Ochránce zvěře z Tanzánské přírodní rezervace Derek Lee první vyfotil bílou žirafu Omo. | foto: Profimedia.cz

V Tanzánii vyfotili unikátní bílou žirafu. Trpí leucismem

  • 2
Vzácnou žirafu, pojmenovanou Omo, spatřili a vyfotili v parku Tarangire v Tanzánii. V porovnání s pigmentací ostatních žiraf je Omo jen jejich bledým stínem.

„Leucismus je genetické onemocnění, které má za následek, že kožní buňky nejsou schopné vytvořit pigmenty. Proto zvíře vypadá bledě a vytváří jen neurčité vzory ve srovnání s běžným zabarvením žiraf,“ popsal Derek Lee z národního parku Tarangire televizi ABC News.

Žirafa se vzácnou genetickou vadou Leucismem

„U žiraf jde o velmi vzácný jev a u nás je to teprve druhý výskyt za posledních dvacet let. A v této oblasti žije více než 3000 žiraf,“ řekl. On byl také ten, kdo Omo první vyfotil. Nyní se však obává, že by pytláci kvůli nezvyklému zabarvení mohli na ojedinělé zvíře uspořádat hon.

„Je nezákonné v Tanzánii zabíjet žirafy, protože se považují za národní zvíře. Ale oblast kolem Tarangire je známá ilegálním lovem pro maso. A trpí tím všechny žirafy. Nejen bílé jako Omo,“ upozorňuje Lee.

Ochránce žiraf doufá, že by se díky unikátnímu albínovi mohla stočit mediální pozornost k vymírání žiraf v Africe. V roce 1999 jich tam bylo 140 000, dnes se odhaduje, že jich zbývá jen kolem 80 000 jedinců.

Správce parku pobavilo, že na snímku ojedinělé bílé žirafy nejvíce lidi zajímalo, zda žije opravdu mezi ostatními žirafami. On sám tím není tak udiven. Už několikrát zažil, že i odlišně zbarvení jedinci žili mezi zástupci svého druhu a bez problémů se dokázali včlenit do komunity, čímž se často liší od nás lidí.

Podívejte se na video, jak se uspává žirafa, které je potřeba ostříhat paznehty.

8. dubna 2010