Z obdobné akce pořádané v Praze

Z obdobné akce pořádané v Praze | foto: Gastronews.cz

Ve finále Czech Food Cupu zvítězila rajská omáčka z Harrachova

  • 6
Nejlepší rajskou omáčku prý vaří kuchaři z Orea Hotelu Bílý Hořec v Harrachově. Rozhodla o tom porota v dnešním finále gastronomické soutěže Czech Food Cup, při které v Karlových Varech poměřila svůj um dvoučlenná družstva z 15 tuzemských restaurací. Toto ale není jediná gastronomická slavnost, která se v květnu koná.

Úspěšný harrachovský tým tvořil Petr Fiala, šéfkuchař z Bílého Hořce, a kuchař Lukáš Tesař. Fiala prý zvažoval, z čeho rajskou uvaří. Jestli z čerstvých rajčat, nebo dá přednost rajskému protlaku. Protože ale prý není ještě pravá rajčatová sezona, dostal přednost protlak.

"Co rajská, to jiná chuť. Někdo má radši sladší, jiný kyselejší. Někdo přidává perník, jiný skořici. Já osobně preferuji sladší a používám skořici. Rajská určitě patří k české klasice," tvrdí Fiala.

Číšnici běží jako Abrhám

Food Festival Karlovy Vary

Karlovy Vary, před hotelem Thermal, 1. 5. 2010, 12:00-16:00

V sobotu se seběhli všichni číšníci do Karlových Varů, aby si užili každoroční běh ve stylu filmu Vrchní, prchni. Mohli jste je doprovodit a ochutnat pochoutky z dílen místních kuchařů. Na Food Festivalu Karlovy Vary se vytáhli nejen s lokálními specialitami, ale i s exotickými gastronomickými pochoutkami. "Jídla z karlovarských provozů bude hodnotit samotná veřejnost," uvedla ještě před soutěží manažerka Grandhotelu Pupp Jitka Markusová.

Na programu je kromě ochutnávek také barmanské show nebo pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů s největším počtem číšníků na jednom místě.

Czech Food CupCzech Food Cup

Součástí veletrhu byla i gastronomická soutěž restaurací Czech Food Cup, která měla své finále na prostranství před hotelem Thermal. Porota hodnotila vzorky 15 restaurací z celé České republiky. Soutěžním jídlem byla rajská coby národní specialita, ale návštěvníci akce mohli ochutnat i regionální pokrmy.

Během odpoledne už byl znám i vítěz, Petr Fiala, šéfkuchař z Bílého Hořce, a kuchař Lukáš Tesař.

Mistrovské variace hodnotila porota po stránce vizuální a také chuťové. Kromě samotné omáčky je zajímaly i knedlíky a maso. Zkrátka ovšem nepřišla ani veřejnost. Soutěž na prostranství před hotelem Thermal sledovaly stovky lidí a každý mohl výtvory kuchařů ochutnat za mírný poplatek poté, co skončily degustace porotců.

Za pivem a jídlem do Hradce na Gurmán

Milovníci dobrého jídla určitě nepohrdnou dvoudenním festivalem Gurmán v Hradci Králové. Dorazit by měli i pivaři. Restaurace, které se na akci budou prezentovat, chystají menu právě z piva nebo takové, které se k tekutému chlebu hodí.

"Porce bude stát mezi 25 až 100 korunami, platí se ve speciální měně, takzvanou korunou gurmánskou," uvedl organizátor akce Ivan Vodochovský.

Díky jednotné ceně 25 Kč za jedno pivo si užijí i milovníci zlatavého moku, aniž by jim příliš vyschla peněženka. Ochutnají piva z téměř tří desítek převážně regionálních pivovarů, které přivezou přes 60 značek. Hrdlo pivařům tedy určitě nevyschne.

Festival Gurmán

1. a 2. května, Letiště Hradec Králové, vstup
90 Kč/den

Všechny pokrmy budou z tradičních surovin a bez umělých přísad. "Chceme lidem dokázat, že jsou pořád hospodští, kteří díky lásce k jídlu a řemeslu dokáží z tradičních pokrmů udělat kvalitní gastronomii," uvedl Vodochodský.

Na lokálním tržišti, takzvané východočeské návsi, od farmářů, ale i třeba řezníků, nakoupíte i místní výrobky.

Na Gurmán zamíří se svou show i známí šéfkuchaři, kromě mediálních hvězd Zdeňka Pohlreicha a Emanuela Ridiho se představí i další mistři vařečky jako Radek Šubrt, Jan Punčochář nebo kuchař roku 2009/10 Roman Paulus. "Posledně jmenovaný ukáže, jak se vaří v klasickém luxusním prvorepublikovém hotelu," dodali organizátoři.

Na festivalu se předvedou i mistři ČR v grilování. Amatérská partička ukáže ty správné fígle, jak si doma na grilu připravíte delikatesní maso i zeleninu. Jejich vítězný steak samozřejmě můžete i ochutnat.

V kávovém úlu proběhne soutěž Barista open, kterou má pod taktovkou italský kávový mág Roberto Trevisan.

Festival si užijí i milovníci kultury, v provizorním kině proběhne projekce vítězných snímků s gastronomickou tematikou z festivalu Znojemský hrozen; na pódiu se vystřídá několik známých muzikantů a kapel.

