V truhlářské dílně - brousíme dřevo

Aby byl povrch dřeva hladký a připravený pro další úpravu (lakování, moření), je nutné ho nejdříve zbavit všech nerovností. Truhlář Radek Hnízdil nám poradí, jak na to.

Budete-li přebrušovat ručně, použijte vždy špalík. Pokud byste totiž drželi brusný papír pouze v dlani či prstech, povrch dřeva by nikdy nebyl rovný. Podle plochy zvolte také velikost špalíku. Na malé záhyby a skuliny použijte menší velikost. Nutné je vždy dbát na to, aby piliny, které při broušení vznikají, neucpávaly povrch brusného papíru. Proto je nutné ho občas vyklepat a piliny z povrchu vždy odstranit.

. TIP

Při broušení surového dřeva postupujte vždy ve směru let. V opačném případě můžete dřevo poškrábat. Rýhy jsou viditelné často až po nalakování.

Pokud potřebujete přebrousit velmi hrubě nařezané dřevo, použijte v prvním kroku elektrický hoblík, který materiál vyrovná. Teprve potom můžete pokračovat v broušení.

Brusný papír

Pokud nepoužijete správný brusný papír, můžete celé dílo zkazit. Řiďte se následujícím doporučením. V obchodě vybírejte brusný papír na dřevo. Číslo na zadní straně znamená počet brusných zrn na cm2. Čím větší číslo, tím je brusný papír jemnější. Plochu dřeva začínejte brousit nejdříve hrubším brusným papírem - například s číslem 120. Čtyřstovku pak použijte na jemné dobroušení (dohlazení) povrchu.

Pokud jste postupovali správně, měla by být obroušená plocha hladká a připravená na další ošetření. Pozor však na kvalitu dřeva, které brousíte. Mělo by být zdravé a suché. V případě, že je materiál vlhký, počítejte s tím, že nikdy nedocílíte požadovaného výsledku - hladkého povrchu.

Ve spolupráci s Truhlářstvím Radek Hnízdil