VIDEO: Bikira dělá po roce v Praze pokroky a sbližuje se s mláďaty - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Bikira dělá po roce v Praze pokroky a sbližuje se s mláďaty

Samice Bikira hrající si mláďata často jen zaujatě pozoruje, už několikrát ale svezla Tatua na zádech. "Bikira se tak učí zacházet s mláďaty při těsném kontaktu," vysvětluje její chování primatoložka Marina Vančatová. Je to naděje, že i když ji odchovali lidé a ona sama svoje první mládě narozené v listopadu odložila, naučí se o mláďata pečovat?
Jak si Bikira hraje s Tatuem | (1:22) | video: Zoo Praha

Když na konci loňského listopadu Moja odcestovala do Španělska, byl to přesně rok, co se samice Bikira po příjezdu z Belfastu připojila k pražské gorilí skupině. 

Pro gorily nížinné je celkem přirozené, že skupinu několikrát za život změní. Navíc se dokážou celý život učit. A v zoo po světě lze najít celou řadu goril, které se také musely vyrovnat s nejrůznějšími problémy a péči o mláďata se postupně naučily.

Bikira stále má reálnou šanci stát se dobrou matkou

A není nutné chodit daleko. Stačí se podívat na Bikiřinu matku Dafinu, která žije v Amsterodamu v rodině, jíž vládne Richardův bratr Akili. Podobně jako Bikira neměla ani Dafina příležitost odkoukat péči o mládě od jiné gorily.

Awaliho, své první mládě, i druhorozenou Bikiru tak prostě odložila na zem a nejevila o ně veliký zájem. Obě mláďata jí musela být po několika dnech odebrána kvůli dehydrataci.

Bikira strávila prvních šest týdnů v rodině svého ošetřovatele v Amsterodamu. Poté byla převezena do gorilí školky ve Stuttgartu, kde tehdy vyrůstala ve společnosti dalších uměle odchovaných goril.

Do zoo v Amsterodamu ale po nějaké době přišla samice Binti, která se mateřskému chování naučila ve své původní rodině. V roce 2007 úspěšně odchovala v Amsterodamu své první mládě a tento zážitek stačil Dafině k tomu, aby se i ona péči o mláďata naučila. Hned následujícího roku úspěšně odchovala svého dalšího potomka Daye a v 21 letech se z ní stala vzorná matka.

Dafina, která se o Bikiru jako o své druhorozené mládě nedokázala postarat.

Bikiřin nejmladší sourozenec Dayo, o kterého se samice Dafina už dokázala postarat sama.

Stejně jako ostatní lidoopi, nemají ani gorily mateřské chování vrozené, a samotný instinkt jim k péči o mládě nestačí. Potřebují mít možnost pozorovat péči o novorozeně u jiné samice ve skupině, pak její chování napodobí. Pro Bikiru tedy také bude ideální zažít nejprve porod jiné samice ve skupině.

Proto si musí počkat na další pozornost Richarda a další zabřeznutí a bere teď antikoncepci. Chovatelé doufají, že by Richard mohl opět nakrýt Kijivu (matku Moji, Tatua a Kiburiho) a díky ní by se snad mohla mateřskému chování naučit i Bikira. I kdyby se to ale nepovedlo, samotný klidný život v gorilí tlupě s přirozenou hierarchií, mezi mláďaty a různě starými gorilami, je pro ni vzhledem k jejímu dětství výhrou. 

"I když je Bikira jiná než ostatní gorily, určitě si zaslouží šanci, kterou jí může nabídnout jen stabilní a harmonická skupina," komentuje současnou situaci v pavilonu Pavel Brandl. "Celý průběh jejího začleňování nás přesvědčil o tom, že nejen ona, ale celá rodina se dokázala s jejím příchodem úspěšně vyrovnat."

Bikira s Kiburim, jako jedna rodina. Je evidentní, že Bikira už z přímého
Malý Kiburi se pomalu sbližuje s "tetou" Bikirou.

Bikira s Kiburim, jako jedna rodina. Bikira už z přímého kontaktu s mláďaty není tak nervózní.

Situace v pavilonu se už totiž stabilizovala natolik, že mláďata Tatu i Kiburi se občas sami pokoušejí Bikiru kontaktovat. Ona se ale do hry s nimi pouští opatrně. Ví, že snaha odkázat je do patřičných mezí, může vyvolat konflikt s ostatními.

"Podle mého názoru bude její začleňování ještě pokračovat. Pořád ještě jakékoliv její trochu drsnější chování vůči mláďatům vyvolává agresivní reakci ze strany ostatních goril. I když ze strany Bikiry většinou jde jenom o odstrčení příliš dotěrných samečků, ne o útok na ně," vysvětluje Vančatová.

Bikira je velmi inteligentní a současně konzervativní

Za uplynulých 14 měsíců už chovatelé dokonale poznali Bikiřinu povahu. "Je velmi inteligentní, ale zároveň dost konzervativní a zvyká si pomalu," říká o ní chovatel Martin Vojáček. "I na nové lidi reaguje někdy až agresivně."

