S hvězdou si můžete vyhrát, kombinovat ji s dalšími rostlinami, vytvářet krásná zátiší…

S hvězdou si můžete vyhrát, kombinovat ji s dalšími rostlinami, vytvářet krásná zátiší… | foto: Hobby.cz

Vánoční hvězda miluje hýčkání

  • 1
Živá vánoční hvězda – jakou si vybrat a jak se o ni starat, aby byla dlouho krásná, nebo dokonce vykvetla i příštím rokem?

Ačkoli pochází z dalekého Mexika, patří vánoční hvězda, Euphorbia pulcherrima, neodlučně i k našim Vánocům.sph Kombinace jasně červené a tmavozelené barvy slavnostně září, však také pulcherima znamená překrásná. Květ je ale maličký a nenápadný, barevnou nádheru mají na starosti listeny pod ním. I když vás při vybírání budou přecházet oči právě z nich, zkuste si všimnout i kvítku. Pokud je sotva rozkvetlý, nebo ještě čeká v poupatech, bude vám hvězda zdobit pokoj dlouho. Pokud již odkvétá, ani barevné listeny nebudou atraktivní dlouhé týdny.

Červené, či pastelové?

Nejčastěji jsou listeny jasně červené – to je vánoční klasika. Ale vyšlechtěny jsou i jiné tváře této rostliny, můžete si vybrat hvězdu s listeny růžovými, broskvovými, krémovými, či sněhově bílými. Pokud se nemůžete rozhodnout, existují i variety vícebarevné.

Listeny mohou být navíc i rozmanitě tvarované, vroubkované, zvlněné. Využijte různorodé krásy při tvoření útulné vánoční krásy a pohody, krásná jsou i seskupení více různobarevných rostlin. Také velikosti se liší. Na stůl je ideální miniaturní, zakrslá forma, jako solitér v pokoji zaujme vánoční hvězda na kmínku.

c460

Hvězdné nároky

Protože pochází z teplých krajin, svědčí vánoční hvězdě stálá teplota, která by měla dosahovat nejméně 20 °C. Květináč nedávejte na chladný parapet, kam skrze netěsnící okno natahuje zima ledové prsty. Pokud však okno těsní dobře a pod parapetem hřeje topení, je naopak místem ideálním - vánoční hvězda potřebuje mnoho světla. Raději má však rozptýlené, nežli přímé sluneční paprsky. Na citlivost vůči chladu myslete i při přenosu z květinářství a hvězdu důkladně zachumlejte do balicího papíru.sph

A jak nejlépe zalévat? Zásadně odstátou, vlažnou vodou. Pokud máte po ruce dešťovou, je pro všechny rostliny bezesporu nejlepší. V zalévání platí zlatá střední cesta – substrát by neměl být trvale mokrý, ani vyschlý. Zalévejte pravidelně a pokuste se rovněž zvlhčit vzduch v okolí rostliny, nebo ji každodenně roste rozprašovačem na květiny. Pro posílení do zálivky občas (podle návodu) přidejte hnojivo na kvetoucí pokojové rostliny.

Hvězda na věky

Vánoční hvězda není nutně pouze na jedno použití – musíte však vědět, jak na to, aby vám dělala radost i v létech příštích. Po odkvětu rostlině dopřejte přibližně měsíční odpočinek - přemístěte ji na mírně chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost. V předjaří ji seřízněte (u středně velké klidně i o 10 cm). Prýštící mléko zastavíte ponořením řezné rány do teplé vody.

Na jaře hvězdu přesaďte, přes léto jí dopřejte dostatek vody i výživy.

Pozor

Jako i u řady dalších pryšcovitých rostlin je mléko, prýštící z poraněné rostliny, jedovaté a může i popálit pokožku.

Od konce května až do babího léta může být venku, čerstvý vzduch jí prospívá. Barevné listeny však v další zimě vytvoří, pouze když jí k tomu dopomůžete malým trikem. Od poloviny října rostlinu zatemňujte nejméně na 12 hodin denně (například opatrně tmavým papírovým pytlem), a to zcela pravidelně. Pro tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, potřebuje hvězda stimulaci krátkými dny a dlouhými nocemi, jaké u nás na podzim ještě nenastávají.

gal