VIDEO: Když se nudí nebo je smutný, může vám pes zavolat do práce

  • 15
Pomocí nenápadné krabičky, na kterou stoupnou packou, mají psí mazlíčci možnost zavolat svému majiteli třeba do práce. Oba při tom snímá kamera, takže majitel své zvíře vidí i slyší, stejně jako ono jeho. Navíc mu může na dálku házet pamlsky, nebo uvolnit uklidňující vůni. Českou alternativou je prostá mobilní aplikace.

Zařízení se pod obchodním názvem PetChatz HD prodává za 380 USD, v přepočtu tedy přijde na 9,5 tisíce korun. Kompatibilní krabička PawCall, díky níž může pes sám iniciativně zavolat majiteli tak, že krabičku stiskne tlapkou, pak na dalších 100 dolarů. Komplet lze tedy pořídit cca za 12 tisíc korun.

Co by člověk pro svého mazlíčka neudělal, zvlášť když vývojářská firma z Minnesoty uvádí, že koupí přístroje dokážete, jako moc svého mazlíčka milujete. Také slibuje, že díky kontrole kdykoliv během dne mnohem lépe uhlídáte jeho fyzické a duševní zdraví, protože ho můžete kdykoliv pozorovat.

„Vypadá to jako skvělý nápad, ale já bych doporučovala to u konkrétního psa nejprve vyzkoušet. Už tu byly hudební nahrávky i filmy na uklidnění psů, kteří bývají sami doma. Zdaleka ne každý pes je ale schopen reprodukované zvuky, natož obraz, vnímat podobně jako člověk,“ vysvětluje psí etoložka Hana Žertová. (Více v článku zde.)

Co psi se separační úzkostí?

Psi na úvodním videu jsou vesměs klidní, se samotou zřejmě nemají problém a PetChatz považují za prima aktivitu spojenou s mlsáním. „I na nich je však vidět spíše jistá rozpačitost než radost, když poslouchají a sledují paničku na obrazovce. Myslím, že spíš čekají, kdy už jim vypadne ta dobrůtka, než že by si chtěli poklábosit,“ konstatuje oslovená etoložka.

Z videa také není patrné, že by psi reagovali na konkrétní povel. „Asi by to chtělo chvíli cvičení, než by to dokázali. A vůbec zajímavé by bylo, natočit reakci psa trpícího separační úzkostí, když se mu ozve a ukáže panička. Možná by ho to skutečně alespoň na chvíli uklidnilo. Ovšem netroufám si odhadnout, zda a nakolik by takový přístroj dokázal pomoci psům, kteří neumějí být sami,“ uzavírá Hana Žertová.

Je nepochybně fajn, když se může majitel podívat, co pes doma dělá. Ostatní funkce tohoto vynálezu ale podle ní hodně závisí na individualitě psa.

„Někteří psi vůbec nereagují na obraz v televizi nebo na jakékoli jiné obrazovce, takže by asi paničku ani nepoznali. Další by mohli začít zmatkovat, když uslyší její hlas - budou běhat a hledat ji, což může být i kontraproduktivní. U klidného psa, smířeného se samotou, by to zase mohlo vyvolat nejistotu a úzkost,“ myslí si zkušená etoložka a veterinární lékařka.

Upozorňuje také, že pes, který v klidu leží, má zpomalený metabolismus: „Jeho střeva i ledviny pracují klidně a pomalu, ale jakmile se rozruší a začne pobíhat, popřípadě ještě mlsat, nastartuje metabolismus na plné obrátky a za chvilku se musí vyprázdnit.“

Co se možnosti volání psa majiteli týká, vypadá to působivě. Ovšem hlavní motivací psa zřejmě bude zcela pragmaticky fakt, že když se dotkne svítící ťapky na krabičce na zemi, vypadne pamlsek.

„Velcí žrouti takto brzy vyprázdní zásobník s pamlsky, a když pak budou mačkat ťapku a nic nevypadne, budou z toho frustrovaní. Případně zařízení zdemolují, aby se dostali k dalším pamlskům,“ konstatuje etoložka. S tím, že člověk, kterého bude jeho pes neustále prozvánět, toho v práci moc neudělá.

Obyčejná chůvička je jednodušším řešením

Na podobném principu - tedy na monitoringu s možností oslovení psa - pracují tzv. psí chůvičky. „Je to levná mobilní aplikace, vymysleli ji dva Češi a mají s ní úspěch. Jen ty pamlsky chůvička pejskovi nedá,“ upozorňuje Hana Žertová na alternativní způsob, jak mít psa pod dohledem. A možnost kdykoliv ho během své nepřítomnosti okřiknout, pokud doma třeba štěká a obtěžuje sousedy.

Dog Monitor je také způsob, jak mít svého psa pod kontrolou a moci ho kdykoliv...
V tzv. psí chůvičku lze přeměnit dva telefony, tablety nebo notebooky v...

Díky jednoduché aplikaci lze přeměnit dva telefony, tablety nebo notebooky v plnohodnotnou chůvičku (platí pro iPhone, iPad, Android a Mac).

Pomocí aplikace Dog Monitor - která je za pár desítek korun k dispozici pro iPhone, iPad, Android i Mac a vyzkoušet si ji můžete zdarma - stačí přeměnit dva telefony, tablety nebo notebooky v chůvičku, díky níž máte svého psa stále pod kontrolou. Podívejte se, jak to funguje v praxi: