Plyny z psích exkrementů mohou rozsvítit plynové lampy nebo se stát zdrojem pro vařič.

Plyny z psích exkrementů mohou rozsvítit plynové lampy nebo se stát zdrojem pro vařič. | foto: parksparkproject.com

V Americe vyřešili problém psích hovínek. Využijí je k osvětlení parků

  • 41
Americký umělec Matthew Mazzotta zkonstruoval jednoduchou biostanici vyvíjející metan. Ten poslouží pro svícení ve veřejných parcích. Stačí jen přesvědčit pejskaře, aby pytlíky s exkrementy vhodili do kontejneru, o plyn se postarají mikrobi.

Psí výkaly na chodnících či v parcích páchnou a dokážou znepříjemnit celý den, pokud do nich neopatrný chodec šlápne. I ony ale mohou mít svou světlejší stránku, ukazuje umělec Matthew Mazzotta v parku v americkém městě Cambridge. Vytvořil tu lampu, která svítí právě díky recyklaci psích hovínek. "Doufám, že tímto způsobem přesvědčím lidi, aby přemýšleli o různých podobách recyklace," říká o svém záměru Mazzolla.

Jeho recyklátor výkalů Park Spark tvoří dvě nádrže o objemu skoro 2 000 litrů natřené jasně žlutou barvou. Jsou propojené černými trubkami a napojené na klasickou pouliční plynovou lucernu.

Plny z psích exkrementů může rozsvítit plynové lampy nebo se stát zdrojem pro vařič

Plny z psích exkrementů může rozsvítit plynové lampy nebo se stát zdrojem pro vařič

Jakmile psík vykoná svou potřebu, má majitel bobek sebrat do sáčku z rozložitelného materiálu, které jsou na místě k dispozici a vložit ho do levé nádrže. Poté zatočí kolem a rozmíchá tak obsah uvnitř, který tvoří výkaly a voda. Zbylý kus práce odvedou mikrobi, výsledkem je nepáchnoucí plyn metan vyváděný trubkami z nádrží do lampy, jež díky němu svítí. A už se potvrdilo, že je tu dostatečný "psí provoz" na zajištění trvalého přísunu paliva.

Celý projekt chce po pejskařích jen trošku disciplíny

Celý projekt chce po pejskařích jen trošku disciplíny

Třiatřicetiletý Mazzotta, který je absolventem oboru vizuálních studií na Massachusettském technickém institutu (MIT), dostal nápad díky nedávnému pobytu v Indii. Tam viděl, jak lidé používají výkaly v takzvaných "metanových vařácích", s jejichž pomocí vaří jídlo.

Když pak navštívil park v Cambridgi a viděl, jak sáčky s psími výkaly plní odpadkové koše, poznamenal k příteli: "V jiných zemích tohle využívají." To bylo prvním krokem k realizaci neobvyklého zařízení, na něž dostal od MIT grant, stylové lampy věnovalo město Boston.

Není problém, aby se plyn z psích exkrementů stal energií nejen pro lampy, ale i pro vařiče

Není problém, aby se plyn z psích exkrementů stal energií nejen pro lampy, ale i pro vařiče umístěné do parku a využitelné při pikniku

Psí exkrementy se dají jen tak házet do koše a uvolňující se plyn zbůhdarma unikat do vzduchu. A nebo se dá smysluplně využít

Psí exkrementy se dají jen tak házet do koše a uvolňující se plyn zbůhdarma unikat do vzduchu. A nebo se dá smysluplně využít