Čechratka černohuňatá | foto: www.houbar.cz

V lese teď narazíte na hřiby, exotickou čapulku, čechratku i nadúrodu ryzců

  • 1
Stále rostou, z lesa v těchto dnech nikdo neodejde s prázdnou. Na Karlovarsku navíc můžete narazit i na vzácné, či dokonce chráněné druhy hub. Na Plzeňsku zase houbaři objevili doslova plantáž ryzců smrkových, které jsou jedinečnou lahůdkou.

Nemusíte dokonce chodit na „zaručená místa“ a najdete mnoho jedlých, nejedlých a jedovatých hub. To momentálně platí po celé republice. A zvláště na Karlovarsku nechybějí unikáty, které lákají spíš svým vzhledem.

Zanícení mykologové se radují z exotů

Čapulka bahenní (Mitrula paludosa), strmělka mlženka (Clitocybe nebularis) nebo čechratka černohuňatá (Tapinella atrotomentosa). Ne všechny jsou jedlé, některé se dokonce nesmějí sbírat, protože jsou chráněné. Například čechratka černohuňatá roste na starých pařezech, ale moc velkou radost houbaři neudělá: shora vypadá jako hřib hnědý, takže spíš naštve, než potěší.

Čapulka bahenní (Mitrula paludosa)

Čapulka bahenní zase patří podle odborníků mezi spolehlivé indikátory čistoty vody. Pokud byste chtěli na tuto houbičku narazit, musíte se vypravit do čistého prostředí. V průmyslových oblastech a poblíž frekventovaných komunikací ji budete těžko hledat. „Roste na zbytcích trav a na tlejícím listí, často ve velmi početných skupinách. Nalezneme ji v silně podmáčených lokalitách, především ve vyšších polohách. Patří k nezaměnitelným druhům hub a je nejedlá,“ uvedl mykolog Karel Mráz z Plzně.

Podobně patří mezi vzácné nebo chráněné houby anthina ohnivá, baňka velkokališná, hnojník trvanlivý, hřib Fechtnerův či hřib kavkazský. Sběrači hub už dokonce hlásí strmělku mlženku, typicky podzimní houbu. „Najdeme ji ve všech typech lesů, v hájích, zahradách, křovinách i sadech. Obsahuje látky s trojnou vazbou, které mohou vyvolat senzibilizaci sliznic trávicí soustavy, takže někdy může dojít k dosti bouřlivé reakci. Pokud voní příjemně, snězte ji, pokud ne, nebo budete-li na pochybách, raději ji vyhoďte,“ radí odborná literatura.

Lesy Karlovarska jsou plné hub i borůvek

Ale zpět k těm oblíbeným a velice chutným houbám. „Kdo v těchto dnech vyrazil do lesa jen po pěšinách, vracel se domů s obrovským množstvím hub,“ uvedl Rudolf Kovařík ze Šindelové. „Třeba na Kraslicku byly lesy rozdělené. Byla místa, kde rostly masáky a holubinky, a místa, kde byly hřiby. Dneska se dá říci, že tomu tak není. Rostou všude a všechny. Navíc houby přestaly rozlišovat nadmořskou výšku. Najdete je od Kraslic přes Přebuz úplně všude.“

Hojně rostou i borůvky a začínají brusinky. „Lidé nosí ne bandasky borůvek, ale plné kýble,“ dodal Kovařík. Jako meteorolog odhaduje, že houby budou růst ještě i příští týden. Bohatým nalezištěm jsou v kraji vršky v okolí řeky Teplé, u hory Dyleň a částečně ve Slavkovském lese nebo v Krušných horách.

Liška obecnáLiška obecná

Liška obecná

A na jaké druhy mohou vášniví hledači právě narazit? „V plném proudu jsou teď lišky, je také dost muchomůrek růžovek, takzvaných masáků,“ informoval Jan Šimice, předseda pobočky České mykologické společnosti v Lázních Kynžvart. Výjimkou nejsou ani holubinky nebo hřiby kováři.

Teplé počasí vyhovuje i jedovatým houbám, proto pozor na muchomůrku zelenou, která se podobá běžnému lesnímu žampionu. „Rostou houby hřibovité, holubinkovité a další. Holubinek tu máme dvacet až třicet druhů. Naši houbaři sklízí chválu i na celostátních výstavách, kde nám říkají, že takové houby v jiných krajích nejsou,“ uvedl Jan Šimice.

Ryzcové nadělení kousek od Rokycan

„Že je ryzec smrkový vzácná houba a pochoutka, je známé. Občas se někde vyskytne v hojném počtu, ale i to už je dnes celkem ojedinělé. Avšak dnes jsme s otcem viděli ryzce smrkové v počtu přesahujícím, troufám si říct, několik stovek až tisíců kusů na 100 m2. Hotová plantáž této pochoutky. Oba jsme vášniví houbaři, takže nás to absolutně dostalo, ani můj otec tohle nikdy ve svém životě neviděl,“ napsal nám do redakce Tomáš Kohoutek, který s otcem houbaří v okolí Mýta na Rokycansku, a přiložil i fotografie.

Nadílka ryzců smrkových u Mýta na RokycanskuNadílka ryzců smrkových u Mýta na Rokycansku

Nadílka ryzců smrkových u Mýta na Rokycansku

Jak s takovou pochoutkou u Kohoutků naložili? „Klobouček mírně posolíme, popepříme a pokmínujeme, hodíme na kvalitní rozpálenou pánev s troškou sádla a opékáme nejprve 5 minut výtrusnicemi nahoru a poté 5 minut výtrusnicemi dolů. Pak už jen opečený klobouček položíte na plátek čerstvého chleba,“ popisuje mladý houbař oblíbenou úpravu těchto hub.

Případně ještě můžete takto osmažené ryzce zalít vajíčkem a připravit z nich omeletu, kterou nakonec posypete strouhaným sýrem a petrželkou. Standardně obalené řízky z ryzců jsou prý také unikátní pochoutka. „Ale drtivá většina skončí zavařená ve skleničkách,“ myslí u Kohoutků na blížící se zimu.


Témata: Na houbách