Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Vědci znají 450 druhů zvířat, která mohou být homosexuální

  • 29
Určité známky homosexuálního chování projevují opice, medvídci koala, delfíni, plameňáci, tučňáci, bizoni i antilopy, celkem až 450 různých druhů zvířat. Touto zvířecí fascinací stejným pohlavím se zabývají biologové po celém světě.

Vědci zjistili, že zvířecí "homosexualita" se vyskytuje nejvíce u druhů, kde jedno pohlaví významně převažuje. I tady však existují výjimky a homosexuální chování lze pozorovat i u zvířat, která mají dostupného partnera druhého pohlaví. Jev náklonnosti ke stejnému pohlaví se přitom projevuje výrazněji v zoologických zahradách, přispívá k tomu rovněž určitý "efekt uvěznění".

Sexuální výstřelky i věrné homosexuální páry

Náznaky homosexuálního chování vědci zaznamenali u samců delfínů, kteří si navzájem kopulovali do dýchacích otvorů. Samičky koal zase byly přistiženy, jak jedna druhou objímá a tlačí na kmen stromu tak, až její vzdychání prozrazovalo vzrušení. Podobné chování se objevuje také u některých druhů opic.

Páry společně hnízdících samic albatrosů nejsou ničím výjimečným.

Fenoménem určité formy homosexuálního chování u zvířat se zabývá rovněž američanka Lindsay C. Young. Ta ke své disertační práci studovala kolonii albatrosa laysanského (Diomedea immutabilis) na Hawaji. Při studiu této kolonie se svými kolegy přišla na to, že téměř celou třetinu kolonie tvoří páry dvou samic.

Samice se střídají v sezení na vejcích, pomáhají si a vůbec dělají všechno, co by dělaly v běžném smíšeném páru, až na sex. Tyto "lesbické" albatrosí páry spolu věrně setrvávají několik let, což mohou být 4 roky, stejně jako i zaznamenaných devatenáct.

Při dalším studiu albatrosů byla Youngová svědkem sexu mezi dvěma albatrosy, samcem a samicí. Zvláštní však bylo to, že po samotném aktu samec i samice odlétli každý jinam. Ukázalo se, že samice byla součástí páru vytvořeného s jinou samicí. Dá se tedy hovořit o jakési vzájemné výpomoci.

Tito vědci byli ale také svědky situace, při které jedna samice z "lesbického" páru k sobě voláním lákala samce, který žil s partnerem na druhé straně kolonie. Ten přišel do půl cesty, pak si to zřejmě rozmyslel a vrátil se zpátky.

Hnízdo albatrosa je určeno jen pro jedno vejce. Pokud snesou vejce obě samice, které žijí spolu, sedí jen na jednom.

To, že samice albatrosů spolu tvoří jakési páry, snad vysvětlilo záhadu, která trápila vědce dlouhou dobu. Desítky let nacházeli u hnízd albatrosů vejce navíc. Většinou nebylo v hnízdě, nýbrž vedle něj, protože albatrosi mají hnízdo uzpůsobené jen pro vejce jedno. Ale jak je to možné, když samice albatrosa klade pouze jedno vejce za rok? Vědci měli různé teorie. Samice, které spolu průkazně žijí a vychovávají potomstvo, nejlépe vysvětlují tuto dlouholetou hádanku.

Dříve byly homosexuální projevy u zvířat spíše brány jako kuriozita a vzácnost. Závažně se jimi nikdo nezabýval, znamenalo by to částečné popření Darwinova principu, že veškerá aktivita zvířat se děje pouze za účelem reprodukce. V současnosti se tímto fenoménem zabývají regulérní vědecké výzkumy.