Voda se dostane jen ke kořenům rostliny

Voda se dostane jen ke kořenům rostliny | foto: Gardena

V tropických vedrech si pořiďte kapkovou závlahu, šetří vodu i čas

  • 7
Kapkový systém závlahy ušetří hodně vody oproti běžnému zalévání. Díky elektronickému řízení zajistí zavlažování i v době delší nepřítomnosti, například během dovolené.

Kapková závlaha je stavebnicový systém, který si můžete sestavit zcela sami podle svých potřeb a možností. Výhodné je, že si kdykoliv můžete dokoupit jednotlivé díly a soupravu si tak rozšířit.

Stačí vést od zdroje vody hadicí, na kterou se napojí rozvody ke každé rostlině. Z nich pomalu kape voda přímo ke kořenům rostliny, tím se šetří voda a hlavně se v parnech zbytečně nezavlažují místa, kde stejně nic neroste. Půda se stejnoměrně a jemně provlhčí, aniž by se vláha vypařovala, vsakovala nebo odtékala.

Systém lze použít ve formě "dírkovaných" hadic třeba pro živý plot, ale i pro cílené zavlažování jednotlivých rostlin formou tenkých hadiček, kde do každého květináče vede speciální přívod vláhy. A na potrubí je možné napojit i malé postřikovače kropící jen vybraný záhonek.

Stavebnice i na terasy či do pokoje

Stavebnicový systém je vhodný i do teras či květináčů. Lze ho totiž poskládat, jak potřebujete. Nejprve se předřadí reduktor tlaku, tlak se tam sníží na 1,5 baru, takže nehrozí, že by někoho natlakovaná voda postříkala.

Zkombinovat lze kapače s hadicemi drip systému

Zkombinovat lze kapače s hadicemi drip systému

Ideální je napájet systém z vodovodního kohoutku, který dává stálý tlak vody z vodovodního řadu. Kdo by chtěl zavlažovat ze studny, může místo jednoduchého zahradního čerpadla nainstalovat i malou domácí vodárnu. "To by bylo ideální, ale znamená to dost velkou investici, tak od pěti tisíc," říká Bohdan Drobný ze společnosti Gardena.

Ideální je podle něho použít méně výkonné čerpadlo do 3 000 l/h. Lze ale naprojektovat systém závlahy i na starší výkonnější čerpadlo. "Můžete například udělat i jakýsi bypass. Přebytečná voda se pak vrací do studny a do zavlažovacího systému se dostane jen tolik vody, aby se optimalizoval tlak vody podle počtu zavlažovacích prvků," tvrdí Drobný.

Použití kapkového zavlažování

Do každého truhlíku může vést sólo hadička

Do trubek musí proudit čistá voda. Pokud je špinavá, je potřeba vodu filtrovat, jinak by se mohly ucpat trysky, zkracuje se tím také životnost celého systému. "Čas od času je dobré trysky obnovit čisticí jehlou a odstranit tak nečistoty," doporučuje Drobný.

Reduktor je vhodné napojit na hadici až v místě, kde má být kapková závlaha, aby se tlak příliš nesnížil "po cestě" od kohoutku. Napojit systém na barel se spádovou vodou ale nejde, to by musel barel stát minimálně 12 metrů nad zemí.

Zautomatizujte si zalévání hodinami nebo čidlem

Kapkový zavlažovací systém lze ještě vylepšit. Můžete si k němu pořídit zavlažovací hodiny. Jsou napájeny devítivoltovými bateriemi, které vydrží od jara do podzimu. Fungují jako budík, jen nastavíte, kdy se zavlažování má sepnout, jak často a na kolik minut. Můžete tak ovlivnit zavlažování při vedrech či deštích.

Zavlažování ve spojení s čidlem vlhkosti

Zavlažování ve spojení s čidlem vlhkosti

Další šikovnou vychytávkou je půdní čidlo. Je to plně automatický systém, který vyhodnocuje vlhkost půdy, a podle ní spouští zavlažování. Nemůže se poté stát, že by se kropení zapnulo, když bude těsně po dešti.

Komponenty podle využití

Podle toho, kde chcete kapkovou závlahu využít a pro jaké rostliny, si můžete vybírat i další komponenty. Řadové kapače se hodí například pro květiny v truhlících. Koncové kapače na trubce využijete u živých plotů.

TIP

Pokud pojedete na dovolenou a budete se chtít postarat o své pokojové rostliny, pořiďte si sadu "Zavlažování o dovolené". Jedná se o několik součástí, hadičky, časovač a čerpadýlko. Rostliny v pokoji se shromáždí na jedno místo. Do nádržky s vodou se umístí čerpadlo, do toho hadičky, které vedou ke květináčům. Závlaha se automaticky spouští například jednou denně na tři minuty.

Pro užitkové zahrady nebo záhony lze dokoupit zavlažovací trysky. Ve sklenících se vám bude hodit mlhová tryska. Na začátek systému lze připojit též přimíchávač na hnojivo.

Často používanou kapkovou metodou zavlažování je takzvaná kapací hadice s průřezy na vodu. Nejvíc se hodí do skleníků, na větší záhony a živé ploty.

Existují tři varianty. První je hadice, která má kapač (chráněný membránou) každých 30 cm, a po připojení k časovači z ní kapou 4 litry za hodinu. V praxi to vypadá jako hadice, do níž jsou vyvrtané díry. Jenže uvnitř jsou drobné tvarovky sloužící jako membrána, která má za úkol nevpustit dovnitř nečistoty z terénu.

Druhou variantou je úzká hadička, která má průřezy velké asi jako tužka, jimiž proteče 1,6 litru za hodinu. Ta je ideální například do truhlíků či na skalky. Obě tyto hadice lze natáhnout buď klasicky po celé délce, nebo k nim připojit rozvody či T kus.

Kapková závlaha se postará o kytky během dovolené

Kapková závlaha se postará o kytky během dovolené

Směrové ostřikovače lze umístit i na stojan, aby dostříkly za rostliny, které závlahu nepotřebují

Směrové ostřikovače lze umístit i na stojan, aby dostříkly za rostliny, které závlahu nepotřebují

Poslední možností je hadici zakopat. Buď 20 cm ke kořenům, nebo 10 cm pod trávník. Voda z ní kape opět každých 30 cm. "Obrovskou výhodou těchto hadic je nejen cena, kdy 50 metrů hadice s příslušenstvím (redukce tlaku, filtr, ucpávka) vyjde na 1 750 Kč, ale především instalace, kterou každý zvládne sám za 10-15 minut," tvrdí Jiří Hlaváček z firmy Gardena.

Nemusíte ji uklízet

Kapkovou závlahu je možné mít na zahradě celoročně. Nemusíte ji na zimu ukládat. Pokud ale na podzim kypříte záhonky, lze ji snadno rozebrat a uložit do krabice. Jestliže se ji přece jen rozhodnete nechat na zahradě přes zimu, je třeba vyčistit trubky a zkontrolovat, zda v nich nezůstala voda, aby nezmrzla. Trubky by kvůli tomu popraskaly. A především je důležité uklidit zavlažovací hodiny.

Co se týče ceny, závlahový systém vás bude stát podle toho, jak si ho sestavíte. Jen pro představu: na třímetrový záhon budete potřebovat asi 3 500 Kč. Z toho ale 1 500 Kč stojí spínací technika.