Líhnoucí se varan ze čtvrté snůšky

Líhnoucí se varan ze čtvrté snůšky | foto: Petr Velenský

V Zoo Praha se začali líhnout varani komodští. Sledujte je on-line

  • 7
Rekordmanka světových zoo Aranka očekává vylíhnutí už páté snůšky svých vajec. "Jeden potomek už je na světě, další tři by se měli z vajíčka dostat zřejmě během čtvrtka," říká mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Pražský chov vzácných ještěrů je unikátní. Největší ještěr světa je v zoologických zahradách vysoce prestižním chovancem. Jeho chov je přitom jedním z nejnáročnějších, zejména samice mají tendence k předčasným úhynům. Například v Evropě se kromě té pražské ještě žádná jiná samice nedožila druhých mláďat (viz článek o pražském úspěšném chovu).

Stejně jako u minulé snůšky není jasné, který z Arančiných partnerů je otcem, nebo zda mláďata nevznikla pouze z buněk matky. Výsledky genetických testů mláďat z předchozí snůšky budou podle informací zahrady k dispozici v září.

Sledujte líhnutí on-line na stránkách zoo

Zatím Zoo Praha odchovala 32 mláďat varanů komodských.

První rozmnožení největších ještěrů světa se chovatelům podařilo v roce 2007. Šlo o první odchov v kontinentální Evropě. Samice Aranka od té doby vystřídala partnery – původního samce Draca nahradil v dubnu 2010 sedmnáctiletý Leonardo (viz předchozí článek). Vzhledem k jeho vysokému věku i zdravotním indispozicím však není pravděpodobné, že právě on je otcem letošních mláďat – pokud vůbec nějakého otce mají.

Varan komodský

Varan komodský je silně ohrožen. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na několika ostrovech ve východní Indonésii, v počtu celkem zhruba 5 000 jedinců.

Jeho odchov v umělých podmínkách je velmi náročný. Mimo Indonésii jsou chovy varanů ojedinělé i proto, že varana za indonéské hranice může poslat pouze tamní vláda.

Aranka je dar Indonésie prezidentovi Václavu Klausovi, chov v Plzni zase vznikl na základě daru pro Václava Havla.

U varanů je takový způsob množení možný, nikoli ale obvyklý. Samice jsou touto cestou schopny přivést na svět pouze samce. V zoologických chovech se tak stalo zatím dvakrát, a to v anglických zoologických zahradách v Londýně a Chesteru. V obou případech šlo ale na rozdíl od Aranky o samice žijící bez partnera léta, takřka celý dospělý život.

Ale nejen proto jsou poslední Arančiny snůšky zcela výjimečné. "Nikde na světě mimo Indonésii se ještě jedna samice nerozmnožila tolikrát jako Aranka. Už čtvrtá snůška byla světovou raritou, pátá je naprosto unikátní," chlubí se zahrada.

S ohledem na úspěch v chovu a jeho křehkost zahrada vybudovala pro mladé varany chovatelské zázemí. Uvnitř stavby za 2,5 milionu korun umístěné mezi Pavilonem velkých kočkovitých šelem a expozicí Ptačí mokřady se ukrývá vše, co budou dospívající komodští varani k životu potřebovat. V budoucnu by se do těchto míst měl přesunout i druhý chovný pár varanů komodských. K dispozici tam varani mají dvě oddělené ložnice, vyhřívané bazénky, podlahy z písku a na slunění odsuvná okna.