Vavřín pravý - Vavřín se velmi dobře tvaruje, proto se z něj často řezají dekorativní keře. | foto: shutterstock.com

Vavřín pravý (Laurus nobilis L.)

  • 0
Znali jej již staří Římané, kteří z vavřínu vyráběli vavřínové věnce pro olympijské vítěze, vládce a umělce, které měl ochránit před zlými silami. Mimo jiné akademický titul bakalář je odvozen právě od francouzského pojmenování vavřínu (baccalauréat).

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Ve Středozemí se vavřín často používá jako dekorativní keř či živý plot především proto, že má po seřezání výbornou tvarovací schopnost.

Popis: Vavřín známý také jako bobkový list. Patří do čeledi vavřínovitých. Tento stálezelený keř, někdy i menší strom je původní ve Středozemí. Dorůstá 8 metrů, v teplejších oblastech až 18 metrů. Má okrouhlý stonek, který je zpočátku fialový, pozdějí zdřevnatí a zešedne. Listy jsou kožovité, lesklé, vejčitého tvaru se silným aroma a nahořklou chutí, užívají se jako koření. Květy jsou žluté a drobné, později se mění v fialovočerné bobule.
Stanoviště: Tomuto keři vyhovuje slunné a teplé stanoviště s dobře propustnou hliněnou půdou.
Výskyt: Roste po celém Středozemí, v Evropě a Asii.
Období květu: Vykvétá brzy na jaře.
Léčivé účinky: Vavřín se nesmí užívat vnitřně, pouze k dochucení pokrmů a to jen v malém množství. Po předávkování hrozí zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepu a následné zvracení. Bobule vavřínu jsou především nebezpečné v těhotenství. Pokud přidáte do koupele čerstvé listy, pomohou od bolesti končetin. Mimo jiné dokáže zvýšit až trojnásobně počet inzulinu v krvi a dalo by se jej začít užívat k léčbě cukrovky typu II. Jako bobkový list má široké využití v kuchyni a to po celém světě.
Ohrožení: Není ohrožen.