Z plsti vytvoříte i působivé stylové krytky na vařená vajíčka.

Z plsti vytvoříte i působivé stylové krytky na vařená vajíčka. | foto: Jana Svobodová

Velikonoční dekorace: pohrajte si s barevnou plstí a bavlnkami

  • 0
Měkoučkou barevnou plsť koupíte za pár korun a efektní dekorace z ní vytvoříte za večer. Předností je příjemný přírodní materiál, výrazné barvy a poddajnost, s jakou se plsť proměňuje pod vašima rukama, ať už se rozhodnete vytvářet jednodušší ploché nebo prostorové tvary.

Spolu s vámi se mohou s barevnou plstí vyřádit i děti. Nechte si od nich třeba namalovat předlohy například pro kuřátko, zajíčka či beránka a podle nich si vyrobte šablony. Uvidíte, jakou vaše dekorace získají hravost a nefalšovanou originalitu. Případně se inspirujte v naší fotogalerii.   

Potřebný materiál: Několik odstínů plsti, jehla, nit, nůžky, vyšívací bavlnky několika barevných odstínů, kokosové vlákno, věneček ze slámy nebo z větviček, tavná pistole s lepidlem, široké nebo tenké pentličky, provázek na ptačí nožičky, peříčka, vlizelín nebo vata jako náplň.

Postup výroby jednoduché ploché kytičky:

Na kytičky si vyrobte šablonu, její tvar je jen na vás, případně si je obkreslete podle vykrajovátka na těsto. Kytičku vystřihněte ostrými nůžkami, stejně jako její střed. Barevně odlišnou, ale sladěnou bavlnkou střed kytičce, třeba ozdobným křížkem nebo hvězdičkou. Pokud se vám nechce do šití, mohli byste střed kytičky i přilepit, ale výsledný efekt pak dost ochudíte.

Chcete-li mít kytičku trochu plnější a zajímavější, můžete si jich třeba vystřihnout několik, v odstupňované velikosti a v rozdílných ale vzájemně sladěných barvách, a navrstvit je na sebe. Případně lze kytičce jen ozdobně obšít okraje, nejlépe bavlnkou v kontrastní barvě. Hotovou kytičkou můžete přizdobit proutěný věneček, případně ji na špejli zapíchnout do květináče.

Postup výroby ptáčka s výplní:

Ptáčka tvoří tělíčko a křidélka, ty si vystřihněte po dvou kusech, dále budete potřebovat  zobáček a přehnutý kousek šňůrky jako nožičky. Pokud budete ptáčka někam lepit, bude mu křidélko stačit jedno, na pohledové straně, pokud ho napíchnete třeba na špejli, měl by mít obě.

Ptáčkovi nejprve přišijte křídla a vyšijte oči, poté oba díly celého tělíčka sešijte k sobě. Během sešívání nezapomeňte na správné místo mezi díly těla vložit a přišít zobáček, stejně jako přeložený provázek, který vytvoří nožičky. Než došijete do konce, vyplňte ponechaným otvorem celé tělíčko vlizelínem.

Pokud chcete plstěné dekorace použít na přizdobení velikonočního nebo prostě jarního věnečku, jako to udělala naše výtvarnice, připravte si nejprve hotové ptáčky a kytičky. Pak pomocí tavné pistole připevněte nejprve peříčka, kokosová vlákna jako hnízdečka apod. a pak teprve připevněte plstěné přízdoby. Pokud byste je chtěli požít víckrát. Připevněte je pomocí oboustranně lepicí pásky nebo je přichyťte jehlou a nití tak, aby to nebylo vidět.

Na filcové dekorace a hračky najdete na internetu spoustu odkazů a tedy i další inspirace.
Z plsti ušijete i odolný obal na knihy nebo diář.

Praktické tipy pro práci s plstí:  - Stejným způsobem jako tyto dekorace můžete z plsti vyrábět hračky, loutky nebo třeba obaly na knížky. Výhodou plsti jako netkané textilie je, že se nepáře, báječně se s ní pracuje a navíc není drahá. Obdélníček plsti silné 2 mm, formátu 20 x 30 cm, vás přijde zhruba na patnáct korun. - Barevnou plsť koupíte v kamenných obchodech s výtvarnými potřebami, případně přes internet. Vybírat můžete jednotlivé barvy nebo si koupit cenově výhodnou sadu třeba deseti barev. Prodává se v tloušťce 2 nebo 3 mm, výběr záleží na způsobu použití - se slabší se lépe pracuje, je tedy ideální na drobnější dekorace, ta silnější více vydrží, šijí se z ní tedy například nejrůznější pouzdra nebo obaly na knihy. - Pro vyšívání  používejte spíše slabší bavlnky, bude se vám vyšívat snadněji. Případně si můžete u silnějších bavlnek pramínek vláken rozdělit podle potřeby. - Na „střih“ jakéhokoliv tvaru si nejprve vytvořte šablonu z kartonu, usnadní a zpřesní vám práci i když půjde o jednoduché tvary.