Foto šťastného rybáře s kaprem vážícím 21 kilogramů | foto: Archiv časopisu Kajman

Rybář dostal obrovského 21kilového kapra na plavanou. Zabral lunchmeat

  • 13
Neobvyklý úlovek se povedl německému rybáři na klubovém rybníčku. Na plavanou, která je velmi neobvyklou metodou lovu trofejních ryb a ještě k tomu s prutem děličkou, chytil svého kapra snů.

Ta dubnová sobota neměla být ničím zvláštní. Prostě takový normální den na německém klubovém rybníčku. Christian Dörr z Browning týmu se chystal při rybolovu použít strategii krmení dvou lovných míst. 

Jedno bylo přímo před ním a použil sypčejší krmnou směs s menším množstvím hrubé složky. Druhé krmné místo bylo v rohu diagonálně od něj a krmil tam partiklem. 

Plavačkový box si postavil tak, aby mohl pohodlně rybařit u břehu po levé ruce na vzdálenost plné délky děličky. Už půl metru od břehu tu totiž byla hloubka 1,5 metru a vzhledem k čerstvému větru tu předpokládal silné proudění vody. Krmit musel velmi přesně, aby proud neroznesl krmení po velkém prostoru. I proto použil partikl.

Jakou zvolit strategii krmení

Standardní krmítková směs nepřipadala v úvahu, protože by přilákala pozornost příliš velkého množství malých ryb, což by odradilo kapry, kteří byli na tomto místě Christianovým cílem. Právě kvůli kaprům navlhčil lovec v noci před vycházkou 2mm pstruží pelety. 

Ty teď měly perfektní konzistenci, aby mohly být doplněny kukuřicí, 6mm peletami a lančmítem a umačkány do koulí o velikosti mandarinky. Drcený lančmít má mimochodem neodolatelnou chuť a rychle zasytí jakoukoli malou rybu, která projíždí okolo. A navíc jich nepřiláká tolik jako červi. 

Při úvodním zákrmu Christian poslal do vody šest krmných koulí. Krmil velmi přesně za pomoci kalíšku na konci děličky.

Místo přímo naproti Christianovi byl zakrmeno rovněž šesti krmnými koulemi o velikosti pomeranče, ale směs byla namíchána v poměru 60/40 z krmítkových směsí Browning Etang a Browning Balck Monster doplněných mrtvými červy a pinkami. Malé plotice tak rychle najely do této centrální krmné sekce a Christian se jejich lovem bavil. Neustále ale civěl doleva, jestli už nezahlédne nějaké známky o aktivitě kaprů na druhém krmném místě.

Pak připluli kapři

Přítomnost kaprů zaznamenal o hodinu později. Jejich aktivita se nedala přehlédnout. Okamžitě vyměnil koncový díl za ten s montáží na kapry. 

V tomto případě šlo o 0,5g spláveček s 0,19mm vlascem a háčkem o velikosti 12 bez návazce. Koncový díl byl 2,6 m dlouhý s průměrem špičky 5,5 mm. Je velmi robustní a v minulosti se na něj Christian mohl spolehnout při souboji s rybami od 10 do 15 kg. 

Použitý amortizér měl průměr 2,5 mm a i ten měl lovec prověřený. Souboje s tímto amortizérem trvají někdy o něco déle než s ještě vyššími průměry, ale tato guma dobře absorbuje výpady a třepání hlavou velkých ryb a minimalizuje tak pravděpodobnost vyříznutí háčku, což je velmi důležité především, když je záběrů málo.

Souboj

Christian napíchnul z krabičky na nástrahy naplněné vodou dvě zrníčka kukuřice a nahodil montáž na místo v rohu. Použil i jedno z plovoucích zrníček kukuřice, která obsahuje každá plechovka. 

Pokud ji nastražíme, vznikne skvěle přirozená kriticky vyvážená nástraha. Po nějakých třech minutách se splávek začal třást a pak pomalu zajel pod hladinu.

Následný souboj je nepopsatelný. Kapr pořád jezdil z jednoho břehu na druhý. Amortizér i dělička ale dělaly svou práci dobře. Po 35 minutách bylo dobojováno a bylo jasné, že kapr má přes 15 kg, což byla pro Christiana ryba nové dimenze. 

Sotva dal kapra na podložku, háček bez protihrotu z něj vypadl. Dal se do vážení a nevěřil svým vlastním očím. Kapr vážil 21 kilogramů! Jednalo se o jednoho z nejtěžších kaprů, který kdy byl zdolán na plavanou (pokud ne vůbec nejtěžšího).

Vyzkoušejte něco podobného. Stačí se trochu více zaměřit na rohy a zónu přímo u břehu vašeho oblíbeného revíru.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.