VIDEO: Korálovky jsou atraktivní a nevyžadují náročnou péči

Nová móda mezi teraristy – tak by se dalo v posledních letech mluvit o korálovkách. Díky svému zbarvení jsou velmi atraktivní a zároveň jsou vhodné i pro chovatele-začátečníky.
Hadi neštěkají, nemňoukají, zkrátka nedělají hluk. Nemusíte je ani chodit venčit - bez obav můžete odjet na dovolenou. Když po nich správně uklízíte, tak ani nezapáchají. A navíc jsou poměrně dostupní, některé druhy seženete zhruba od 600 korun.

Pokud chcete s chováním hadů teprve začít, je pro vás právě korálovka vhodná. Korálovky, obzvlášť ty sedlaté, jsou totiž klidní, nenároční hadi. A dožívají se až 15 let.

"Když si budete pořizovat korálovku, tak si určitě vyberte už nějaké odrostlejší zvíře, které nemá problém s příjmem potravy, a které tedy samo žere. Čerstvě narozená mláďata to totiž občas neumí. Doporučuji pořídit si třeba dvou až tříměsíční mládě," radí chovatel korálovek Jan Hříbal.

. INFO

Pokojové teploty lépe snášejí korálovky, které svým původem pocházejí z nižších poloh.

Popsáno je asi 15 druhů korálovek, ale například jen korálovka sedlatá má asi 25 poddruhů. S výběrem tedy budete mít plné ruce práce. Poradit si rozhodně nechejte od zkušeného chovatele.

Různé druhy korálovek se od sebe liší jak zbarvením, tak i rozdílnými nároky na chov v teráriu. Něco společného ale přece jen všechny mají...

gal

VZHLED

Korálovky jsou v dospělosti zhruba 1m až 1,3 m dlouhé, tělo mají štíhlé, válcovité, s lesklými šupinami, hlavu malou, zakončenou do špičky, stěží odlišitelnou od těla. Oči korálovky jsou velké, s kulatými zorničkami.

Korálovky se obecně vyznačují neobyčejně působivým kontrastním zbarvením. Mají většinou široké barevné pruhy - nejčastěji červené, černé, oranžové a bílé.

TERÁRIUM

Terárium by mělo být pro dospělého jedince (nebo pro dospělý pár) velké alespoň 80 x 50 cm, výška stačí zhruba 40 cm, hadi se totiž drží při zemi, v terárku moc nešplhají.

"Měla by tam být vrstva nějakého substrátu, ideálně směs rašeliny s pískem. Ta vrstva by měla být vysoká asi 3 až 4 cm, protože korálovky se občas rády zahrabávají. A samozřejmě nějaký vhodný úkryt, sestavený třeba z kamenů, aby ta korálovka měla pocit bezpečí, že se může někam schovat," doplňuje informace k teráriím Jan Hříbal.

. INFO

Plazi si nedokážou vyrábět vlastní teplo, jsou takzvaně ektotermní, tedy závislí na zdroji tepla z vnějšího prostředí.

Navíc jsou to zvířata teplomilná, takže jejich chov je většinou spojen s nutností intenzivního vytápění - poměrně vysokou teplotu musíte udržovat v celém prostoru terária.

Zajistit musíte také tepelný zdroj, korálovce svědčí teplota okolo 35 stupňů. Pro vytápění terária poslouží obyčejná žárovka nebo bodovka. Umístit ji ale musíte tak, aby se o ni had nepopálil - ukryjte ji třeba do květináče.

Opačný roh terária by měl být naopak vlhčí a studenější, aby se had mohl zchladit. A nezbytná je také miska či nádrž s vodou. Ta má být tak velká, aby se do ní vešel had celý.

POTRAVA

Například korálovka sedlatá má v přírodě poměrně pestrý jídelníček, loví malé savce, ještěry, hady i ptáky a nepohrdne ani vejcem. V teráriu si ale vystačí s přiměřeně velkými hlodavci.

"Mladé korálovky žerou přiměřeně velká mláďata myší, dospělci pak žerou dospělé myši anebo i mláďata potkanů, malá ptáčata a podobně," vyjmenovává chovatel Jan Hříbal.

gal

Mládě korálovky spořádá jeden až dva kusy myších holátek týdně. Výjimkou je období, kdy korálovky svlékají kůži, tehdy totiž třeba 14 dní nežerou.


. INFO

Pokud chcete chovat jen jednoho hada, pořiďte si spíš samce.

Samička by mohla mít problémy s kladením neoplozených vajíček. Korálovky ale můžete bez problémů chovat i v páru.

Dospělé korálovky stačí krmit pravidelně jednou za 10 až 14 dní přiměřeně velkými hlodavci - nejčastěji se jako krmivo používají myši.

Mláďatům je třeba podávat také vitaminové přípravky a minerály speciálně určené pro hady.
U dospělců už to není nutné.

V PŘÍRODĚ

Přes den korálovky v přírodě téměř neuvidíme, jsou totiž schované ve svých úkrytech, většinou mezi kameny, pod kupami dřeva nebo v kůře stromů. Na lov se vydávají nejčastěji v noci, potravou jsou jim jiní hadi
(i stejného druhu), ale i ještěrky, drobní hlodavci a ptáci.

. POZOR!

Aby korálovky odradily potenciální predátory, napodobují svým zbarvením jedovaté korálovce.

Když jsou v ohrožení, jejich pohyb je rychlý a trhavý a z kloaky navíc vylučují páchnoucí sekret.


gal


Fóra čtenářů HOBBY.cz