Včelařů konečně po dvaceti letech začalo přibývat  - plní se kurzy pro začátečníky, přibývají předplatitelé odborného časopisu.

Včelařů konečně po dvaceti letech začalo přibývat - plní se kurzy pro začátečníky, přibývají předplatitelé odborného časopisu. | foto: Profimedia.cz

Včely se letos začaly rojit dříve, na Mělnicku už mají první med

  • 1
Letošní počasí včelám zatím svědčí. O tom, jaká bude úroda medu, ale rozhodne až počasí. Zejména v následujících šesti až osmi týdnech.

"Včelstva jsou velmi pěkná," konstatoval místopředseda Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka, podle kterého přes zimu uhynulo jen minimum včel a včelstva jsou ve velmi dobrém stavu. Pokud přes zimu uhyne do deseti procent včel, považují to chovatelé za přirozené.

O vitalitě včel svědčí podle Peroutky fakt, že někde se začaly rojit o několik týdnů dříve než tomu obvykle bývá. Mírné komplikace včelařům způsobil pouze návrat mrazů v minulém týdnu, kdy pomrzly některé kvetoucí rostliny.

V níže položených oblastech ČR, například na Mělnicku, se mohou již zákazníci setkat s prvním letošním medem, ve výše položených oblastech bude až koncem května.

Přibývá včelstev i včelařů začátečníků

Čeští včelaři loni na podzim zazimovali přibližně 528 tisíc včelstev, což bylo o 31 tisíc více než předloni. Počet včelstev tak konečně překročil úroveň před epidemií varroázy, která zdecimovala domácí chovy včel v roce 2008.

Lze očekávat, že i letos bude včelstev přibývat. V minulosti tuzemští včelaři chovali až 800 tisíc včelstev, ale v posledních dvaceti letech chovatelů v ČR stále ubývalo. Teprve vloni nastal zlom a jejich počet se zvýšil asi o pět set, na 47 887 lidí. Díky přibývajícím včelstvům a příznivému počasí se loni tuzemská produkce medu meziročně zvýšila o osm procent, na 7 455 tun.

Zvyšující se zájem lidí o chov včel se odrazil i na kurzech pro začínající včelaře, které bývají naplněné, a dokonce přibylo předplatitelů časopisu Včelařství. Podle Peroutky se lidé k tomuto tradičnímu odvětví vracejí, protože si chtějí zajistit  vlastní med nebo opylení pro rostliny, které pěstují.

Někteří začínající včelaři hledají v chovu včel relaxaci a zajímavý koníček. Pak je i určitá kategorie začínajících včelařů, kteří v tom vidí zdroj příjmu.

Stoupá i spotřeba medu a poptávka

Spotřeba medu v Česku se dlouhodobě pohybuje kolem půl kilogramu na osobu ročně. Poptávka po něm však v poslední době mírně roste. Většinu v Česku vyprodukovaného medu prodávají včelaři přímo ze dvora, v obchodních řetězcích naopak dlouhodobě převládají dovážené medové směsi. Více, včetně videa o stáčení medu, najdete v článku Med kupujte přímo ze dvora.

"Na Moravě, tam, kde se loni neurodilo, už med není. V Čechách jsou ještě chovatelé, kteří nějaké zásoby medu mají," řekl Peroutka. Cena medu se přesto od loňska příliš nezměnila. Na začátku letošního roku se světlé medy prodávaly v průměru za 110 až 120 korun za kilogram, tmavý med zůstával dražší a k dostání byl za cenu kolem 150 korun za kilogram.