Samec Karlo se narodil začátkem 70. let, dnes měří 155 cm a je největším...

Samec Karlo se narodil začátkem 70. let, dnes měří 155 cm a je největším velemlokem čínským žijícím v Evropě. Je zapůjčen z Německa, v Praze zůstane minimálně do začátku příštího roku. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slizký krasavec Karlo zůstává v pražské zoo do příštího roku

  • 7
Přes metr a půl dlouhý velemlok Karlo, který se v květnu stal hvězdou otevření Velemlokária v pražské zoo, se měl na konci října vrátit do své domovské zoo v německém Karlsruhe. Kdo se bál, že se na něj do té doby nestihne zajít podívat, má teď čas přinejmenším do konce roku.

V nově otevřeném Velemlokáriu, které je jedinou expozicí svého druhu na světě (podrobněji v článku zde) si můžete prohlédnout tři dospělé velemloky. Karla, který měří 155 centimetrů a původně se měl po rekonstrukci tamní expozice na konci října vrátit do Německa, samce Nataliho (134 cm) a samici Šmícu (105 cm).

Fotogalerie

„Nyní však můžeme s radostí oznámit, že Karlo u nás v Praze zůstane nejméně do začátku příštího roku,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

„Návštěvníci ho tedy mohou i nadále obdivovat spolu s dalšími obyvateli Velemlokária. Kromě dospělých jedinců ho obývá i dvacítka mláďat, z nichž asi nejvýraznější jsou Andy a Boleslav Jablonský. Ti mají šanci přerůst největšího Karla,“ dodal.

Další informace o obyvatelích trojského Velemlokária, například jak Karlo ukousl prst svému chovateli, se dozvíte od kurátora plazů Petra Velenského na videu: 

27. května 2014

Unikátní pavilon, první svého druhu, oslavuje i Čapkovo dílo

Propojení díla Karla Čapka Válka s mloky s živoucími fosíliemi, jakými velemloci čínští bezpochyby jsou, se od počátku nabízelo. Právě oni totiž byli pro geniálního spisovatele inspirací. Jenže výběr formy nebyl vůbec jednoduchý, jak popsal Miroslav Bobek ve svém sloupku z ledna letošního roku:

„Jsou velcí asi jako desetileté dítě, pane, a skoro černí. Plovou ve vodě a na dně chodí po dvou. Po dvou, sáhib, jako vy nebo já, ale přitom kývají tělem, tak tak, pořád tak tak… Ano, pane, mají také ruce, jako lidé; ne, nemají žádné drápy, spíš je to jako dětské ruce. Ne, sáhib, nemají rohy ani chlupy. Ano, ocas mají, trochu jako ryba, ale bez ocasní ploutve. A velikou hlavu, kulatou jako Batakové. Ne, neříkali nic, pane, jenom to bylo, jako by mlaskali.“

Kniha zoosloupků

Kompletní sloupek ke vzniku Velemlokária najdete spolu s dalšími ze zápisníku ředitele zoo již v jejich druhém výboru, který vyjde 26. září pod názvem Žirafa na pondělí. Křest proběhne v neděli 28. září od 15 hodin v Africkém domě v Zoo Praha, kmotrou knížce i žirafím mláďatům bude herečka Ivana Chýlková.

Kniha čtenáře seznamuje nejen s velemloky a žirafami, ale i s dalšími zvířaty, dá nahlédnout i do zázemí a dokonce i podzemí trojské zoo, do výprav do Mongolska a Kamerunu, stejně jako do osudů lidí, kteří své životy spojili s poznáváním zvířat a s budováním pražské zahrady.

Tolik vůbec první popis podmořských „čertů“, který kapitánu J. van Tochovi poskytl vyděšený lovec perel. Není to špatný popis. Velmi dobře sedí na velemloky čínské, až na to, že ti se nepohybují po dvou, a na pár dalších drobností, které však nejdou na vrub citovaného lovce perel, nýbrž literární licence Karla Čapka.

Uvědomili jsme si, že největší poctou Karlu Čapkovi bude, když se jeho dílo pokusíme představit v nezměněné podobě; když je nabídneme ke čtení anebo alespoň k poslechu. A tak jsme změnili náš původní koncept, opustili představu animací a komiksů, obrazovek a dotykových panelů a rozhodli se, že do jednoho výklenku pavilonu umístíme křesla a k nim sluchátka, do kterých budeme pouštět četbu z Války s Mloky.

Jistě, možnosti poslechnout si úryvek z Čapkova díla využije méně návštěvníků, než kolik by se jich podívalo na video, ale myslím, že to přesto stojí za to. A nejen z úcty ke Karlu Čapkovi. Vždyť představovat si vedle skutečných velemloků ty románové může být úchvatný zážitek!