Co je záživnější? Úklid, nebo televize?

Co je záživnější? Úklid, nebo televize? | foto: Profimedia.cz

Vánoční úklid nepřehánějte. Postupujte podle toho, kam pustíte tchyni

  • 32
Sepsali jsme deset kroků, jak vygruntovat co nejsnáze, i pár tipů navrch, jak uklidit Ježíškovi těsně před nosem. Zásada zní: postupujte shora dolů a od oken ke dveřím.

Není třeba hledat vlastní cesty, ty už našli profesionálové před vámi. Například Hana Šináglová z firmy Pohodlnější život radí: „Stanovte si priority a postupujte vždy odshora dolů, tedy od lustru přes poličky k podlaze.“

Priority úklidu jsou přitom jasné: uvažujte, kam pustíte tchyni. To jsou místa, která musí bezpodmínečně zářit. Ve vašem seznamu tak bude obývací pokoj, toaleta, koupelna, kuchyň a předsíň. Vše ostatní můžete stihnout, nebo taky nechat na jaro.

Vánoční úklid za hodinu

  • Vyleštěte všechna zrcadla a na každé nalepte malou vánoční výzdobu, boty ukliďte do botníku.
  • Umyjte toaletu, papírovou utěrkou vytřete do sucha umyvadlo a ručníkem vyleštěte každou baterii.
  • Skliďte vše nepotřebné z linky, otřete dvířka a hlavně okolí úchytek, utěrkou nablýskejte baterii a do vázy dejte pár větviček chvojí.
  • Ložnici a případně dětský pokoj zamkněte, tam nikdo nesmí.
  • V obýváku vyluxujte divan, vyndejte nový přehoz a srovnejte polštáře. Pokliďte konferenční stolek i stůl, na něj dejte čistý vánoční ubrus.
  • Co vám překáží při pohledu z gauče ve výhledu, dejte do skříně.
  • Vysajte koberce i podlahy.
  • Jestli vám zbude čas a chuť, setřete podlahu (klidně jen čistou vodou).

Hodí se ještě dvě praktické rady. Začněte u oken a pokračujte směrem ke dveřím. Až budete mít pokoj uklizený, jen zavřete dveře a nikoho do něj nepustíte. A pak: pořiďte si krabice. Ty od banánů, ozdobné, veselé do dětského pokoje i praktické do kuchyně.

Do nich budete průběžně dávat vše, co vám znesnadní postup místností: hračky, staré dopisy, noviny i suvenýry z dovolených. Na krabice potom stačí napsat, co ukrývají, a schovat do skříní, vystavit na police, nebo postavit rovnou ke kontejneru.

První je předsíň

Občas se na předsíň zapomíná, přitom je to místo, kterým nutně musí projít každý, tudíž na něj udělejte dojem, ještě než sundá svrchník. Věšáky a police vyprázdněte, bundy a kabáty musí do skříně, boty do botníku, staré rohožky do odpadkového koše.

Pak už zavěste nějakou drobnou ozdobu na vyleštěné zrcadlo a na polici umístěte misku se skořicí, hřebíčkem a sušenými citrusy.

Umýt okna, nebo jen vyprat záclony?

Chcete-li být dokonalí, můžete umýt okna, ale v zimě se to nevyplatí. Nemůžete-li si pomoct, vyhněte se dnům, kdy svítí slunce nebo kdy je příliš chladno, a pak si připravte gumovou stěrku, kvalitní hadry a staré noviny. Aby se okna leskla vskutku svátečně, nablýskejte je směsí vody a lihu v poměru 1:1 s čajovou lžičkou octa.

Pokud na mytí oken rezignujete, určitě vyperte všechny záclony a závěsy. Ještě vlhké je vyvěste na okna, vyžehlí se samy. Ještě to chce na parapetu rozsvítit elektrický svícen nebo žárovičky na okně.

Prach musí pryč. Anebo ne?

Je všude, na poličkách, lustrech, rámech obrazů i knihách, víří vzduchem a dělá chuchvalce. Proto je dobré prach pečlivě vytřít. „Nebo ho nechte ležet. Nejhorší je prach setřít jen někde, protože jediná zaprášená věc ihned upoutá pozornost,“ říká Hana Šináglová, která má na vyprášení domácnosti jednoduchý trik: „Prachovku mírně navlhčete vodou a přeložte ji napůl, pak znovu a ještě jednou, takže máte v ruce šestnáct ploch hadru. Při práci už jen obracíte zašpiněné části, a tím ušetříte deset patnáct minut máchání a ždímání.“

Vánoční úklid za pět minut

  • Zatáhněte žaluzie, záclony či závěsy, aby nebyla vidět neumytá okna.
  • Neumytou podlahu, zaprášené poličky a umazaný divan skryje příšeří, takže místo lustru rozsviťte svíčky, které navíc svou vůní podpoří romantickou vánoční náladu.
  • Všechno, co přetéká ze stolů, křesel a židlí, nacpěte do pytle na odpadky, pytel přesuňte do skříně.
  • Naklepejte polštářky na sedačce, dělá to dobrý dojem.
  • Do misky na topení dejte vodu a do ní pár kapek Diavy, příbuzní si tak budou myslet, že máte nábytek dokonale naleštěný.

