyčejnější suroviny. Pokud alespoň občas pečete, jste navíc na práci s nimi zvyklí a nepotřebujete se nic zvláštního učit. Ani si nemusíte pořizovat nějaké speciální vybavení.

Když už se do pečení pustíte, vytvořte si raději větší množství věnečků i ozdob najednou, protože se těsto peče několik hodin. Velký adventní věnec na dveře, další na adventní stůl, drobnější věnečky či jiné ozdoby využijete na stromeček, případně je můžeme přivázat na vánoční dárky.

Potřebné suroviny a pomůcky:

Hladká mouka, jemná kuchyňská sůl, voda, štětec, akrylové barvy, bezbarvý lak, vykrajovátka na cukroví, pracovní vál, váleček, nůž, plech.

Pracovní postup:

Hladkou mouku a sůl smíchejte v poměru tři díly mouky, jeden díl soli a jeden díl vody a vypracujte tvárné těsto. Vodu můžete podle potřeby přidat. Pokud je těsto příliš lepivé, přidejte sůl. Z dobře propracovaného těsta si nejprve vyválejte dva válečky.

Z tří dílů mouky, jednoho dílu soli a jednoho dílu vody vypracujte tvárné těsto.Z dobře propracovaného těsta vyválejte dva válečky.

Oba válečky jednoduše spleťte dohromady. Můžete samozřejmě použít i tři válečky a vytvořit z nich copánek. Pletenec či copánek zatočte do tvaru věnečku, konce spojte trochou vody.

Oba válečky jednoduše spleťte dohromady.Jednoduchý věneček vytvořte spojením konců pletence trochou vody.

Část těsta vyválejte a vykrájejte z něj vykrajovátky na cukroví drobné tvary. Z kousků těsta vytvořte i malé kuličky a pomocí vody je nalepte na věneček. Hotové věnečky přeneste na plech vyložený pečícím papírem.

Hotové a dozdobené věnečky přeneste na plech vyložený pečícím papírem.  S dobou pečení se mění i barva věnečků. Medový nádech získají po 4 až 5 hodinách.

Pečte při 120 stupních Celsia podle velikosti 4 až 5 hodin. Větší věnec se může péct i 6 hodin. S dobou pečení se mění i barva věnečků, od medového po tmavší a tmavší. Upečené věnce nechte vychladnout. Zda je necháte přírodní, nebo pomalujete akrylovými barvami a nalakujete bezbarvým lakem, už je jen na vás.

Ve Francii hotové dekorace po vychladnutí pomalují akrylovými barvami a po zaschnutí barev nalakují celý povrch bezbarvým lakem.