Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Na výstavě Merkuru jezdí vlaky po obřím železničním mostě

  0:20
Jiří Mládek miluje stavebnice a zvláště tu, která se jmenuje Merkur. Dnes otvírá její velkou výstavu v Muzeu hlavního města Prahy.

Výstava Merkuru

Kdy: 9. 12. 2009 - 28. 2. 2010

Kde: Muzeum hlavního města Prahy

"Když mi byly čtyři, Merkura mi doma nekoupili, a tak jsem si s ním chodil hrát ke šťastnějšímu kamarádovi. Ale říkal jsem si, že až budu velký, také si ho koupím," vzpomíná Jiří Mládek, kmotr všech milovníků této nesmrtelné stavebnice.

A opravdu se mu to povedlo, i když svůj dětský sen začal uskutečňovat daleko později, než si původně myslel. O to důkladněji. "Merkury nás pomalu vytlačují z domu. Otevřete skříň a vypadnou na vás Merkury, podíváte se pod postel - zase Merkury. Já tedy sbírám i jiné stavebnice, ale Merkury určitě převažují. Ještě že je manželka svatá," směje se - čtěte Sběratel Merkuru má už přes 700 polytechnických stavebnic.

Merkur baví vás. Ale může něco říkat dnešním dětem zvyklým na počítače a televizi?
Ale to si nemyslete, třeba v Německu nebo ve Spojených státech zaznamenali trend, že děti se už od výpočetní techniky odpoutávají. A u podobné stavebnice se mohou seberealizovat. Kolem sebe vidí obrovské množství příkladů, co všechno jde postavit, a to byste koukal, jak zapomenou na počítač a tvoří. A když jsou to děti, které mají technické geny, tak u toho zůstanou. A že jich je dost, je vidět podle toho, že po celé republice vznikají merkurácké kluby - čtěte V Plzni založili Klub Merkur. Baví se stavebnicí, která nezklamala už 80 let.

Výstava stavebnice Merkur

Stavěl jste něco speciálně pro tuto výstavu?
Výstava se připravovala zhruba rok a věnovali jsme ji památce vynálezce Merkuru Jaroslava Vancla. Rádi bychom připomněli 120 let od jeho narození a 30. výročí úmrtí. Pro výstavu jsem postavil obří model vyšehradského železničního mostu. Právě na něm je možné doložit, jaké neuvěřitelné možnosti Merkur nabízí. Tyto mostní oblouky mají rozpětí dva a půl metru a přesto jsou tak tuhé, že se ani nehnou.

Výstava stavebnice Merkur

Ten most tvoří dominantu výstavy a architekti vymysleli, že se stane i tvůrčím centrem. Takže je uprostřed velkého stolu, kam mohou zasednou děti od čtyř do sta let a hrát si. A po mostě jim k tomu budou jezdit mašinky. Až výstava skončí, bude sloužit dál na Smíchově v Království železnic.

Vy se hodně zabýváte propagací Merkuru, máte vůbec dost času na montování samotné?
Stavím, jak jen to jde. Se mnou je to tak, že Merkur mě sice bavil, ale něž jsem se se dostal do invalidního důchodu, neměl jsem přece jen tolik času. Ale pak jsem do toho praštil o to důkladněji. Jenže jsem do toho tak trochu zabředl. Sbírka se mi začala rozrůstat a hlavně - začal jsem se zajímat i o historii stavebnic a vznik Merkuru. A to bylo úplně jak nějaké detektivní pátrání.

Stavebnice Merkur - Ocelové město

Můj největší kousek je model Ocelového města podle Verna, váží 1 200 kilogramů, ten se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Takže stavím, odhaduji, že za posledních deset let mi při stavbě z dílů Merkuru prošlo rukama přes pět tun součástek. Ale samozřejmě to nemůžu skladovat doma, vždycky něco postavím a už jde model z domu do nějaké expozice.

Máte na výstavě i slavný Wichterleho čočkostroj?
To víte, že nechybí, děkujeme Národnímu technickému muzeu za laskavé zapůjčení. A koukněte, jak je jednoduchý, v tom je ta genialita. Příběh o čočkostroji je známý, ale s Merkurem se pojí i další zajímavé příběhy.

Přístroj, na kterém Otto Wichterle sestrojil první čočky

Třeba hned tady vedle máme stroj na sklízení řepy, který v roce 1960 vynalezl Jaroslav Štěpán. Tehdy měl prezident Novotný ve zvyku zvát si na Hrad nejen různé stachanovce, ale i zdatné techniky a vynálezce. A tak milý Jaroslav Štěpán vzal synovi Merkura a postavil z něho funkční model a s ním šel na Hrad.

Stručná Historie Merkuru

1918

V Benátkách nad Jizerou vlastnil pan Filip Vancl menší strojírenskou továrnu. Jeden z jeho čtyř synů – nejstarší Jaroslav (1890-1980) – si po skončení první světové války si založil vlastní firmu Artesia a živil se vrtáním děr do železa.

1920 - 1925

Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Hlavním programem zde byla výroba první původní české stavebnice se stejnojmenným názvem. Spojovací systém fungoval za pomoci důmyslných háčků (typ Haki). V další etapě už byly spojovací háčky z větší části nahrazeny čtyřmilimetrovými otvory v konstrukčních dílech a částech.

1925 - 1930

V roce 1925 byla na světě první malá stavebnička Merkur s novými barevně lakovanými díly, spojovanými už jen šroubky s matičkami. Stavebnice se do roku 1930 vyráběla ve čtyřech velikostech.

1931 - 1937

V roce 1931 Vancl připravil novou koncepci stavebnice budov Metropol. Svého zetě Františka Jirmana pověřil výrobou vláčku pro děti. V následujícím roce se rychlíková souprava Mikádo objevila v obchodech souběžně s největší stavebnicí Metropol č. 3 a novou stavebnicí Merkur Elektrus.

1938 - 1945

Za protektorátu byla firma Inventor začleněna do programu válečné výroby. Přesto mohla hračky v omezeném množství vyrábět, jednalo se hlavně o vláčky pro Německo.

1945 - 1948

Výraznějšímu rozvoji bránily poválečné obtíže. Kovový materiál byl, podobně jako potraviny, na příděl.

1948 - 1989

Po únoru 1948 byl Inventor znárodněn. Pan Vancl musel dle rozhodnutí soudu splácet své faktury manuální prací u soustruhu, a to až do svých osmdesáti let. V podniku s ním zůstali také jeho dva zeťové, pánové Jirman a Peluněk. Jejich zásluhou se kvalita udržela na dobré úrovni. V šedesátých letech přišla móda umělých hmot a pro stavebnici Merkur tím nastalo nešťastné období náhrad kovů za plasty.

1989 - dosud

Po revoluci zprivatizovali podnik bývalí zaměstnanci. Firma však v roce 1993 ukončila výrobu. Poté továrnu zakoupila firma Cross pana Jaromíra Kříže, která Merkur vyrábí dodnes. V roce 2006 vzniklo v Polici nad Metují Muzeum stavebnice Merkur, kde mohou návštěvníci shlédnout obrovské ocelové město stavitele Jiřího Mládka, nejstarší stavebnice z roku 1920, velké kolejiště v měřítku 1:45 a celou řadu historických i současných exponátů.

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025