VIDEO: Jak to vypadá, když králíci soutěží ve skoku přes překážky

  • 3
Tzv. "králičí hop" neznamená nic jiného než skákání králíků přes překážky. Svého ušatého miláčka jednoduše volně vedete na vodítku a necháte ho přeskakovat připravené překážky, které jsou v podstatě miniaturními kopiemi těch z koňských dostihů.

Tato volnočasová pohybová aktivita, kterou milují zvláště děti, vznikla před zhruba pětadvaceti lety ve Skandinávii. Postupně se rozšířila do Holandska a Německa, odkud se před třemi roky dostala k nám. Zásluhu na tom má žatecká organizace Českého svazu chovatelů, která tzv. "králičí hop" ve spolupráci se saskými chovateli z Frankenthalu poprvé předvedla české veřejnosti. Organizátoři za to tenkrát byli okamžitě napadeni veterináři a nařčeni z týrání zvířat.

Pohyb není trápení

Králík je mazlík, ale také se potřebuje vyřádit. Bude spokojenější.Aby odbourali problémy s povolováním ukázek králičího skákání, museli se chovatelé ze Žatce pustit do jeden a půl roku trvajícího boje za úřední potvrzení toho, že králíci při skákání skutečně k žádné úhoně nepřijdou. Obnášelo to mimo jiné neustálé připomínkování podkladů, doplňování údajů a vysvětlování, aby byl Ústřední komisí pro ochranu zvířat s konečnou platností v říjnu loňského roku projednán a schválen "Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení – králičím hopu", závazný pro Český svaz chovatelů.

Po vydařené prezentaci jsou spokojení jak malí chovatelé, tak králíci (z akce v Pelhřimově)."V současné době tak naštěstí už nic nebrání v rozšiřování této aktivity v našich základních organizacích. Chce to jen partu nadšenců a chuť k této činnosti," říká k tomu s úlevou žatecký chovatel Pavel Jursík. Dobře ví, o čem mluví. Má za sebou organizaci celé řady ukázek tohoto "volného pohybu králíků". A to jak na nejrůznějších chovatelských výstavách, tak ve školách či na vesnických slavnostech, kde se sportující králíci vždy stávají vítaným zpestřením programu.

U nás navíc tato aktivita zůstává čistě zájmovou činností vhodnou především pro aktivní využití volného času dětí. Ve Skandinávii (viz dánské video v úvodu) už je to uznávaná soutěžní disciplína s přísnými pravidly, kde vyhrává ten, co skočí nejdál, nejvýš a podobně.

Překážky jako na dostizích

Nejvíc nadšené jsou na každé předváděcí akci děti.Co se podoby, uspořádání, druhu a barvy překážek týká, vaší fantazii se meze nekladou. Začít můžete i doma na koberci s rozestavěnými dětskými leporely. V terénu jsou pak nejjednodušší variantou dřevěné čtyřhranné laťky v kombinaci s lehkou překližkou, podlahovou krytinou apod.

Podpěry překážek musí mít bezpečnou základnu, mohou mít tedy podobu malých dřevěných kostek nebo speciálních kovových třmenů. Laťky či destičky jsou na podpěrách položeny volně, aby byly lehce shoditelné. Žádná součást překážek nesmí mít ostré hrany, aby nedocházelo k poranění zvířat.

"Na našich akcích používáme zhruba patnáct skákacích překážek v podobě miniatur překážek používaných pro koně. Nechybí ani překážka s vodním příkopem," předestírá široké možnosti králičího skákání Jursík.

Kde můžete "králičí hop" vidět?

I králíci umí po sportovním výkonu odpočívat (z převáděcí akce na pelhřimovském náměstí).O aktuálních chovatelských akcích se snažíme vás informovat v našem kalendáři akcí a budeme tam tedy zařazovat i aktuální informace o "králičím hopu".

Například ve čtvrtek 9. dubna bude od 15 do 18 hodin probíhat na Staroměstském náměstí v Praze velikonoční akce pelhřimovské agentury Dobrý den. V jejím rámci se tu bude prezentovat i tato u nás nesoutěžní králičí sportovní disciplína. Nezapomeňte vzít s sebou děti, je možné, že získají nového koníčka.

Jak naučíte králíka skákat:

Pro králíky najdete ve zverimexu speciální vodítka v podobě jakéhosi postroje, který králíka neškrtí ani neomezuje v pohybu.- Většinu králíků je možné naučit skákat, ale pokud nechce, nutit byste ho neměli.

- Nejlépe se učí mláďata, která mají prkenný výběh, protože je možné je přirozeně začít učit skákat přes prkna.

- Když je králík o něco větší, může se začít učit "volně" běhat na speciálním králičím nebo kočičím vodítku v podobě jakéhosi postroje (tedy ne na samotném obojku, ale na obojku spojeném s náprsním popruhem). Každý králík by měl mít svůj vlastní postroj, který není cítit jiným králíkem.

- Králík by se měl na vodítku cítit uvolněně, ne sebou škubat a nebo se lekat. Vodítkem ho netahejte k určitému cíli, ani ho vodítkem nezvedejte do výšky.

- Králíkovi před překážkou naznačte, že by měl skákat. Například několikerým zvednutím v náručí nad překážku. Když skočí přes překážku sám od sebe, je ho třeba pochválit.

- Pokud je králík unavený, udělejte mu přestávku. Eventuálně mu dejte napít, nebo odložte trénink na další den.

- S králíky by se nemělo skákat ve velkém horku a nebo naopak v zimě. Skákat by se nemělo ani s kojící či připuštěnou samicí.

- Trénink nepřehánějte, králíka musí skákání bavit. Mladé králíky nepřetěžujte, neměli by skákat ani příliš vysoko, ani příliš často.

- Obrňte se trpělivostí a při tréninku buďte klidní. U králíků, kteří mají ke skákání vlohy, přijde úspěch do 3 měsíců.