Koťátko na pískovišti vypadá roztomile. Škrkavky, které může neodčervené mládě roznášet, už tak roztomilé nejsou

Koťátko na pískovišti vypadá roztomile. Škrkavky, které může neodčervené mládě roznášet, už tak roztomilé nejsou | foto: shutterstock.com

Váš pes či kočka si mohli přivézt z prázdnin suvenýr. Parazity

  • 2
Zvířata v cizím prostředí vždy lákají nové neznámé vůně. Při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se ale mohou lehce dostat do styku s parazity. Řada majitelů psů a koček tato rizika podceňuje. V Česku je napaden endoparazity, tedy vnitřními parazity, každý pátý pes.

Nebezpeční červi

Nezabezpečené pískoviště není pro děti zrovna ideálníNejčastějším z endoparazitů je škrkavka, která napadá psy i kočky. Na svědomí má onemocnění toxokarózou, které je přenosné ze zvířat i na člověka. Nejohroženější jsou děti, které se nakazí při hraní na zemi, například na pískovištích, kde se vajíčka škrkavek často vyskytují.

"Vajíčka se do půdy dostávají s výkaly infikovaných psů a koček. Z vajíček se pak vyvíjejí larvy. V těle člověka se mohou usazovat v různých orgánech (např. v očích). Mohou tak být zdrojem velmi vážných zdravotních komplikací, jejichž příčinu někdy není snadné stanovit," varuje před škrkavkami veterinářka Michaela Riedlová.

Každý by tedy měl být ohleduplný k sobě i ke svému okolí, udržovat své mazlíčky v čistotě a na vycházkách po nich sbírat trus. Neméně důležité je pravidelné čtvrtletní odčervování zvířat.

"V lékárně jsou běžně k dostání účinné odčervovací přípravky, které zbaví psy a kočky parazitů a zároveň přeruší vývojový cyklus parazitů dřív, než jejich vajíčka nebo larvy kontaminují prostředí," říká brněnská veterinářka Monika Zemanová. "Například odčervovací tablety Drontal působí proti širokému spektru vnitřních parazitů u psů a koček. Pro psy seženete i tablety ochucené masovou příchutí, takže jsou pro ně zároveň chutným pamlskem."

Na trhu je celá řada dalších preparátů s rozdílným složením. Jiný preparát je vhodný pro použití u štěněte nebo kotěte a jiný pro dospělou kočku nebo psa. Pokud máte pochybnosti, který lék použít, domluvte se s veterinárním lékařem.

"Poradit si lze i s kočkou, kterou ke spolknutí odčervovací tablety či pasty prostě nedonutíte," doplňuje možné způsoby odčervení Riedlová. Stačí použít Profener, tedy odčervení formou "spot on". Účinná látka se nakape na kůži, vstřebá se a její účinek přetrvává měsíc. Na rozdíl od výše uvedených preparátů, jejichž efekt preventivní není.

Trávicí potíže

Pes a jeho miskaTrpí-li váš miláček po návratu z dovolené průjmem nebo nechutenstvím, původci bývají buď střevní paraziti, nebo mikroorganismy (viry, bakterie). Některých se zbavíte takřka bez problémů, v horších případech se však může jednat o nebezpečnou infekci a je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Při průjmu je důležité nahradit tělu ztrátu vody, a proto musí mít váš mazlíček stálý přístup k čerstvé vodě. "Jako první pomoc můžete zvířeti uvařit dietu, nejlépe vařenou rýži s nastrouhanou mrkví a kuřecím prsem, směs můžete trošičku osolit. Zvířeti je podávejte po malých porcích několikrát denně 2 až 3 dny. Ve většině případů to většinou stačí," radí veterinářka Riedlová. "Z domácích léků můžete podat živočišné uhlí, podle velikosti zvířete 1 až 2 tablety denně."

Jestliže se vám nechce vařit, nebo na to nemáte čas, můžete veterináře požádat o tzv. klinickou dietu při trávicích obtížích. To je speciální suché nebo konzervované krmivo, které nahradí vařenou dietu. Pokud ale průjem přetrvává nebo se k němu přidá zvracení, je nezbytné navštívit veterinárního lékaře.

Chronický průjem způsobují kokcidie

Kokcidie jsou jednobuněční paraziti, na něž obvykle používaná antiparazitika v běžných dávkách nezabírají. Jejich invaze se projevuje chronickými průjmy. Stejně jako škrkavky jsou i kokcidie (např. Gardia intestinalis) přenosné na člověka. Přítomnost ve střevě zjistí rozbor trusu.

"Pokud tedy vaše zvíře trpí častými průjmy, případně zvracením, rozhodně stojí za to navštívit veterináře, který odešle vzorek stolice do laboratoře a podle výsledků pak zahájí adekvátní léčbu," radí Riedlová.

Zavrtaný dáreček

Nevítaný suvenýr z cest může být i nenápadně zavrtán v kožíšku. Blechy, klíšťata nebo komáři jsou ektoparaziti, tedy vnější paraziti. Setkat se s nimi můžete téměř kdekoliv, a to celoročně. Svým kousnutím ale mohou způsobit nemalé problémy, protože jejich nebezpečí tkví v přenosu závažných infekcí.

Po pozření blechy se může pes nakazit tasemnicí psíPozřením blechy se může váš pes nakazit tasemnicí psí, u koček je riziko bleší nákazy dokonce mnohanásobně vyšší. O klíšťové encefalitidě či borelióze ví snad každý, méně pak již o babezióze nebo srdeční červivosti psů.

Ideální je v tomto případě samozřejmě prevence v podobě antiparazitárního obojku (Kiltix, Scalibor, Bolfo). Účinný je i spot-on proti klíšťatům, blechám a komárům, kteří srdeční červivost přenášejí. U těchto přípravků přitom dávejte pozor, aby měly repelentní účinek. Jedině tak totiž zabráníte tomu, aby se parazit zakousnul do kůže (např. přípravek Advantix).

Pokud jste prevenci podcenili nebo byla nedostatečná, ošetřete psa antiparazitárním přípravkem po návratu z dovolené. A nezapomeňte na důkladnou očistu okolí. Jedna jediná blecha, kterou najdete v kožichu, totiž znamená, že další zhruba stovka blech v různých vývojových fázích číhá v jejich okolí (v pelíšku, ve vašem gauči, v kobercích apod.). Na jejich likvidaci jsou ideální antiparazitární spreje, které běžně dostanete v jakémkoli zverimexu nebo v lékárně.