Hřib kovář (Boletus luridiformis).

Hřib kovář (Boletus luridiformis). | foto: Profimedia.cz

Už se objevují první hřiby. Houbařská sezona se slibně rozjíždí

  • 8
Stále lépe se daří jarním houbám. Chladnější noci sice odložily růst letních hub asi o dva týdny, ale díky příznivějšímu počasí už se konečně objevily i hřiby, klouzky nebo křemenáče. Nejlepší situace je v nížinách a středních polohách.

Podle Jaroslava Landy z České mykologické společnosti bude další růst hub záviset na přísunu vláhy a tepla: „Zatím je vláhy dost a teploty neklesají k nule.“ Nejlepší situace je v nížinách a středních polohách.

Rostou hřiby kováře, klouzky i křemenáče

„Tento týden konečně začaly růst také hřibovité houby, holubinky, muchomůrky nebo čechravky. Zatím vede hřib kovář, který byl již opakovaně nalezen zejména v teplejších oblastech jako je například Polabí,“ řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Jarní houbaři už našli také klouzky a hlášeny jsou i křemenáče. „I když tyto nálezy jsou zatím sporadické, v příštích dnech se očekává zlepšení. Houbám svědčí vlaha i přibývající teplo,“ zdůraznil.

Čirůvka májovkaČirůvka májovka

Čirůvka májovka

Landa dodal, že stále dominují jarní houby. „Čirůvka májovka jasně vede. Je to skvělá houbička, která vyrůstá jednak v trávnících na okrajích lesů, v prosvětlených lesích listnatých i mimo les. Následuje ji jedlá závojenka podtrnka, která je ve svém rodě je prakticky výjimkou. Vyrůstá na jaře a má vazbu na trnky, hlohy a ovocné stromy,“ vysvětlil mykolog.

Pozor na jedovaté houby!

Na jaře se podle Landy tyto typicky jarní houby mohou sbírat a jsou využitelné. Upozornil ovšem, že by je měli sbírat jen ti houbaři, kteří je dobře znají. V červenci a dalších měsících totiž v lese vyrůstají jedovaté závojenky, se kterými lze závojenku podtrnku zaměnit.

Kdo houby opravdu dobře nezná, neměl by doma zapomenout atlas

Mykolog zároveň upozornil na stále hojnější růst jedovatých hub: „Pečárka zápašná, která minulý týden ještě moc nerostla, začala v tomto týdnu dominovat. Od dalších pečárek, neboli žampionů, se liší zejména nepřítomností příjemné anýzové hořkomandlové vůně. Při zpracování zapáchá karbolem“. Od jedlých druhů se zároveň odlišuje žlutou oxidací při poškrábání.

Podobně mykologové varují před nebezpečnou čechratkou podvinutou, která právě začala růst. Stejně jako muchomůrky. „Objevila se muchomůrka slámožlutá, roste třepenitka svazčitá i bedly zahradní, u kterých není vyjasněna jedlost,“ uvedl.


Témata: Na houbách