Lesklé skříňky vezměte klidně okenou, jinak se hodí lehký alkoholový čistič. Hlavně pozor na přípravky s obsahem silikonů, jinak budete mít nábytek flekatý a ještě bude špínu přitahovat.

Udělejte vánoce také fíkusu

Při utírání prachu v obývacím pokoji jste nepotřebné dekorace nacpali do příhodné krabice, stejně nemilosrdně naložte s nepořádkem na konferenčním stolku, pod televizí a kolem počítače. Všechno musí pryč z očí.

Dopřejte důkladnou očistu vysavačem také křeslům a divanu. Je-li sedačka samý flek jako leopard, vzdejte experimenty se sodou, šamponem nebo lihem. Zaručeným receptem je nový přehoz. Navíc bude gauč vypadat jinak a slavnostněji.

Máte-li byt plný květin, dopřejte Vánoce i jim. Můžete pořídit nové květináče, nebo ty staré obalit vánočním papírem či ovázat mašlí. I znavený fíkus rázem pookřeje.

Ložnice si také zaslouží péči

Do ložnice možná tchyni nepustíte, přesto si žádá pozornost. „Trávíme v ní nejvíc času, denně kolem sedmi hodin,“ připomíná Šináglová, proč je vhodné na Vánoce důkladně vysát matraci, vyvětrat ji (a nejlépe nechat i vymrznout), vysmýčit poličky i zem pod postelí.

Pak je načase převléknout povlečení a připravit na svátky vyprané pyžamo.

Zapojte děti

Roztrhané knížky, staré omalovánky a nepovedené malůvky dejte do sběru. Však ony vánoční dárky jejich místo rychle zaplní. Uklidit (nejen o adventu) dětský pokoj je marné, takže se vzdejte přehnaných očekávání a péči o něj svěřte jeho obyvatelům. Abyste jim pomohli, rozbité hračky vystěhujte pryč, nepoužívané odložte do sklepa, stavebnice, autodráha a sbírka panenek mohou Vánoce přečkat v krabici.

Nejdříve napéct, až pak uklízet

Jestli ještě nemáte napečeno, nechte kuchyň být. Pokud už na balkoně odpočívají krabice s rohlíčky, perníčky a pracnami, hurá na to. V kuchyni se jednou za rok vyplatí důkladnost, zkuste to vzít včetně skříněk a polic.

„Nejšpinavější je šuplík s příbory, je nahoře, všechno do něj napadá a navíc se otvírá nejčastěji,“ připomíná Šináglová. Také to bude chtít lihovým čističem omýt kachlíky, vypínače a zásuvky, pevnou ruku vyžadují sporák a trouba, kategorie sama pro sebe jsou spižírna a lednice.

Ty vykliďte, vytřiďte, odmrazte a vyčistěte nejlépe s předstihem. Na lednici je nejlepší octová voda. Abyste vyhnali i poslední pachy, vložte do ní misku s plátky citronu.

Dřez setřete speciálními přípravky, nebo aspoň octovou vodou, vyčistěte odpad a péči korunujte novou houbičkou na nádobí, hadrem a utěrkou. Právě v nich přebývá nejvíc bakterií v bytě.

Provoňte si koupelnu

Jestli dokáže něco pokazit dojem ze sváteční návštěvy, pak je to zanedbaná toaleta a koupelna. Je to jediný prostor v bytě, kam se vyplatí vpustit dezinfekci – na mísu, sprchový kout, vanu i umyvadlo.

Pečlivě vyberte vhodný čistič na baterie, čáry s nimi udělá i suchý ručník, kterým je v mžiku nablýskáte. Výborným pomocníkem na práci do koupelny a na WC jsou papírové utěrky. Zbavíte se jich jednoduše spláchnutím, navíc po sobě nenechávají chloupky jako hadříky.

To oceníte zvlášť při leštění zrcadla, na které se vyzbrojte jen čistou vodou a utěrkou z mikrovlákna a papíru. Na závěr to chce skrýt povalující se prádlo a na háčky pověsit čisté ručníky, které koupelnu provoní.

Bez umyté podlahy to nejde

Máte-li pocit, že něco podstatného při úklidu chybělo, máte pravdu. Abyste očistu domácnosti dotáhli do konce, musíte důkladně vyčistit také podlahu. Bez toho není byt ani dům připraven na svátky.

Nejprve vyluxujte pečlivě koberce i hladké podlahy, smeták tak účinný nikdy nebude. „Každá podlaha chce něco jiného, občas pomůže jen setřít ji čistou vodou, aby z ní zmizel nános všech používaných přípravků,“ míní Hana Šináglová, jejíž úklidová firma Pohodlnější život má teď nejvíce napilno.

Plno Čechů už totiž pochopilo, že se s čistidly, prachovkami a mopy nemusí lopotit sami, a úklid si jednoduše objednají: „Proto máme termíny těsně před Vánoci obsazené už rok dopředu.“