VIDEO: Na klavír za několik týdnů - 4. díl

Ve čtvrté lekci internetové klavírní školy se budou probírat akordy. Lektor předvede nejobvyklejší způsoby jejich nácviku.

Než začne lektor s lekcí, připomíná nutnost mít naprosto precizně zvládnutou látku z minulých lekcí. "Pokud nebudete umět nácvik stupnic tak, jak jsme si ukazovali minule, zafixujete si zlozvyky," připomíná Václav Kalenda.

Stěžejním tématem 4. dílu klavírní internetové školy jsou akordy. Lektor přirozeně začíná tím nejjednodušším - durovým kvintakordem skládajícím se z 1., 3. a 5. tónu stupnice. Odtud je jen krok obratům, tedy sextakordu a kvartsextakordu.

Kalenda probírá, jak akordy a jejich obraty procvičovat: například legato v pianu i forte, totéž ve staccatu. Pak se soustředí na nácvik rozložených akordů oběma rukama.

Na závěr lekce připomíná i největší chyby, kterých se žáci během studia dopouštějí. Úhozy všemi prsty musejí zaznít současně a ve stejné dynamice. To ovšem nejde hned. U staccata také připomíná, že se prsty musejí pružně odrážet od kláves, při nácviku ve forte je třeba zapojit do úderu celé tělo. A ptá se: "Už jste si koupili učebnici? U akordů jsou rozdílné prstoklady a to je třeba při nácviku rozložených akordů nacvičit správným způsobem. A to bez učebnice nezvládnete."

Václav Kalenda

Václav Kalenda, lektor naší videoškoly, je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. "Kurz nemá připravit budoucí virtuózy. Klade si daleko skromnější cíl. Pomoci těm, kdo by si rádi doma zazpívali a naučili se při tom jednoduše doprovodit na piano," říká. Připomíná ale, že žádná metoda nemůže fungovat bez pravidelného domácího cvičení a bez další klavírní literatury. Video ale může samoukovi nahradit styk s učitelem, napoví, jak na to.