VIDEO: Jak si poradit s výměnou prasklé obkladačky krok za krokem

  • 25
Moderní lepidla pro obkladače drží dobře. Možná až příliš, řekne si ten, kdo někdy potřeboval prasklý kachlík vyměnit. Ve srovnání s dobami, kdy se lepilo do cementu, si při výměně musíte dát větší pozor, abyste nepoškodili okolní obklady.

"Potřebuji v koupelně vyměnit prasklou dlaždičku. Dřív už jsem to několikrát dělal a bez problémů se mi podařilo ji vysekat. Jenže teď, co máme obklady přilepené ne do cementu, ale lepidlem, už se mi podařilo naštípnout i tu vedlejší," stěžoval si nedávno jeden z našich čtenářů.

Jiří Pavlíček, poradce pro stavební chemii Ceresit, říká: "Žádné nové převratné techniky pro odstranění prasklého obkladu nevymyslíte. Jen je třeba postupovat hodně opatrně, obrnit se trpělivostí." Právě na něho jsme se obrátili, aby poradil, jak na to. A říkali jsme si: když radíš, jak lepit, tak taky poraď, jak se lepidla zbavit.

Kompletní postup opravy starého obkladu nejlépe uvidíte na našem videu.

Jak se dřív lepilo

"Dřív se lepilo takzvaně na buchty. Na namočenou obkladačku se nanesl asi tři centimetry vysoký bochánek cementu s pískem a ten se přitiskl na stěnu," popisuje Pavlíček.

Co budete potřebovat

Základní pomůcky pro výměnu staré obkladačky



- kladivo

- čistič spár

- špachtle

Vysoká vrstva cementu a nasáklý obklad umožňovaly chemickou reakci a krystalizaci cementu. Tato metoda měla své výhody: v místě obkládání se nemuselo omítat, v obkladu ale byla dutá místa.

Postupně se vyvinula i metoda tenkostěnného obkládání do cementu, kdy se cement nanesl na stěnu a pak se teprve lepily kachlíky. Ta měla ale vážný nedostatek: zhruba po 15 vteřinách už nebylo možné s obkladem pohnout, což bylo velmi náročné na přesnost pokládky.

Tento neduh odstraňuje obkládání pomocí moderních lepidel. "Hlavními složkami je opět cement a písek, ve směsi je ale velké množství takzvané disperze. To jsou umělohmotné mikročástice rozptýlené v kapalině, které umožňují ukončit krystalizaci cementu. Vzhledem k tomu, že po vyschnutí kapaliny mají tendenci lepit se na sebe, zvyšuje se pevnost a přídržnost k podkladům," vysvětluje Jiří Pavlíček.

Použití disperzních lepidel také usnadňuje práci obkladačům: kachlíky se nemusí předem namáčet. Zvýšená přídržnost se ale může vymstít těžší prací při opravě poškozeného místa.

Krok za krokem

Existují dvě možnosti, jakou cestou se vydat. První z nich počítá s použitím čističe spár, což je jednoduchá pomůcka s břitem z tvrdokovu a koupíte ji v železářství za několik desetikorun.

Spáry vyčistěte až na původní podkladČistič může te rozebrat a nechat jen jeden plát, to se hodí pro úzké spáry

Čističem spár "vyfrézujte" spárovací hmotu až na podklad. Předem si ale poměřte šířku spáry s tloušťkou odstraňovače. Většinou se prodává s dvěma na sebe sešroubovanými pláty. Pro úzké spáry není problémem čistič rozebrat a použit jen jeden plátek.

Spáry můžete dočistit odlamovacím nožem

Pokud už máte spáry hodně rozrušené, můžete místa kolem hran dočistit například zalamovacím nožem.

Spáru lze vyčistit i špachtlíŠpachtli držte za spodní konec, aby nevyjela ze spáry a nepoškodila vedlejší obklad

Do spár se můžete pustit i pomocí špachtle. Přidržujte ji za kovovou část až dole u obkladu. Po úderu kladivem by totiž pružná špachtle mohla odskočit na vedlejší obkladačku a jelikož je ostrá, poškodila by ji.

Ohebná špachtle nepřekoná sílu přidržující kachlíkNám se při pokusu osvědčila pevná lžíce pro obkladače

Nejdůležitější věc: až se budete snažit vypáčit přilepený kachlík, podložte si špachtli třeba kusem lepenky, abyste nepoškodili glazuru vedlejšího kusu. Použijte pevnou špachtli, ne ohebnou. Jak vidíte na prvním obrázku, obklad držel tak silně, že jsme ji prohnuli a nic se nestalo. Uspěli jsme až po výměně nástroje.