Dávat psovi obleček má smysl až v případě záporných teplot, zhruba od minus 5 °C. Platí to především pro štěňata a pro psy malé, starší nemocné či tlusté, tedy psy s omezeným pohybem, kteří se při pomalé procházce sami nezahřejí. | foto: Adobe Stock/Pet Center

Jak venčit psa během mrazů? Častěji a krátce, obleček není vždy nutný

  • 26
Opravdová zima, tedy když teploty klesnou zhruba na -5 °C a níže, může vašemu psovi přinést nejen radost z lítání na sněhu a mrazu, ale také poraněné tlapky, prostydlá záda či zánět močových nebo dýchacích cest.

Mrazy automaticky neznamenají, že musíte svému psovi běžet kupovat teplý obleček a zimní boty. Záleží na mnoha faktorech, především na konstituci psa, druhu a kvalitě jeho srsti - tedy na plemeni, pokud jde o čistokrevná zvířata - a jeho momentální kondici.

„Pokud jde o mladá zdravá zvířata, která nemají problémy se rychle hýbat, zahřejí se při běhání venku dostatečně sama a vaši výpomoc v tomto směru nepotřebují,“ vysvětluje veterinární lékařka Michaela Riedlová s tím, že psi obecně zvládají chlad lépe než horko.

Zvláště psi s dlouhou a hustou srstí mohou mít s pobytem v přetopeném bytě či domě větší problémy než s mrazivým počasím venku. A mladí, zdraví, vzrůstem silní psi, kteří venku řádí a lítají a ještě jsou navlečení do oblečku, se mohou kvůli vrstvě dodané navíc jen zbytečně přehřívat.

Na prochladnutí pozor u malých, starých či nemocných psů

U psů malých - ať už vzrůstem, nebo proto, že jde o štěňata - je to otázka jiná. Někdy je lepší například štěňata na mráz vůbec nebrat (další rady zde).

„U trpasličích a vyloženě malých plemen, jako je například jorkšír nebo čivava, případně u malých štěňat hladkosrstých plemen, se bez základní tepelné ochrany před mrazem neobejdete. Jejich tělíčko totiž velice rychle prostydne.“ Desetikilovému chlupatému štěněti leonbergra venčení na mrazu nevadí.

Myslete na ošetření tlapek!

Nemusí jít o silné mrazy, stačí teploty kolem nuly, a psí tlapky to vysušuje. Proto se vyplatí ošetřit je vazelínou nebo obyčejnou indulonou, jak před procházkou, tak po ní (více o péči o tlapky a psích botičkách najdete v článku zde). Předejte tak rozpraskání tlapek a jejich polštářky to může ochránit i před pořezáním o ledovou krustu.

Zvláště u zmíněných malých, a dále starších či nemocných psů, především kardiaků, mějte na paměti, co v mrazech platí pro venčení obecně: berte psa raději častěji na kratší procházky, než na jednu dlouho. Aby neprochladl.

Riziková bývají záda, především u plemen jako je jezevčík, nebo u voříšků podobné konstituce. Zvláště v těchto případech po návratu z procházky psa v oblečku ještě pár minut ponechte, aby jeho tělo nešlo z jednoho teplotního extrému do druhého (tedy pokud ho nemá například mokrý, pak mu raději vysušte srst a zabalte ho na chvíli do deky).

„Běžná tělesná teplota psa je 38,5 °C, obleček ho zahřeje ke 40 stupňům a doma máte v průměru 20 stupňů. To je důvod, proč psovi obleček nesundavat hned, ale pár minut nechat uklidnit tělní oběh a vyrovnat teploty, což platí především pro psy, kteří mají problémy s páteří,“ radí Michaela Riedlová.

Hodně také dejte u svého psa pozor na prochladnutí močových cest, hlavně u krátkosrstých plemen. A to jak u fen, tak u psů. „Právě záněty močových cest následkem prochladnutí holého břicha patří mezi nejčastější problémy, které pak v ordinaci řešíme,“ vysvětluje veterinární lékařka.

Nechte si poradit, jak pro psa vybírat obleček, případně boty na ven, které ochrání tlapky před mrazem a technickou solí (více v článku zde):

29. listopadu 2021

Na trhu se objevuje stále širší nabídka oblečků, ovšem o to vybírejte pečlivěji, nejde jen o líbivý vzor či barvu. „Aby byly opravdu funkční, máme v nové zimní outdoorové kolekci nejen svetříky, ale také hřejivé bundičky z nepromokavé látky odolné vůči větru,“ uvedla například na dotaz redakce Kateřina Holnová, marketingová ředitelka Pet Center. „Vylepšením jsou také neonové barvy těchto oblečků, aby byl pejsek na ulici dobře vidět.“

Pozor na led, sůl či nemrznoucí směsi

Lítání venku v zimě většina psů ocení, nenechte je ale běhat po ledové ploše. Mohou uklouznout a ošklivě a zbytečně se zranit. Pokud jde o zamrzlý rybník nebo řeku, hrozí tam navíc, že se pod vaším psem prolomí led. Fatální prochladnutí v ledové vodě pak může být otázkou minut.

Pozor i na možnost otravy!

Má-li váš pes například přístup do garáže, ujistěte se, že máte nemrznoucí směs stále uloženou mimo jeho dosah. Nemrznoucí směsi do auta totiž mohou psům vonět a kvůli nasládlé chuti ji mohou vypít či vylízat, přitom je pro ně smrtelně jedovatá.

Svá rizika přináší i sníh. Přestože je radost psů ze sněhové nadílky zvláště pro jejich majitele často úsměvná, nikdy svého psa raději nenechte sníh žrát. Hlavně štěňata mívají potřebu ho pořádně prozkoumat, včetně ochutnání. Hrozí jim pak ale nejen podchlazení. Sníh ležící na ulici může navíc obsahovat chemikálie používané na ošetřování silnic a pojídání sněhu pak může zvířeti způsobit i žaludeční problémy.

Zrovna tak štěrková drť či posypová sůl na chodnících má pro vašeho psa svá úskalí, a to hlavně pro možné poranění tlapek. Když si je pak případně i olíže, může mít opět zaděláno i na žaludeční potíže. Proto se vyplatí po každé zimní procházce psovi tlapky opláchnout a ošetřit (viz box výše).