VIDEO: Jak se postarat o dřevěný nábytek a jak z něj dostat vosk

  • 8
Máte naklizeno a už vám zbývá jen naleštit nábytek? Abyste to nedělali zbytečně, nechte si poradit, na jaký nábytek má vůbec smysl brát leštěnku. Na lakovaném či laminátovém nábytku by se totiž stejně neměla kam vsáknout a jen by se na ni zbytečně chytal prach. Laky a lamináty má smysl pouze čistit.

Nábytek s dřevěnou kresbou ještě zdaleka nemusí být dřevěný. Může jít jen o  lakovanou dýhu, nebo ještě častěji jen o lamino s dřevěným dekorem.

Jenže jak to poznat? "Přírodní dřevo poznáte, když rukou přejedete proti létům, tedy kresbě letokruhů. U dřeva ucítíte pod rukama jeho strukturu, lamino je hladké, tak neucítíte nic," vysvětluje Irena Bartoňová Pálková, která se profesně věnuje problematice úklidu a údržby nejrůznějších materiálů a rukama jí prošel nejeden zámecký mobiliář, kde potřebovali vzkřísit k životu starožitný nábytek či doplňky. 

Na dřevo dvakrát do roka leštěnku, na lamino jen čistič

Podobně jako na lamino či lakovanou dřevěnou dýhu nemá smysl brát leštěnku ani na dřevěný nábytek chráněný vrstvou laku. "Tam absolutně nemá smysl používat nejrůznější leštěnky, ať už tekuté nebo ve spreji, protože se jednoduše nemají do čeho vsáknout. Naopak vám zůstanou na povrchu, nevyschnou, lepí se na ně prach, špína a další nečistoty," vysvětluje odbornice.

Péče o dřevo a lamina

Přírodní nelakované dřevo stačí leštěnkou ošetřit pouze dvakrát do roka před topnou sezonou a po ní, protože právě v tomto období se dřevo nejvíc vysušuje.

Nejprve je přitom nutné odmýt ze dřeva nečistoty vhodným alkoholovým čističem, pak teprve vezměte do ruky leštěnku, nejlépe s obsahem kvalitních vosků nebo impregnací.

Specialistka na úklid ovšem nedoporučuje  leštěnky ve spreji, protože ty na dřevěném povrchu vytvoří jen jakýsi poprašek; tekutý vosk a bavlněný hadřík dřevu rozumí mnohem lépe.

"Vybírejte leštěnky ideálně bez akrylátů a silikonů, raději se včelím voskem nebo směsí přírodních vosků. Tyto čistě přírodní prostředky se do dřeva krásně vsáknou a uzavřou póry na povrchu, takže se například na dřevěném stole nedělají kolečka po skleničkách s nápoji a podobně. Dřevo navíc nevysychá, a tedy nepraská, a je lesklé," radí Bartoňová Pálková.

Další údržba během roku už pak spočívá pouze ve stírání mikrovláknovou utěrkou nasucho. Na případné skvrny je potřeba opět přibrat alkoholový čistič.

Vánoční úklid

Také na čištění laminovaných povrchů jsou nejlepší alkoholové čističe. Používají se i při úklidu toalety, koupelny či kuchyně a jsou podrobněji zmíněné a popsané v předchozích materiálech k předvánočnímu úklidu (viz rámeček vpravo). 

A když vám někde ztuhne vosk vyteklý z adventního svícnu nebo svíčky? Bez obav si vezměte na pomoc žiletku určenou na čištění sklokeramických desek a vrstvičku vosku opatrně seškrábněte. Alkoholovým čističem a mikrovláknovou utěrkou pak odmyjete případný zbytek nečistot.