VIDEO: Jak obložit starý stůl mozaikou, názorně krok za krokem

  • 18
Ze starého rezavého kovového stolu odmontujte desku, nechejte jen nohy a desku nahraďte novou, kterou si obložíte podle svého vkusu. Tak zkráceně vypadá návod, který nabízí Kutiholka ve svém televizním pořadu.

Televizní řemeslnice Mónika Ullmanová nerada vyhazuje staré věci, které už nemohou sloužit původnímu účelu. Raději přemýšlí o tom, jak je využít a obnovit, i když by to mělo znamenat, že poslouží úplně jinak.

Budete potřebovat

  • dřevěná vrstvená deska
  • lepidlo na obklady
  • mozaika
  • spárovací hmota
  • email v barvě spárovací hmoty

Podobně například přeměnila starý kufr na sedačku tak, že ho vystlala očalouněným molitanem, ke kufru přidělala nožičky a křeslo bylo hotové.

Tentokrát objevila na zahradě kovový kulatý stůl, jehož horní deska byla tak prorezivělá, že už ji nebylo možné obnovit. Proto putovala do starého železa. Nohy stolu byly ale poměrně zachovalé, stačilo je jen obrousit a opatřit nátěrem. Kutiholka nahradila kovovou desku dřevěnou vrstvenou deskou, kterou obložila mozaikou.

Krok za krokem

Starou desku můžete použít jako šablonu, podle které nakreslíte na novou desku kruh. Přímočarou pilou ho vyříznete a obrousíte hrany desky.

Starou zrezivělou desku použijeme jako šablonu.

Tužkou si obkreslete kruh.

Pomocí přímočaré pily vyřízněte kruh.

Na desku nanesete lepidlo na obklady, nejlepší je využít zubatou stěrku.

Kamínky jsou na mřížce nalepené tak, aby jednotlivé bloky na sebe navazovaly.

Zubatou stěrkou naneste lepidlo na obklady.

Mozaiku si vyberte podle svého vkusu. Kutiholka si nakonec koupila vzor ve tvaru říčních valounků na siťce. Ty mají oproti čtvercové mozaice tu výhodu, že se nemusí řešit štípání na vnějších okrajích stolu. V případě, že okraje zakončují oblé tvary valounků, mírné nepřesnosti tolik "nebolí".

Mozaiku pořádně přitiskněte.

Až budete klást pláty s mozaikou na desku, část, která přesahuje, odstřihnete, Drobnější oblázky můžete použít k dolepení u okrajů stolu. Kdo by chtěl pracovat precizněji, měl by na hranu stolu nalepit například plát dýhy vysoký tak, aby dosahoval na horní úroveň mozaiky. K této hraně by se pak zaspárovala a vznikl by čistý okraj.

Než zaschne lepidlo, můžete se věnovat nohám. Buď je obrousíte, nebo natřete odstraňovačem starého laku. Výběr barvy je na vás, Kutiholka použila barvu shodnou se spárovací hmotou.

Než zaschne lepidlo, můžete se pustit do úpravy nohou.

Po zaschnutí lepidla můžete začít nanášet spárovací hmotu.

Pro venkovní použití by bylo nejlepší použít spárovací hmotu se samočisticím efektem, přece jen je v ovzduší hodně popílku, takže jde o snadnou údržbu. Hmotu po nanesení setřete z povrchu kamínků.

Houbou očistěte obklad od přebytečné spárovačky.

Na jemné čistění se vezměte hadřík.

Až vše zaschne, přišroubujte desku k nohám a máte hotovo.

Hotový stolek s nově natřenýma nohama a mozaikou obloženou deskou.

Pořadem Kutiholka se můžete inspirovat každý všední den v 10:30 hodin na programu Spektrum Home.