VIDEO: Na klavír za několik týdnů - 2. díl

  • 1
Ve druhém díle školy hry na klavír budeme uvolňovat ruce. Lektor také probere základní prstoklad při hraní stupnic.

Každý, kdo se chce naučit hrát na nástroj, musí se zpočátku prokousat zdánlivě nudným tréninkem absolutních základů. Bez nich ale není možné pokračovat dál. V další fázi výuky by totiž brzdily.

Proto lektor Václav Kalenda nezanedbává základní techniku a radí, jak správně uvolňovat zápěstí i celou ruku. Ze správného zvládnutí totiž vycházejí dva základní dva typy úhozů na klávesu: legato a staccato. Na našem videu se můžete naučit, jak si poradit s každým z nich.

Ač v minulém díle Kalenda "z tašky" vytáhl klasiku - učebnici od Saraurera, je samozřejmě možné použít i daleko modernější literaturu. Základy hry ale (zvláště v této fázi výuky) zůstávají stejné.

"Morem" každého začátečníka (včera, dnes i zítra) zůstanou stupnice. Je třeba naprosto zautomatizovat podkládání i překládání prstů. V této lekci lektor samozřejmě začíná u té základní - C dur. Žáci tedy zatím nemusí "bloudit" po černých klávesách, žádné křížky ani béčka v této lekci nehrozí. Zato si stupnici procvičí legato i staccato.

Tyto základy se vyplatí nešidit. Je třeba trénovat do omrzení, aby se úplně zautomatizovaly.

Václav Kalenda

Václav Kalenda, lektor naší videoškoly, je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. "Kurz nemá připravit budoucí virtuozy. Klade si daleko skromnější cíl. Pomoci těm, kdo by si rádi doma zazpívali a naučili se při tom jednoduše doprovodit na piano," říká. Připomíná ale, že žádná metoda nemůže fungovat bez pravidelného domácího cvičení a bez další klavírní literatury. Video ale může samoukovi nahradit styk s učitelem, napoví, jak na to.

,