VIDEO: Lilek zapečený s mozarellou si zamilujete, přesvědčí vás Ital - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Lilek zapečený s mozarellou si zamilujete, přesvědčí vás Ital

  10:23
Lilkové lasagne jsou pro italské matky jednou z mála možností, jak dostat do dětí zeleninu. Vesměs totiž milují mozarellu vyrobenou z čistého mléka, takže spolu s ní s chutí zbaští i lilek a omáčku z rajčat. U nás by to mohlo platit i pro dospělé, kteří zeleninu často odstrkují na okraj talíře.
S Italem v kuchyni - lilek zapečený s mozarellou | (1:39) | video: Prima TV

Emanuele Ridi miluje chalupu na českém venkově a přes nepřízeň počasí neváhá uvařit pro své místní sousedy ve venkovní kuchyni. "Moje babička vždycky říkala, že přátelství je omáčka, která dá každému masu chuť," vysvětluje, proč se tak rád obklopuje milými lidmi.

Emanuele Ridi s přáteli si pochutnávají na vepřové pečeni.

Pokud už také netrpělivě okukujete svůj venkovní gril, podívejte se dnes navečer na Primě, jak se dají na rozpáleném roštu připravit čerství pstruzi s bylinkami. Naučíte se i zmíněné lilky s parmazánem a mozarellou, vepřovou pečeni na bylinkách a moučník v podobě sladké palačinky s jahodami, kterou připraví Manova kamarádka Eliška.

Lilky s parmazánem chutnají i studené nad ránem

"Zapečené lilky ochutnáte jednou a budete si je dělat každý týden," tvrdí Manu. Sám používá kulatý a chuťově jemnější lilek ze Sicílie, u nás pravděpodobně seženeme jen podlouhlý baklažán.

Lilek nakrájejte na dostatečně silné plátky.Pokrájený lilek osolte a nechte půl hodiny "vypotit".

Ten nakrájejte na podélné, asi dva až tři centimetry vysoké řízky. Nakrájené plátky lilku nejprve posolte a nechte zhruba půlhodinu takzvaně vypotit, aby nebyly hořké.

"Zpocený" lilek osušte papírovými ubrousky.Lilek obalený v hladké mouce opečte v rozpáleném oleji.

Potom kapičky tekutiny na plátcích osušte papírovou utěrkou. Plátky obalte v hladké mouce a osmažte je na oleji. Emanuele používá arašídový, který nemá žádnou charakteristickou vůni ani chuť.

Lilek při opékání hlídejte a obracejte.Z opečených plátků lilku ubrouskem odsajte přebytečný olej.

Po opečení nechte přebytečný olej z lilku odsát na papírovém ubrousku.

Na olivovém oleji osmahněte cibulku.K opečené cibulce přidejte oloupaná rozmačkaná rajčata a sugo máte připravené.

Dál budete potřebovat hotový koncentrát z rajčat nebo si připravte vlastní rajčatovou omáčku sugo. Jednoduše necháte v rendlíku zesklovatět cibulku a zezlátnout na drobno pokrájenou cibulku, pak k ní přidejte spařená, oloupaná a propasírovaní rajčata. Chviličku povařte, aby se chutě smísily a stáhněte z ohně.

Jako první vrstvu do zapékací mísy nalijte sugo, tedy rajčatový protlak s cibulkou.Coby druhou vrstvu vyskládejte do misky opečené plátky lilku.

Pak už si nakrájejte na plátky mozarellu a můžete začít pokládat jednotlivé vrstvy surovin do zapékací misky. Na dno dejte trochu omáčky z rajčat, trochu přes sebe na ni poskládejte plátky osmažených lilků.

Na vrstvu lilku přijde vrstva na plátky pokrájené mozarelly.Další vrstvičku vytvoří nastrouhaný parmazán.

Na ně plátky mozarelly a navrch nastrouhejte parmazán.

Na parmazán opět přijde omáčka sugo.Pro chuť a vůni posypejte omáčku sugo natrhanými kousky bazalky.

Opět přijde na řadu vrstvička rajčatové omáčky, do ní natrhejte pár čerstvých lístků bazalky, na to opět plátky lilku a plátky mozarelly.

Poslední vrstvu by měla tvořit omáčka sugo s kousky bazalky a nastrouhaným parmazánem.Zapečené lilky s mozarellou a parmazánem, právě vytažené z trouby.

