Sušené byliny | foto: Profimedia.cz

Usušte si bylinky, ať je máte v zimě po ruce

Uchovejte vůni a chuť sesbíraných bylin jejich sušením. Máme řešení i pro ty, kteří mají málo času. Byliny si jednoduše zamrazte.

Sušíme, sušíme a zase sušíme...

Léčivá hodnota byliny stejně jako její vůně i chuť se ztrácejí hned po oddělení listu či květu od rostliny. Enzymy, které dříve vytvářely aktivní složky, začínají nyní tyto látky štěpit. Uchovejte tedy z rostliny co nejvíce a začněte se sušením už teď.

Listy, stonky a květy

galOčištěné listy by se před sušením neměly omývat, pokud to tedy není nezbytně nutné. Vyberte teplé, tmavé a suché místo (nikoli slunečné, způsobuje těkání silic) s odpovídajícím větráním a optimální teplotou 32 °C pro prvních 24 hodin, pak by se měla teplota regulovat na 24–26 °C. Nepříliš silné listy by při této teplotě měly uschnout asi za čtyři dny.

Stonky s listy (např. šalvěje, tymiánu, rozmarýnu a saturejky) svažte do malých svazků a pověste stonky vzhůru. Do jednoho svazku dávejte maximálně deset stonků.

Květy rozprostřete na mušelín, fáčovinu nebo na balicí papír s propíchanými malými dírkami a napněte přes rám nebo drátěnou mřížku, aby docházelo k cirkulaci vzduchu.

Semena, plody a kořeny

Plodenství letniček a kuchyňských bylin (fenykl, kopr)

. Papírové sáčky?

Papírové sáčky nejsou pro uskladnění bylinek nejvhodnější. Nezamezí přístupu vlhkosti, navíc se k bylinkám snáze dostanou nejrůznější škůdci.

pověste stonky vzhůru a do papírové či jiné nádoby zachytávejte padající semena (nažky). Slunečnicové úbory sušte celé a plody po uvolnění uložte.

Semena se suší v teplém, suchém prostředí po dobu dvou týdnů. Po usušení je dobře označte a uložte do tmavých, dobře uzavřených nádob. Uchovávejte v chladném (nemrznoucím!) a tmavém místě.

Kořeny je potřeba dobře očistit. Abyste urychlili sušení, velké kořeny rozkrojte podélně napůl a pak na menší kousky. Protože vyžadují vysoké teploty (50–60 °C), můžete je sušit v troubě a pravidelně obracet, dokud nejsou křehké. Kořeny proskurníku a oddenky lékořice je potřeba před sušením oloupat. Suché kořeny uskladněte v tmavých utěsněných nádobách.

Vzhůru do mrazáku!

Zmrazené byliny téměř neztrácejí chuť, vůni ani nutriční hodnoty. I proto dnes patří mražení mezi nejoblíbenější způsob uchovávání kuchyňských bylin.sph

1) Nejjednodušším způsobem je ukládání bylin do označených igelitového sáčků jednotlivě nebo ve směsi.

2) Také můžete bylinky zamrazit do kostek ledu. Stačí pouze nasekat listy nebo nať, vložit do tvořítka na led a v poměru 15 ml sekané byliny a 15 ml vody nechat zamrazit.

Fóra čtenářů HOBBY.cz