Jedna z nejznámějších stavebnic

Jedna z nejznámějších stavebnic | foto: Merkur Toys

V Plzni založili Klub Merkur. Baví se stavebnicí, která nezklamala už 80 let

  • 6
Středisko volného času dětí a mládeže založilo klub, ve kterém děti mohou pravidelně trávit čas u skládačky Merkur. Té, na které vyrůstaly generace už od roku 1925, té, jejíž princip se od té doby nezměnil a přes veškerý elektronický pokrok stále zaujme.

Je to první podobný klub v České republice, mnoho lidí bylo při jeho otevření překvapeno, že kovová stavebnice jejich mládí stále ještě existuje a přežívá v době legosystémů, barbín a dalších plastových náhražek.

Moderní kombajn"Jsme pyšní, že u nás můžeme něco takového nabídnout," říká Martin Moravec, který vede centrum a zároveň odkazuje na velkého fandu a sběratele systému Merkur Jiřího Mládka, který v "merkurkomunitě" platí za arbitra a znalce a pomohl jim i s rozjezdem centra.

Historie

Na počátku výroby stavebnice stál Jaroslav Vancl, který v Polici nad Metují založil "hračkárnu". Nechal si patentovat stavebnici Invektor, která se ale kvůli komplikovanosti neosvědčila, a tak dal v roce 1925 šanci Merkuru, systému spojovanému šroubky, který se zachoval dodnes.

První stavebnicePrvní stavebnice obsahovala jen málo součástek, ale okamžitý úspěch hnal výrobce k rozšiřování sortimentu a výrobě větších stavebnic. Takže brzy bylo možné stavět auta, jeřáby, lokomotivy, bagry či lodě.

Dokonce ani po znárodnění nebyla výroba zrušena, jen tradiční krabice vystřídaly budovatelské verze. Vnitřek obalu však zůstal: systém kovových děrovaných lišt, které lze sestavit podle vlastní fantazie do libovolného tvaru. A tento prvek je přenosný do jakéhokoliv režimu. A objevují ho děti dnes, stejně jako před 80 lety.

A současnost

Detail  parního strojeFirma stále žije pod názvem Merkur Toys. Mimo klasické stavebnice typu skládaček v "merkurovském stylu" nabízí i 3D puzzle či funkční parní strojky.

Pro mnohé může být příkladem firmy, která založila tradici dodnes oslovující svoji cílovou skupinu svým výrobkem, nedokáže ale v záplavě samochodících a štěkajících pejsků, kenů a panenek Šušu o sobě dát pořádně vědět. Takže děti v Plzni vlastně znovu objevují dávno objevené.

Kdo jste také před lety skládali, pokochejte se ve fotogalerii.

Víte, že...

Přístroj, na kterém Otto Vichterle sestrojil první čočky...první čočky vyrobil Otto Wichterle právě pomocí přístroje sestaveného z Merkuru? Na Vánoce roku 1961 si sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola zapojeným na zvonkový transformátor. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. Za několik let se tento sen o nápravě oční vady, který poprvé popsal v roce 1508 Leonardo da Vinci a který k realizaci dovedl profesor Otto Wichterle, rozšířil do celého světa.