VIDEO: I Brno už má svoje modelové železniční kolejiště, zatím se 40 vláčky

  • 9
Dokonalý miniaturní svět, v němž si bezmála 40 vláčků vytrvale razí cestu v jednom rohu romantickou krajinou a ve druhém pak rušnou městskou aglomerací, budují už sedmým rokem dva nadšenci v Brně. Zpřístupnili ho veřejnosti a v budování pokračují.

Na modelovém kolejišti o rozloze téměř 60 m2 byste naměřili zhruba půl kilometru kolejí, 140 výhybek a 1500 postaviček. Je tak největším trvale vystaveným kolejištěm na Moravě, přitom se stále pilně pracuje na jeho nových částech. "Do budoucna jej doplní tramvaje a četné mosty," říká jeho spolutvůrce Dalibor Jančík.

Modelový Svět najdete jen 100 metrů od hlavního brněnského nádraží, v E-pasáži v Josefské ulici. Podobné modelové kolejiště o rozloze 170 m2 můžete navštívit také v Praze, v Království železnic, kde postupně budují unikátní železniční model České republiky (viz předchozí článek). Hotov má být během pěti let, zabírat bude plochu přes tisíc metrů čtverečních.

Funkční vrtule elektráren, noční osvětlení i letní kino

Kolejiště není zajímavé jen vlastními vláčky, maketa zachycuje i scénky z běžného života. Na jednom místě dělníci staví u železniční tratě dům, na druhém spěchají záchranáři k nehodě, na dalším pak září lunapark.

Maketa kolejiště zachycuje i scénky z běžného života

Maketa kolejiště zachycuje i scénky z běžného života

Simulace nočního provozu kolejiště

Simulace nočního provozu kolejiště

Zmáčknutím tlačítek děti mohou spouštět vrtule vzdušných elektráren a vrtulníku. Ty nejnáročnější potěší také noční provoz kolejiště. V potemnělé místnosti jsou vidět červená světla aut a mašinek, do tmy září semafory, pouliční lampy i osvětlení hradů zasazených do krajiny. Celý "minisvět" osvětlují hvězdičky ve stropě.

Největší zajímavostí kolejiště je malé letní kino. Na jeho maličké obrazovce mohou návštěvníci, společně s figurkami představujícími diváky, sledovat příjezd lokomotivy do stanice z perspektivy strojvedoucího.

Z radosti se plánuje a staví dál

"Kdysi jsme si začali s kamarádem stavět kolejiště jen pro vlastní radost. Pak nás napadlo, že by se mohlo vystavit. Od té doby stále model vylepšujeme," popisuje Jančík vznik kolejiště. Největší radost má dnes z toho, že při pohledu na model ožívá dětská duše i v mnohých dospělých, kteří své potomky na vláčky přivádějí.

Jančík se svým kolegou Vítem Strakou plánují rozšíření kolejiště o dalších asi 15 metrů čtverečních. Protože se snaží mít každou část makety zaplněnou, už nyní pro ně vymýšlejí nové scény a plánují budování ještě jednoho velkého nádraží a lokomotivy, které představí železniční dopravu v zahraničí.

Kdo chce vidět skutečného obra mezi modely, musí se vypravit do německého Hamburku. Tamní modeláři provozují kolejiště na 800 metrech čtverečních a aby lidé mohli pozorovat soupravy, musel být nad modelem vybudován systém mostů. Podobné plány mají v i v pražském Království železnic.