Takto si čistí sklo šimpanzi v zoo v ruském Iževsku.

Takto si čistí sklo šimpanzi v zoo v ruském Iževsku. | foto: udm-zoo.ru

V Rusku si šimpanzi a gibboni uklízejí klece sami a dobrovolně

  • 15
Čistit skla, vynášet smetí a uklízet ve svém výběhu se naučilo několik šimpanzů a gibbonů pouhým napodobováním personálu v zoologické zahradě v ruském Iževsku.

Primáti zoologické zahrady v Iževsku, metropoli republiky Udmurtsko, nějaký čas jen pozorovali lidi, kteří uklízeli jejich klece. Pak ale pokradmu začali sami provádět stejnou činnost, k níž použili hadry a mopy zaměstnanců. Udržba klecí už tam není jen exkluzivní záležitostí zaměstnanců zahrady, jak napsal španělský deník El Mundo.

Umyjí podlahu i sklo, umí si rozdělit práci

Svět opic, kde šimpanzi i gibboni v udmurtské zoo žijí, je přitom obrovský moderní pavilon s prosklenými výběhy. Dokonce je považován za technicky nejdokonalejší stavbu zoologické zahrady, založené v roce 2006.

Šimpanzi se prostě "opičí", což často předvádějí i návštěvníkům zoo. Učí se totiž napodobováním. Ilustrační foto

"Jako první se chopil mopu šimpanz Jáša, který je velmi šikovný. Po podlaze se pustil do zdí a skel. Byl tak pečlivý, že dokonce na sklo plivl a pak ho začal utírat," popsal mluvčí zoologické zahrady.

Pak se k Jášovi připojila i jeho partnerka Jessica a později si dvojice práce dokonce rozdělila: Jessica zametá a sbírá smetí ve druhém podlaží, zatímco Jáša dělá totéž v přízemí.

"Opičí" se i gorily

Napodobováním se učí nejen šimpanzi, u goril je to podobné. Stačí nahlédnout do pražského pavilonu goril. Například gorilí samice Bikira po dešti používá dřevitou vlnu jako ručník, což zřejmě odkoukala v době, kdy o ni jako o mládě pečovali lidé. Ani samec Richard nezůstává pozadu, umí vyrobit příbor (článek s videem zde).  

Ze sousedního výběhu pozorovala počínání obou šimpanzů gibbonice Betta a několik dalších opic. Nedalo jim to a do úklidu se napodobováním zapojily také, ačkoliv to zatím považují za jakýsi druh zábavné hry. Kýble, houby, hadry i mopy běžně považují za předměty vhodné ke kousání, případně jimi po sobě házejí.

"Někdy je používají k původně určenému účelu a pomáhají personálu. Ale pořád jim ještě hodně chybí, aby se naučili, co je dokonalá čistota," říkají ruští veterináři. Ujišťují ale, že s nápadem přišli primáti sami.