VIDEO: Cukrářem doma aneb pravé linecké košíčky plněné pudinkovým krémem - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Cukrářem doma aneb pravé linecké košíčky plněné pudinkovým krémem

Linecké košíčky patří k zákuskům, které snadno upečete podle poctivé receptury. Přesto nad nimi v některých cukrárnách zapláčete. Profesionální cukrářka nám předvedla, jak je zvládnout doma.
Linecké těsto od cukrářky! Jaký je správný postup? | (1:45) | video: iDNES.tv

Po poctivém cukrářském řemesle a ještě poctivějších surovinách se sice ještě zem neslehla, ale je čím dál těžší je vypátrat. iDNES.cz požádal mistry z oblíbených českých cukráren, aby vám předvedli, jak se takový poctivý zákusek vyrábí. Zároveň prozradili i recept, abyste se mohli do vysoké cukrařiny pustit i doma. Recept je samozřejmě uzpůsobený pro domácí použití.

Seriál o poctivých domácích zákuscích

Nadýchané větrníky, heboučcí indiánci, špičky plněné pravým likérem... Taky s nostalgií vzpomínáte na poctivé kousky z českých cukráren? Nad některými z nich se rozplývaly už dámy za dob první republiky, ale teď abychom je v cukrárnách hledali pod lupou. A když už je najdete, přemýšlíte, kde udělal cukrář chybu. V kremroli je náplně jen aby se neřeklo, v lineckých košíčcích není po pudinkovém krému ani stopa. A věnečky? Ty jsou polité jakousi divnou hmotou bez chuti a vůně.

První kolo našeho seriálu o poctivých českých zákuscích se konalo v cukrárně Fregatta v Měchenicích. Ve vitrínách tam čeká na mlsouny až 42 druhů zákusků, v nichž nenajdete žádné ztužené tuky ani rostlinnou šlehačku. Výrobu košíčků nám ukázala a recept prozradila usměvavá vedoucí cukrárny Martina Novotná.

Linecké košíčky plněné vanilkovým krémem

Těsto:

  • 470 gramů hladké mouky
  • 150 gramů moučkového cukru
  • 310 gramů másla
  • 1 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • lžička nastrouhané citronové kůry

Krém:

  • 400 ml mléka
  • 200 gramů cukru krupice
  • 125 gramů másla
  • 1 pudink
  • želatina

Na linecké košíčky potřebujete hladkou mouku, cukr, máslo, citron

Máslo, žloutky a moučkový cukr ručně nebo v robotu zpracujte. Postupně přidáme mouku, vanilkový cukr a kůru z citronu. V ruce to dá větší práci a trvá to déle, ale výsledek bude stejný. Důkladně vypracované linecké těsto poté zabalte do igelitové fólie a nechte asi 16 hodin odležet.

Pak musíte těsto dostat do formy. Máte dvě možnosti, jak to udělat.

Uhnětené těsto

Buď si z těsta udělejte váleček a z něj odřezávejte kousky. Z nich vytvarujte kuličky (jejich velikost je samozřejmě nutné uzpůsobit velikosti formičky), vždy jednu vložte do středu formičky a prsty roztlačte těsto do stran.

Nebo těsto rozválejte na placku (nezapomeňte desku nebo vál poprášit lehce moukou) a do ní vtlačujte obráceně formičky. Vyříznete tím tak přesný tvar a linecké těsto zároveň zůstane ve formičce. Pak už jen formičku obraťte a těsto lehce vtlačte do dna formy (viz video).

Linecké košíčky, takzvané tartaletky, můžete připravit do malých i větších forem. Z daného množství surovin vyrobíte podle velikosti formiček 10–15 kusů košíčků.

Upečené košíčky

Pečte je dozlatova přibližně 10 minut v troubě předehřáté zhruba na 170 stupňů. Nechte je vychladnout a pak je z formiček opatrně vyklopte.

Připravte si pudink: V trošce mléka rozmíchejte pudinkový prášek, zbylé mléko přiveďte spolu s cukrem k varu. Jakmile se začne vařit, odstavte hrnec z plotny a přilijte rozmíchaný pudinkový prášek. Důkladně rozmíchejte, aby se v krému neudělaly žmolky. Dejte ještě na minutu vařit. Poté krém odstavte a zakryjte fólií, aby se neutvořil škraloup. Náš tip: Pudink můžete zakrýt obalem od másla.

Do vychladlého pudinku vešlehejte máslo pokrájené na menší kousky. Krém stříkejte do vychladlých košíčků za pomocí cukrářského sáčku s tubičkou. Můžete ale použít i silnější igelitový sáček, kterému ustřihnete růžek.

Do krému naaranžujte kousky ovoce. Může být sterilované, čerstvé i mražené. U druhů záleží čistě na vaší chuti.

Připravíme želatinu podle návodu na obalu.

Košíčky nakonec potáhneme želatinou. Můžete je buď polévat lžičkou, nebo to zkusit jako profíci: celý košíček otočit a namočit přímo do želatiny (viz video).

Zvládnete to i doma

Já říkám ano. Stačí koupit formičky. Linecké těsto už většina z nás doma připravovala, třeba jako vánoční cukroví. S pudinkem si poradí i dítě, trochu práce dá bez hnětače zašlehání másla. Pokud nemáte cukrářský sáček, naplníte košíčky pudinkovým krémem i lžičkou. Na zdobení není nic složitého a u želatiny se držte návodu na obalu. Většinou se obsah sáčku rozpustí ve studené vodě a nechá se krátce povařit.

Dějiny lineckého těsta

Linecké těsto je křehké, používá se hlavně na pečení drobného čajového cukroví. Peče se z něj také vánoční cukroví, které má skvělou a jednoduchou chuť. Často se k sobě lepí dva kousky džemem, nejčastěji malinovým nebo rybízovým.

Originální těsto pochází z rakouského Lince. V něm se začal péct linecký koláč (dort), který je považován za nejznámější na světě. První zmínky o něm pocházejí již z roku 1653. Nejstarší dochovaný recept je starý 350 let. Pochází z dobové kuchařky, která dokonce nabízela lineckou dobrotu ve čtyřech různých variantách. První verze receptů se od té dnešní liší v přípravě těsta. Původně se těsto připravovalo postupným zašleháváním roztaveného másla. Koláč se nejčastěji pekl ve stříbrné nádobě s kruhovou podstavou. Hospodyňky ho plnily ovocem, navrch dávaly proužky z těsta. Někdo do těsta přidává i koření, typické jsou také mandle.

Zdroj: www.rakousko.info

Jaký zákusek chcete v našem seriálu ještě ukázat?

celkem hlasů: 12910
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 27. března 2011. Anketa je uzavřena.

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025