VIDEO: Jak prodělat dva miliony v hospodě na plzeňském sídlišti

  • 254
Pan Nejedlý je technik, kterého slušně živila fotovoltaika. Podle Zdeňka Pohlreicha ale "nějakým podivným řízením osudu pojal podezření, že by mohl být úspěšný v restauračním byznysu". Svůj sen o plné hospodě si už dva roky marně sní v plzeňské restauraci Sedmé nebe na sídlišti Lochotín. Zatím prodělal dva miliony.

Na začátku nalil do tohoto neutěšeného podniku uprostřed paneláků milion a půl, v průběhu dvou let pak ještě 600 tisíc. Ze zoufalství a se silami v koncích se obrátil na Zdeňka Pohlreicha a pořad Ano, šéfe! s nadějí, že se mu jeho sen přece jen splní.

Počítačový systém pana majitele kuchařům ani servírkám práci moc neusnadňuje,
Počítačový systém pana majitele kuchařům práci moc neusnadňuje, bohužel naopak

Počítačový systém pana majitele kuchařům ani servírkám práci moc neusnadňuje, spíš naopak.

Jaromír Nejedlý je totiž přesvědčen, že nic neponechal náhodě a že provozovat hospodu přece nemůže být takový problém. Koupil si dokonce speciální software, kterým se snaží ukočírovat kuchaře, zásoby i lidi na place.

Hospoda má jasně daná pravidla, na těch není co vymýšlet

Když ale šéf obhlédne místo činu, je jasné, že hospoda má kuchyň prostornou, ale špinavou. A za sporákem stojí dva sice vyučení, ale gastronomií nepolíbení kuchaři. Když jeden z nich přizná, že se nějaký čas živil lakováním aut, jdou na Pohlreicha mdloby. "A lyže jsi neprodával? Ani neopravoval?" hlesne nevěřícně, ale pohotově, se zjevnou narážkou na jednoho "televizního" kolegu.

Jak Jiří Babica servisuje lyže, se můžete podívat na videu a fotografiích v článku Lyže si dejte vopucovat k Babicovi, budou jako nové.

Zdeněk Pohlreich s majitelem restaurace Sedmé nebe, panem Nejedlým

"A lyže jsi neprodával? Ani nespravoval?" ptá se Pohlreich kuchaře Martina.

Ze špinavé kuchyně nikdy nemůže vzejít nic dobrého. I když to Pohlreich řekl drsněji.

Postupně vyjde najevo, že majitel kvůli "nebi" obětoval i manželku, která se odmítla koukat na to, jak utápějí peníze v něčem, čemu ani jeden z nich nerozumí. "Od začátku jsem nechtěla, aby tu hospodu pořizoval, že o tom nic nevím a dělat to nechci," vysvětluje bývalá paní Nejedlá Pohlreichovi. Ten se marně snaží pochopit postoj pana Nejedlého, že "neúspěch nedokáže přijmout jako variantu".

Aniž by samozřejmě chtěl, likviduje přitom majitel sám sebe i tím, že kuchařům vymýšlí jídla, aniž by o gastronomii cokoliv věděl. Školáckou chybou je i nekonečný jídelní lístek, kterým vlastní restauraci život rozhodně neusnadňuje.

Snídaně v pražské restauraci a kavárně Café Imperial
Jedna z nejkrásnějších mozaik u nás - kavárna hotelu Imperial
Imperial Café

Interiér Imperial Café je vyzdoben secesní mozaikou, jednou z nejkrásnějších u nás.

V hospodě prostě platí jednoduché počty a bez čistoty a pořádku v kuchyni a selského rozumu se neobejdete. "Kuchyň prostě musí fungovat jako montážní linka," vysvětluje Pohlreich. A protože má pocit, že mu naslouchají jen kuchař Martin a servírka Pavla, pozve je do svého pražského podniku Imperial Café a nechá je nakouknout pod pokličku, jak to má v restauraci šlapat.  

Bude ale jejich nadšení, redukce jídelního lístku a nabídka levných jídel pro studenty z nedalekého lochotínského gymnázia stačit, aby to Sedmé nebe spasilo? Kdo se chce poučit - že začít podnikat v oboru, kterému nerozumí, se nevyplácí - dozví se rozuzlení ve čtvrtek večer na Primě.