Konzumací bílého, fialového i zeleného chřestu si vyčistíte tělo a ještě mu dodáte spoustu cenných látek. "Na barvě nezáleží, pořád jde o jeden a tentýž chřest; jen ten bílý vyrostl bez světla a sluníčka, fialový ho měl trochu a zelený spoustu jako Italové," vysvětluje se smíchem italský šéfkuchař Emanuele Ridi, který chřestové rizoto připraví dnes v podvečer na Primě pro Marka Ebena.
Více k tématu přínosu chřestu pro lidské tělo najdete v článku Ideální zelenina pro dietu i zlepšení sexu. A pokud by vás zajímalo, proč tuto u nás kdysi tradiční zeleninu musíme učit znovu konzumovat, protože to většinou neumíme, přečtěte si Chřestová sezona v Evropě vrcholí, u nás ji zrušili komunisté.
Recept na rizoto po farmářsku neboli "risotto del fattore"
Toto rizoto se připravuje z lepivé italské rýže carnaroli, ale výběr rýže je samozřejmě na vás; potřebovat jí budete 320 g. Dále si připravte 6 stonků nebo svazeček zeleného chřestu, 150 g cukrového hrášku, 150 g fazolových lusků, 2 dl bílého vína, zeleninový vývar, kousek parmazánu, cibuli šalotku, čerstvou petrželku a mátu, panenský olivový olej a sůl.
V kastrole osmažte na olivovém oleji na jemno nakrájenou šalotku, přisypte rýži a chvíli ji restujte za stálého míchání, aby se nepřichytila.
Pak ji zalijte bílým vínem a míchejte, alkohol se odpaří. Postupně podle potřeby přilévejte vývar a stále míchejte. Po chvilce přidejte fazolky i lusky, nakrájené na zhruba stejně velké kusy.
Stále podle potřeby podlévejte vývarem a míchejte. Pokrájejte na kousky i chřest a přidejte ho k rýži. Stále pomalu vařte, příprava trvá celkem asi 20 minut.
Na závěr přidejte pár roztrhaných lístků máty a nasekanou petrželku.
Ještě do rizota nastrouhejte parmazán, Ital používá Gran Moravia, který koupíte i v supermarketech. A přilijte olivový olej, aby se nastrouhaný sýr dobře rozpustil. Podle chuti osolte a můžete hotové rizoto servírovat na talíře.
Na talíři ještě navrch přidejte natrouhaný parmazán a můžete servírovat.
Lilek s čokoládou, tedy "melanzane al cioccolato"
Recept z našeho videa pochází z Neapole a příjemně překvapil i Ridiho, když čokoládový lilek poprvé ochutnal z kuchyně maminky svého kamaráda.
Na cca 1 kg lilků budete potřebovat 550 ml vody, 500 g cukru, 200 g hořké čokolády, 100 g kakaa, 100 g kandovaného ovoce, 100 g mandlí, 100 g piniových oříšků, 50 g hladké mouky a arašídový olej na smažení.
Lilky oloupejte, nakrájejte na plátky. Plátky osolte, aby pustily vodu, poté je opláchněte, osušte, jemně obalte v mouce a orestujte na arašídovém oleji do křupava. V hrnci s 300 ml vody rozpusťte cukr, přidejte nalámanou čokoládu. Zvlášť do mísy nalijte 250 ml vody, nasypte kakao, lžíci mouky a rozmíchejte. Směs přilijte do hrnce s čokoládou a povařte.
Na dno zapékací misky nalijte čokoládovou vrstvičku, navrch poskládejte plátky lilku, posypte je lupínky mandlí, piniovými oříšky a kandovaným ovocem a opět je zalijte čokoládou. Vrstvy opakujte, dokud lilek a čokoládu nespotřebujete a nemáte zapékací misku plnou.
Pečte v troubě na 100 stupňů, stačí 10 minut, jen aby se spojily chutě. Dezert podávejte vychlazený z lednice, aby čokoláda netekla. Dobrou chuť.