VIDEO: „Čerstvý pravý boršč“ v restauraci dostanete nejspíš z pytlíku

  • 205
České restaurace postupně přestávají vařit, ale stávají se z nich ohřívárny jídel z továren na hotovky. Zajímavé je, že takzvané konvenience, průmyslové polotovary, musí povinně používat i soutěžící v prestižní soutěži Kuchař roku.

Honbu kulinářských nadšenců za návrat k "normálnímu" vaření někdo možná nechápe. Když ale dostane možnost nahlédnout do zákulisí restauračního provozu a uvědomí si, jakým způsobem je nucený denně v práci obědvat, musí jim dát za pravdu.

Na to, co se hostům často servíruje jako "zaručeně pravé a čerstvé", nedávno upozornil server www.cuketka.cz.

Z jediného pytlíku boršč na sto způsobů

Za příklad poslouží jeden z nových produktů výrobce Unilever 100% boršč. Podívejte se na video, je to zkrácená verze propagačního videospotu, které pan Cuketka našel na stránkách výrobce.

Boršč se prodává v tekutém stavu v 2,5litrových sáčcích

Boršč se prodává v tekutém stavu v 2,5litrových sáčcích

Polévka se ohřívá přímo v sáčku například ve vodní lázni

Polévka se ohřívá přímo v sáčku například ve vodní lázni

Návod pro profesionální kuchaře ukazuje, kam se ubírá vaření v českých restauracích. Pod heslem "od teď už žádné vaření, budeme jen ohřívat" se propaguje hotová univerzální polévka, která se v plastovém pytlíku ohřeje v horké lázni a jen lehce dozdobí. Na talíř přidáte toto a máte ruský boršč. Přidáte ono a ejhle, je z toho jako zázrakem ukrajinský.

Video nabízí ještě jeden špek, který diváka zarazí. Ač se jinak nepozastavíme nad tím, že se jídlo v konzervě nezkazí, u sáčků podobající se tvarem historickým pytlíkům na mléko je trvanlivost 9 měsíců v pokojové teplotě šokující.

Vař s Knorrem, jinak neuspěješ

Kuchař roku: ze semifinále juiniorů 2009/2010

Kuchař roku: ze semifinále juiniorů 2009/2010

Pan Cuketka se ale nezabývá technologií konzervace potravin, ve svém článku věnovaném prestižní soutěži Kuchař roku se dívá spíše na praktiky, které nutí kuchaře používat při přípravě soutěžních pokrmů dochucovadla sponzora soutěže, společnosti Unilever a jejích přípravků značky Knorr. Seznam povinných přísad si podle propozic soutěže můžete stáhnout ZDE.

"Chce se po nich, aby svůj mistrovský výkon postavili na základech jako je bujón se třemi zvýrazňovači chuti (E621, E627, E631), bešamel a holandéza z pixle, šťáva nikoliv z pečínky, ale z kýble," vypočítává Cuketka jen některé z povinných položek.

Logo soutěže

Logo soutěže

"Vždycky, když to vidím, říkám si, kde se tu vzala celá tahle zdegenerovaná generace profesionálů? Proč už si s tím dávno něco neudělali v rámci svého (krásného a ušlechtilého) oboru? A proč to lidem někdo řekne poprvé až v zábavném pořadu v telce?" naráží na drsný pořad televize Prima Ano, šéfe!

A kroutí hlavou i nad videem: "Muž v rondonu je ve skutečnosti zkušený šéfkuchař, bývalý kapitán našeho národního týmu kuchařů a všechno, co říká na tom videu, pravděpodobně myslí vážně."

reakce asociace kuchařů a cukrářů

Přečtěte si reakci prezidenta Asociace kuchařů a cukrářů ČR na negativní ohlasy spojení soutěže Kuchař roku s velkými výrobci konveniencí.

Cuketka končí slovy: "Málem bych zapomněl. Letošní finále soutěže Kuchař roku se bude konat 20. března 2010 v Clarion Congress Hotel Prague. Nechci tady nijak složitě analyzovat stav české gastronomie ani navrhovat nějaká převratná řešení. Jeden skromný odhad ale mám. Dokud bude český Kuchař roku vařit z pytlíku, budeme se mít v Ano, šéfe na co koukat."

Ruský boršč podle receptury pro kuchaře

Vyzkoušejte ruský boršč podle knihy Receptury teplých pokrmů od Jaroslava Runštuka. Tato kniha patří do kategorie cenností, které si profesionální kuchaři schovávají v kuchyni na poličce a kterým neoficiálně říkají "normy vaření":

- rozsekané kosti vložte do nádoby, přidejte hovězí a vepřové maso, zalijte vodou a uveďte do varu, osolte, přidejte bobkový list, nové koření, rozkrájenou cibuli a zvolna vařte 2 hodiny (vepřové maso vyjměte dřív, aby se nerozvařilo)

- vývar proceďte, přidejte na hrubší nudličky nastrouhanou kořenovou zeleninu a hlávkové zelí, na kostičky nakrájené brambory a pokrájená rajčata, krátce povařte

- mírně rozškvařte na drobno nakrájenou slaninu, zpěňte na ní papriku a přidejte do polévky

- prosátou mouku rozkvedlejte se smetanou, za stálého míchání vlijte do polévky a vařte asi půl hodiny

- přidejte na nudličky nakrájenou červenou řepu, na kostky nakrájené hovězí a vepřové maso

- přichuťte citronovou šťávou a cukrem a znovu krátce provařte