Elektrický vertikutátor láká nízkou cenou, na větších pozemcích budete ale

Elektrický vertikutátor láká nízkou cenou, na větších pozemcích budete ale bojovat s kabelem. | foto: Wolf-Garten/Mountfield

Při koupi vertikutátoru si všímejte počtu nožů a výkonu motoru

  • 8
Čím větší počet nožů na šířku záběru vertikutátoru, tím lépe. U levných výrobků bývá i poloviční než u renomovaných výrobců.

Za etalon si můžeme vzít špičkový vertikutátor UV 40 H od výrobce Wolf-Garten. Na šířku záběru 40 cm je tu 34 dvojitých nožů. Jsou tedy usazeny v 17 řadách. Mají dva břity otočené k sobě o 180 stupňů, takže se zaříznou do půdy zhruba po dvou centimetrech. Výkon motoru je 3 kW, takže se motor nezahlcuje a hladce běží. Tomu odpovídá i cena – kolem 14 tisíc korun.

Problém v porovnávání papírových parametrů je v tom, že každý výrobce udává počet nožů trochu jinak. Někteří nabízejí vřeteno, na které jsou navařeny jednostranné nože, a tak je možné katalogově dojít k rozdílným výsledkům.

Nemá proto cenu spoléhat na teoretické výpočty, v praxi (když se podíváte zespodu na šasi) je nejdůležitější, jak vzdálené od sebe jednotlivé nože jsou. Ve zkratce: čím blíže, tím lépe. A dražší stroje většinou mívají hustější "mřížku".

"Zahradu zvertikutujete s drahým i levným, jen výsledek se bude lišit. Ideální je pracovat jen jedním směrem, s levným, pokud se budete chtít opravdu zbavit veškeré stařiny a mechu a proříznout drn, budete muset plochu vzít křížem. To už však může udělat takovou neplechu, že bude třeba udělat kompletní regeneraci trávníku i s dosetím. Což při jednoduché vertikutaci nehrozí, tráva se znovu zahustí přirozeným způsobem," vysvětluje Filip Werner ze společnosti Mountfield.

Nehledě k tomu, že práci budete mít hotovou za polovic času a nemusíte kupovat osivo. Kompletní postup pro podzimní přípravu trávníku najdete zde.

Kontrolujte při koupi

Vertikutace

  • vyhrabe stařinu
  • prořízne drn
  • prokypří vrchní vrstvu půdy
  • odstraní mech

Dejte si pozor na skutečný počet nožů. Při koupi otočte stroj a zkontrolujte, jak nahusto ve skutečnosti bude stroj drn prořezávat.

Problém může nastat hlavně u malých levných elektrických vertikutátorů, které mají například devět dvojitých, to je 18 nožů na záběr okolo 30 cm.

Určitou výhodou je, když je možné vyměnit jednotlivé nože a ne jen celý válec. Ne že by se nože tak rychle obrušovaly, přece jen vertikutaci děláte jednou, dvakrát ročně. Ale v případě, že nůž zlomíte nebo zkřivíte o kámen, čekají vás menší náklady na výměnu.

Pružinky pomohou jen napůl

Prodávají se i stroje, které se omylem označují jako vertikutátory, ale ve skutečnosti jsou to skerifikátory. Místo nožů mají systém pružinek, které mají za úkol vyhrabat z trávy to, co do ní nepatří, tedy mech a stařinu.

"Osobně považuji skarifikátory za dobré mašiny vhodné na prevenci a doporučoval bych je požívat jednou měsíčně. Ale to hlavní, tedy proříznutí travního drnu a prokypření horní vrstvičky půdy, aby se do trávníku dostal vzduch, vláha a živiny, nesvedou," upozorňuje Werner.

Každý se musí sám rozhodnout, jakého výsledku chce dosáhnout a zda mu stojí za to koupit si levnější skarifikátor a strávit s ním více času údržbou, či investovat více a mít kompletní péči s minimem časové náročnosti.