Co ochutnáte

  • Hovězí líčka na černém pivu s bramborovou kaší
  • Pivní guláš v kulatém chlebu
  • Bůček pečený na pivě se skořicovo-brusinkovým zelím
  • Vepřová panenka plněná stroužky česneku s krémovou houbovou omáčkou
  • Dušené zaječí stehno v perníkové omáčce se sušenými švestkami a špekovým knedlíkem
  • Staročeská chalupářská polévka s kváskem z chmele
  • Filírovaný hovězí jazyk s pintou černého piva
  • Konfitovaná kachní stehna v šouletu
  • Dršťková polévka s česnekovým toustem

Moderní růžová vína

Svátek růžového vína

1. až 2. května, Svatováclavská vinice a Villa Richter, Praha, vstupné 100 Kč obsahuje i pět degustačních kuponů

Svůj svátek oslaví prvního května i růžová vína. Lehká a svěží vína, jejichž popularita stále stoupá, můžou všichni dospěláci degustovat v prostředí pražské Villy Richter a přilehlých Svatováclavských vinic.

Ti, co budou mít vína už dost, mohou prolistovat originální kuchařku pokrmů vhodných k vínům z dílny profesionálů z Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Svátek plných půllitrů

Milovníci zlatavého moku by si měli 17 květnových dní počínaje 14. květnem výrazně zaškrtnout v kalendáři. V tu dobu se totiž koná už třetí ročník Českého pivního festivalu. Na místní verzi známého Octoberfestu bude skleněné džbánky plnit až 50 značek z českých pivovarů, roznášet je bude přes 300 lidí v krojích.

Český pivní festival

Praha-Letňany, na letištní ploše, od 14. 5. do 31.5., vstup zdarma

V obřích stanech připraví šéfkuchaři známých českých restaurací vybrané pochoutky. Za tolary, speciální festivalovou měnu, si kromě piva koupíte i díla z rukou mistrů pekařů, cukrářů a vybraných řezníků. "Na festivalu se předvedou i profesionálové, kteří ukážou, jak jde skloubit pivo a sýr nebo pivo s čokoládou," uvedli organizátoři.

Zatímco dospělí budou smáčet rty do husté pivní pěny, nejmenší se zabaví na atrakcích a kolotočích.

Perličkou na festivalu bude i takzvaný homebrewing, neboli domácí vaření piva. Zkušení odborníci vám pomůžou proniknout do tajů přípravy piva nebo degustace zlatavého moku.

Mladá vína

Další akcí pro vinaře je Festival mladých vín. Hodnotit se budou mladá vína, která se později dostanou na trh.

"Důraz klademe na maximální cennovou dostupnost a široký sortiment kvalitních vín od mladých vinařů," uvedl za organizátory Milan Gojda.

Festival Mladá vína

21. a 22. května, Klub Lávka, Novotného Lávka 1, Praha, vstupné 100 Kč

Na prvním ročníku festivalu, který proběhne od 21. do 22. května v pražském klubu Lávka, se představí se svými mladými víny v nejlepší kvalitě přední čeští a moravští pěstitelé. Atmosféru podtrhne výhled na Vltavu, Karlův most a Pražský hrad.

Náročné vinaře uspokojí i doplňková přehlídka nejlepších vín ročníku 2009, která proběhne v Národní bance vín (Křížovnická 1, Praha).

Aby hladovcům v žaludcích nežbluňkalo jen víno, mohou se vrhnout na degustaci paštik, sýrů a dalších vybraných delikates.

Za vína jakostní zaplatí degustátoři 1 monarch (platidlo festivalu), za víno přívlastkové to budou dva. Jeden monarch stojí 10 kč.

Zahrady plné dobrot

Květnovou festivalovou sezonu zakončí Prague Food Festival, který na tři dny promění Prahu v zahrady gastronomických pokušení. Proč zahrady? "Protože se oblíbený svátek jídla přesunul do Zahrad pražského hradu," uvedl zakladatel akce, gurmán Pavel Mauer.

Zahrada Rajská, Na Valech a Hartigovská, které jako bonus nabídnou romantický výhled na Prahu, obsadí šéfkuchaři nejvyhlášenějších podniků.

Prague Food Festival

28. až 30.5., Vstupné
400 Kč (zahrnuje i balíček 10 grandů, kterými se na festivalu platí)

Na degustačních porcích si pochutnají nejen milovníci české kuchyně, ale i ti, kteří si oblíbili dobroty z Francie, Japonska, Asie nebo Středomoří.

Návštěvníci mohou povzbuzovat svoje favority při Mistrovství v točení a servírování piva Stella Artois. Na ten naváže veřejný pivní bar, kde můžou všichni amatérští výčepní získat certifikát v servírování tohoto ležáku.

Pro nejmenší mlsné jazýčky budou připraveny zmrzliny, zeleninové špízy nebo mléčné koktejly. Zakuchtit si můžou při dětské cooking show.

"Cena jedné degustační porce se bude pohybovat mezi jedním až sedmi grandy, přičemž jeden grand, což je speciální festivalové platidlo, je 25 korun. Kompletní menu jednotlivých festivalových restaurací jsou za 250 korun neboli 10 grandů," uvedl Mauer.

Nasycené žaludky si odpočinou při profesionálních kuchařských show. "Těšit se můžete například na Zdeňka Pohlreicha, Milana Hořejše, Jiřího Štifta, nebo kuchaře roku Romana Pauluse. Letos máme i zahraničního šéfkuchaře, David Diaz bude připravovat pravé andaluské gaspacho," sdělil pro iDNES.cz Mauer.

co vás potěší

  • Nadívaná křepelka s chřestovým ragú
  • Králík v dijonské omáčce s bílým a zeleným chřestem
  • Nugátové tiramisu
  • Selátko na rožni