V soutěži Eurobot 2010 budou modely pomáhat při sběru ovoce a zeleniny

  • 4
Soutěž Eurobot má letos motto Nakrmte svět. Mladí soutěžící totiž předvedou roboty naprogramované tak, aby od sebe rozeznaly rajče, mrkev, jablko nebo obiloviny a shromáždili je na jedno místo.

Soutěž se zaměřuje na mladé a chce v nich podnítit zájem o robotiku. Přihlásit se do ní mohou i začátečníci a není výjimečné, že právě nový tým dosáhne velmi dobrého umístění nebo získá některou z cen.

Vloni roboty v soutěži Eurobot pomáhaly stavět chrámy v bájné Atlantidě. Úkolem bylo na hřišti najít dřevěné kostky a postavit z nich co nejvyšší věž. Předloni dokonce roboty cestovaly na Mars, hledaly tam vzorky půdy a posílaly je na Zemi k analýze. Tedy - na hřišti hledaly barevné míčky a dávaly je do připravených kontejnerů.

Finále 2005

V předchozích letech roboty třídily odpadky (ukládaly do různých kontejnerů nalezené plechovky od nápojů, malé PET láhve a vybité baterie), hrály golf (umísťovali malé míčky do jamek na hřišti), bowling (shazovali kuželky rozestavěné po hřišti) nebo ragby (sbíraly šišaté míčky a dopravovaly je do cílových zón) anebo dobývaly vzdálené planety (dávaly svoje vlaječky na vyvýšená místa na hřišti).

Letos nakrmte svět

Letos je téma soutěže Eurobot nazváno "Feed the World" neboli česky "Nakrmte svět". Roboty tentokrát budou pomáhat lidem ve sběru úrody ovoce, zeleniny a obilovin, přičemž robot, který toho nasbírá nejvíce, zvítězí.

Poslední kontrola před startemZačátky z roku 2004

Roboty samozřejmě nebudou jezdit po opravdovém poli a hledat skutečné jídlo. Ve hře budou jezdit po hřišti na stole 2 x 3 metry. Budou tam rozmístěny červené míčky představující rajčata, žluté válečky představující kukuřici a na symbolických stromech budou oranžové míčky - pomeranče. Za každé rajče umístěné do svého košíku se robotu započítá 150 gramů, za kukuřici 250 gramů a za pomeranč 300 gramů. Po zápase se vše sečte a zjistí, který robot byl úspěšnější.

Během zápasů ale roboty nesmějí úmyslně soupeři bránit nebo ho dokonce napadat: Za každé "nesportovní chování" budou rozhodčí udílet penalizace a je možné dokonce i robota diskvalifikovat, bude-li obzvláště zlobit.

Soutěž Starter 2010

Organizátoři se rozhodli založit i jednodušší soutěž pro mladší účastníky. Od loňska se mohou přihlásit do soutěže Starter, ve které nestavějí autonomního robota, ale robota ovládaného po kabelu člověkem.

Francouzský tým získává body (2007)

To je mnohem jednodušší úkol, protože přece jen lidský mozek a oči toho zatím v této soutěži zvládnou výrazně více než běžný umělý robot. Soutěž Starter je vytvořena jako jakýsi předstupeň k soutěži Eurobot a účast v ní je omezena do věku 18 let nebo do konce střední školy, přičemž na tým může dohlížet někdo starší.

Příprava před startem

Spojení obou soutěží bylo trochu překvapivě velmi zajímavé i pro starší účastníky Eurobota. Například během loňského ročníku bylo vidět, že i "dospělé" týmy okukují a zkoumají roboty Starter, protože mnohé nápady mladších robotistů vůbec nezůstávaly úrovní pozadu za jejich vlastními. Někteří účastníci i přímo přiznávali, že je mladší soutěžící svou úrovní překvapili.

o soutěži eurorobot

Logo Eurobot Poprvé se Eurobot jako setkání robotiků konala v roce 1994 ve Francii, kde se zúčastnilo 14 místních týmů. V následujících letech zájem účastníků rostl a od roku 1998 je soutěž mezinárodní - to už se zúčastnilo 110 týmů. Při zatím posledním ročníku bylo v roce 2009 do soutěže již zapojeno přes 400 týmů z více než 25 zemí celého světa, přičemž ve 13 zemích se pořádalo národní kolo; v Čechách se národní kolo pořádá od roku 2004 za velké pomoci Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity. Informace o českém kole soutěže Eurobot 2010 najdete na internetové adrese www.eurobot.cz.

Další zajímavosti ze světa robotiky najdete v únorovém čísla časopisu Robot Revue.