Ostatní gorily občas rozčiluje Bikiřino hlasité poštěkávání.
Kijivu vyhrožuje a naznačuje útok, ke skutečné šarvátce už ale nedošlo.
Kijivu vyhrožuje a naznačuje útok, ke skutečné šarvátce už ale nedošlo.

Bikira má nejen samotářskou povahu, ale protože ji odchovali lidé, občas se nechová z gorilího pohledu přirozeně. Někdy na ostatní samice i na Richarda poštěkává, což oni vnímají jako vyhrožování. Nebo začne při naznačeném útoku hlasitě ječet; a teprve to je skutečným a téměř spolehlivým spouštěčem útoku.

Postupně se však učí, co není pro soužití ve skupině ideální, a útoky na ni řídnou. Přesto se sem tam nějaká bitka v pavilonu strhne i v budoucnu. Ruční vyřizování konfliktů je gorilám vlastní, přestože jsou to jinak velmi mírumilovná a klidná zvířata. Ale často už jde jen o pouhé naznačení útoku, spojené například s bušením do hrudi nebo úderem do skla.

Rekapitulace připojení Bikiry k pražské skupině

Při svém příchodu Bikira působila na první pohled sebevědomě, přesto se ve skupině zařadila na poslední místo. To je ale u nově příchozích samic běžné. Do počátečních útoků se zapojili skoro všichni obyvatelé pavilonu, jen Richard ji zpočátku chránil před přílišnou agresivitou samic (článek s videem ZDE).

Později se s ní některé gorily zkoušely sblížit. Byly to ale většinou jen účelové pokusy. Například Shinda se k Bikiře chovala velmi přátelsky, když byla Bikira v říji, aby Richardovu pozornost strhla i na sebe (více ZDE). Pak se zase Moja snažila získat v Bikiře kamarádku, kterou postrádala.  

Většinou se ale samice spíš snažily Bikiru omezovat a využívaly k tomu nejrůznější strategie. Poté, co Bikira zabřezla a přestala být pro Richarda sexuálně atraktivní, stalo se v pavilonu hlavním zdrojem napětí jídlo, především to v poledne. Dodnes se střídají dny, kdy si Bikira jídlo vezme, s těmi, kdy jí ostatní samice taktickým manévrováním zabrání si k mříži dojít.

Během své březosti se Bikira držela stranou, klidné dny trávila na parkosech nebo na schodech. S nikým se příliš nepřátelila a ostatní gorily si jí zdánlivě nevšímaly. Porod samotný běh života v pavilonu nijak výrazně neovlivnil, protože o svého potomka Bikira navzdory nadějím nejevila zájem, a tak malý Tano vyrůstá v gorilí školce ve Stuttgartu.

Zato odchod Moji se ukázal jako zásadní zlom i pro Bikiru. Gorilí rodina nesla odchod svého prvního mláděte velmi těžce a nevěnovala Bikiře tolik pozornosti. Ta toho chytře využila a zabrala si větší prostor: začala se více pohybovat po celém pavilonu a častěji si chodit pro oběd. Ubylo také důvodů k šarvátkám, protože Moja kvůli neustálému hledání svého místa ve skupině vyvolávala konflikty a provokovala. Moje to ostatní většinou tolerovali, ale Bikira to odnášela. 

Zároveň se celá skupina stmelila; společný prožitek ztráty jednoho člena způsobil, že gorily teď víc drží pohromadě, což platí i pro Bikiru. I její oddělení v období po porodu (kdy se chovatelé snažili vrátit jí mládě) znamenalo pro Richarda a ostatní členy veliký stres. I když je Bikira samotářka, do skupiny už patří.

Z ložnic už Bikira většinou přichází spolu s ostatními gorilami.

I ve venkovním výběhu se během letní sezony Bikira držela stranou od ostatních.

Bikira si tak podobně jako v Belfastu našla svoje trvalé místo na posledním místě v hierarchii gorilí rodiny. Zdá se, že jí celkem vyhovuje, i když většinou doplatí na každou šarvátku. Před jejím příchodem na tom byla podobně Kamba; také si nechodila pro oběd a stejně jako Bikira se občas nechtěla vracet z ložnic. I v jejím případě to byla často mláďata, která si pro ni došla a mezi ostatní ji dovedla.

"Dnes už můžeme říci, že situace v pavilonu je stabilní. I když bychom si přáli, aby se Bikira s tlupou sžila ještě více," zhodnotil její situaci kurátor savců v pražské zoo Pavel Brandl. A dodal: "Bikira ale je a bude jiná. Jako gorila odchovaná lidmi vždycky bude mít určitý handicap. Záleží na ní, jestli bude schopná se ještě více učit, anebo jestli už dosáhla svého maxima."

Autoři: , pro iDNES.cz

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025