VIDEO: Jih Moravy mohou po deštích a záplavách ohrozit miliony komárů

  • 1
V Jihomoravském kraji se mohou po vydatných deštích a záplavách začít masivně líhnout komáři. Pokud by už nepršelo a oteplilo se, mohli by se objevit během týdne.

Tůně a laguny jsou zatím hluboké a voda v nich tekoucí a larvy se tam zatím neobjevily. "Situace se však může změnit," řekl Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice, který výskyt komárů v kraji sleduje.

Nemoci přenášené komáry

K přenosu boleriózy komáry může dojít ve vzácných případech, a to například pokud ho ve chvíli, kdy zrovna saje, rozetřeme do kůže. Pak je možné, že se část hmyzího těla, která bolerie obsahuje, dostane drobnými oděrkami do krve. To je však opravdu jen výjimečné, bolerióza je ve většinou přenášena jen klíšťaty.

Podle Šebesty je předpověď dalšího vývoje komáří populace v kraji velice nesnadná. Situace se nepodobá žádné po minulých povodních (viz článek o postřicích v průběhu loňského roku). Po první povodňové vlně byla podle něj situace dobrá, protože laguny se vytvořily především na polích, kde nejsou nakladena komáří vajíčka. Výskyt hmyzu pak nebyl vysoký, navíc kde se larvy objevily, aplikovaly radnice protikomáří postřik.

Situaci však podle něj výrazně zhoršily hlavně středeční deště. Voda při nich zaplavila velké plochy včetně komářích líhnišť, navíc se objevuje prakticky kdekoliv bez ohledu na blízkost toků. Zaplaveny jsou proto i plochy, kde na výskyt komárů nejsou lidé zvyklí.

Podle Šebesty bude třeba situaci dál sledovat a kdyby se místy larvy objevily, postřik použít. Nesnadná však bude případná letecká aplikace.

"Porosty v lesích jsou letos obzvlášť bujné. I louky jsou od jara podmáčeny a nejsou většinou koseny. Tráva je strašně vysoká a hodně bujná, nevím, jak ty přípravky aplikovat," uvedl Šebesta.

Nejpříhodnější líhniště mohou mít komáři zejména kolem řeky Moravy a v lesích kolem soutoku Moravy s Dyjí. Podle hygieniků se začíná zhoršovat situace také v okolí řeky Dyje a kolem Svratky například na Židlochovicku.