Tímto způsobem pokračujte až nahoru, poslední vrstvu ale nesmí tvořit mozarella, jen rajčatová omáčka s kousky bazalky a nastrouhaný parmazán. V troubě zapékejte asi dvacet až třicet minut při 180 stupních.

Zapečené lilky s parmazánem

Odměnou vám bude zlatavá aromatická vegetariánská pochoutka z baklažánu neboli lilku. Tedy zeleniny, s níž si často nevíme rady. A jak říká Manu: "Lilek zapékejte zásadně v sezóně, kdy je vyzrálý a chutná nejlépe."

Eliščiny palačinky s jahodami

Piškotová palačinka je překvapením od sousedky Elišky. Na krém na ozdobení nejprve ušlehá šlehačku a smíchá ji napůl s jogurtem. Manu mezitím rozdrtí jahody a vmíchá je do této šlehačkovo-jogurtové hmoty.

Piškotové palačinky podle Elišky

Na těsto na dvě palačinky Eliška rozklepne dvě vajíčka, z bílků ušlehá sníh. Sníh a žloutky vmíchá do pohankové mouky, která jediná prý chutná i nedopečená. Podle potřeby můžete do těsta přidat mléko. Silnější a nadýchanější palačinky pečte na trošce rozpuštěného másla na rozpálené pánvi po obou stranách. Servírujte je se šlehačkovo-jogurtovým krémem, polít je můžete jako Eliška i hnědou melasou, aby byly sladší.

Grilovaný pstruh s rozmarýnem

Emanuelův kamarád Kopejda donesl tři krásné pstruhy, upečou je jen roštu, kořeněné rozmarýnem po italsku. Emanuele vzpomíná, jak ho táta vzal coby malého kluka do jedné restaurace, kde měli na dvorku jezírko s pstruhy a pak jim připravili ty, které si sami chytli.

Do vykuchaného pstruha vložte snítku rozmarýnu a uvnitř ho osolte, opepřete a pokapejte citronem. K bylince a koření přidejte dovnitř pstruha i pár stroužků česneku a olivový olej.

Ale k přípravě: očištěné a vykuchané ryby uvnitř osolte, opepřete a pokapejte citronem. Do břišní dutiny ještě vložte snítku rozmarýnu a dva lehce pomačkané stroužky česneku (aby uvolnily šťávu a aroma). A protože, jak Manu říká: "Ryba musí třikrát plavat: jednou ve vodě, podruhé v oleji a potřetí ve víně," uvnitř je ještě lehce polijte olivovým olejem.

Naplnění pstruzi připravení k pečení.Na grilu pstruhy ještě potřete marinádou, místo mašlovačky použijte snítku rozmarýnu.

Rošt očistěte rozpůleným citronem a olejem a nad rozpálené uhlíky narovnejte pstruhy. Opékejte je z obou stran, přitom je potírejte marinádou ušlehanou z olivového oleje, bílého vinného octa, soli a pepře. Jako jakási aromatická mašlovačka vám poslouží větvička rozmarýnu, která pstruha ještě pěkně provoní.

Grilovaný pstruh s rozmarýnem

Vepřová pečeně na bylinkách po florentinsku

Na skutečně dokonalou vepřovou pečeni budete potřebovat kus vepřového karé i s panenkou, hrubou sůl, olivový olej, stroužky česneku a bylinky. Rozmarýn a šalvěj pokrájejte zároveň s hrubou solí a touto směsí důkladně potřete celý kus masa, do nějž ještě předtím udělejte zářezy do tvaru mřížky. U kosti maso ještě prošpikujte stroužky česneku a celý kus hojně potřete olivovým olejem.

Vepřová pečeně na bylinkách po florentinsku

Pak dejte péct do trouby na padesát minut na 160 stupňů. Když je hřbet tak ze tří čtvrtin hotový, přidejte k němu nakrájené brambory, které šťáva z masa a rozmarýnu krásně ochutí. Troubu nastavíme na vyšší teplotu, aby se na vepřovém udělala krásná kůrčička a brambory nezůstaly syrové. Hotové maso je měkoučké a má v řezu krásně růžovou barvu. Tenké plátky spolu s brambory na talíři ještě polijte výpekem z pekáče. Uvidíte, že vepřový hřbet neboli italsky "arista" umějí připravit i ve Florencii.

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025