"Chci, aby se model stal rodinným dědictvím pro moje milované děti," řekl...

"Chci, aby se model stal rodinným dědictvím pro moje milované děti," řekl novinářům čtyřicetiletý Brit, autor dokonalé repliky Titaniku. | foto: Profimedia.cz

Vybudoval dokonalý model Titaniku, využil šrot i součástky z hodinek

  • 44
O Titaniku prostudoval 150 knih, aby měl jistotu, že každý detail jeho modelu bude naprosto perfektní. Budoval ho dva a půl roku, 25 hodin týdně, přesně v měřítku 1:100. Dokončil ho 15. dubna, u příležitosti stého výročí ztroskotání unikátní lodi.

Od té doby dostal řadu nabídek v tisících liber od zájemců o koupi repliky, ta ale není na prodej. Čtyřicetiletý Jason King, vzděláním technik, otec devítiletého Thomase a šestiletého Matthewa, ji totiž budoval z lásky ke svým synům.

Devět stop (tedy 274,3 centimetrů) dlouhou repliku, která by se měla jednou stát dědictvím po otci, mají nyní vystavenou přímo ve svém domě v městečku Welwyn Garden City v britském Hertfordshire. Stala se prostě součástí bytového zařízení. 

Všechno sedí do nejmenšího detailu

Do vybudování svého "luxusního parníku", jehož reálná předloha narazila na ledovec hned při své první plavbě, Jason investoval 2.500 liber (to je cca 80 tisíc Kč) na materiál. A to i přesto, že podstatnou část použitého materiálu tvoří obyčejný šrot nebo dřevěné odřezky. Jason využil například i součástky ze starých hodinek nebo z rozlámaných videorekordérů.

"Nechtěl jsem vytvářet model této velikosti a přitom na něčem šetřit. Proto jsem věnoval hodně času přípravě. Chtěl jsem se pohledem na dobové fotografie průběžně ujisťovat, že všechno bude naprosto správně," popsal novinářům z Daily Mail svůj postup modelář, který si o Titanicu postupně nakoupil přes 150 knih.

Většina lidí si sice mnoha detailů vůbec nevšimne, on si ale chtěl být jistý, že na jeho modelu nikdo žádnou chybičku nenajde. I proto ho stála stavba obřího modelu pár pokusů a omylů. "Nějaké modely už jsem předtím postavil, ale nic tak velkého, jako je tento," uvedl Jason, že se do stavby zdaleka nepouštěl jako úplný modelářský začátečník.

Takto vznikal trup lodi.

Kýl lodi působí naprosto monumentálně.

Trup lodi vytvořil z odřezků dřeva a postupně se propracoval k vytváření jednotlivých palub, cest, stožárů, kování, palubních lavic a dalších drobných součástí. Model samozřejmě obsahuje i záchranné čluny, kterých bohužel nebylo dost pro všechny cestující a posádku ani ve skutečnosti, když Titanic narazil na ledovec. Hotový model nakonec Jason nastříkal venku na zahradě. 

Pokud se pro něco opravdu rozhodnete, tak se vám to povede

Jason již dříve postavil menší model Titaniku i jeho vraku, oba ale prodal. Když dokončoval tento obří model, myslel už jen na to, jak si sedne a bude se pohledem na něj kochat. Chce si ho užívat, na případný prodej vůbec nemyslí.

"Stavba mi trvala přesně dva a půl roku, pracoval jsem na něm skoro každý den. Dokázal jsem si, že pokud se pro něco opravdu rozhodnete, můžete toho dosáhnout," řekl šťastný modelář. Zadostiučiněním jsou pro něj i návštěvy unesené jak velikostí modelu, tak dokonale vypracovanými detaily.

Vzhledem k šílenému objemu volného času, který dvojnásobný otec budováním obří repliky strávil, si obdiv zaslouží i jeho tolerantní žena Nicola. Není divu, že se z dokončeného modelu svého muže také raduje.  

Fanoušek Titaniku si užívá svoji dokonalou repliku doma ve Welwyn Garden City, severně od Londýna.

Fanoušek Titaniku si užívá svoji dokonalou repliku doma ve Welwyn Garden City, severně od Londýna.