Buřňák Macgillivrayův na snímku účastníka expedice Hadorama Shirihaie

Buřňák Macgillivrayův na snímku účastníka expedice Hadorama Shirihaie | foto: Hadoram Shirihai

Vědci našli ohroženého buřňáka. Teprve potřetí za posledních 154 let

  • 2
Buřňáku Macgillivrayově nejenže hrozí vyhynutí, ale je téměř nemožné ho ve volné přírodě spatřit. Poprvé to bylo v roce 1855, podruhé v roce 1984, potřetí až letos.

Badatelé spatřili buřňáka Macgillivrayova kroužit nad mořskou hladinou asi 40 kilometrů jižně od odlehlého ostrova Gau v souostroví Fidži již v květnu. Snímky však byly zveřejněny teprve tento týden v posledním vydání časopisu britského ornitologického klubu Birdlife.

Čokoládově zbarvený příslušník rodiny buřňáků je na červeném seznamu kriticky ohrožených druhů Mezinárodního svazu na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).

"Najít tohoto ptáka a získat jeho záběry byl fantastický a radostný zážitek," prohlásil účastník expedice Hadoram Shirihai.

Poprvé byl buřňák spatřen v roce 1855 právě na Gau, ale na druhé setkání si člověk musel počkat až do roku 1984. Od té doby se jen párkrát objevily zprávy o nárazech ptáků do domků na zmíněném ostrově. Nikdo však dosud nemohl s určitostí říci, že byl pták spatřen na moři.

"O buřňákovi Macgillivrayově mají badatelé k dispozici stále jen velmi málo informací," uvedl ornitolog Nicholas Carlile, který na projektu spolupracoval s ministerstvem životního prostředí australského státu Nový Jižní Wales. Carlile opeřence studoval několik let. Už před šesti lety začal jezdit na Fiji, aby našel jeho hnízdiště. Navzdory veškerým snahám však nikdy nespatřil ani jednoho z nich. "Je proto naprosto fantastické vidět ty záběry," prohlásil.

Vědci se vzácného ptáka pokusili nalákat tím, že do moře naházeli množství zmrzlých kusů ryb s hustým rybím olejem - smradlavé skvrny na hladině nakonec ptáky přilákaly. Během 11 dnů trvající expedice se jim podařilo napočítat osm buřňáků.

Po hnízdištích se vydají pátrat příští rok. "Jakmile je najdeme, můžeme vyhodnotit, co je zapotřebí pro jeho ochranu," zdůraznili výzkumníci.

Fidžijci tohoto vzácného opeřence natolik oceňují, že je nejen chráněn zákonem, ale objevil se i na souostrovních bankovkách.