Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Na výstavě Merkuru jezdí vlaky po obřím železničním mostě

  0:20
Jiří Mládek miluje stavebnice a zvláště tu, která se jmenuje Merkur. Dnes otvírá její velkou výstavu v Muzeu hlavního města Prahy.

Výstava Merkuru

Kdy: 9. 12. 2009 - 28. 2. 2010

Kde: Muzeum hlavního města Prahy

"Když mi byly čtyři, Merkura mi doma nekoupili, a tak jsem si s ním chodil hrát ke šťastnějšímu kamarádovi. Ale říkal jsem si, že až budu velký, také si ho koupím," vzpomíná Jiří Mládek, kmotr všech milovníků této nesmrtelné stavebnice.

A opravdu se mu to povedlo, i když svůj dětský sen začal uskutečňovat daleko později, než si původně myslel. O to důkladněji. "Merkury nás pomalu vytlačují z domu. Otevřete skříň a vypadnou na vás Merkury, podíváte se pod postel - zase Merkury. Já tedy sbírám i jiné stavebnice, ale Merkury určitě převažují. Ještě že je manželka svatá," směje se - čtěte Sběratel Merkuru má už přes 700 polytechnických stavebnic.

Merkur baví vás. Ale může něco říkat dnešním dětem zvyklým na počítače a televizi?
Ale to si nemyslete, třeba v Německu nebo ve Spojených státech zaznamenali trend, že děti se už od výpočetní techniky odpoutávají. A u podobné stavebnice se mohou seberealizovat. Kolem sebe vidí obrovské množství příkladů, co všechno jde postavit, a to byste koukal, jak zapomenou na počítač a tvoří. A když jsou to děti, které mají technické geny, tak u toho zůstanou. A že jich je dost, je vidět podle toho, že po celé republice vznikají merkurácké kluby - čtěte V Plzni založili Klub Merkur. Baví se stavebnicí, která nezklamala už 80 let.

Výstava stavebnice Merkur

Stavěl jste něco speciálně pro tuto výstavu?
Výstava se připravovala zhruba rok a věnovali jsme ji památce vynálezce Merkuru Jaroslava Vancla. Rádi bychom připomněli 120 let od jeho narození a 30. výročí úmrtí. Pro výstavu jsem postavil obří model vyšehradského železničního mostu. Právě na něm je možné doložit, jaké neuvěřitelné možnosti Merkur nabízí. Tyto mostní oblouky mají rozpětí dva a půl metru a přesto jsou tak tuhé, že se ani nehnou.

Výstava stavebnice Merkur

Ten most tvoří dominantu výstavy a architekti vymysleli, že se stane i tvůrčím centrem. Takže je uprostřed velkého stolu, kam mohou zasednou děti od čtyř do sta let a hrát si. A po mostě jim k tomu budou jezdit mašinky. Až výstava skončí, bude sloužit dál na Smíchově v Království železnic.

Vy se hodně zabýváte propagací Merkuru, máte vůbec dost času na montování samotné?
Stavím, jak jen to jde. Se mnou je to tak, že Merkur mě sice bavil, ale něž jsem se se dostal do invalidního důchodu, neměl jsem přece jen tolik času. Ale pak jsem do toho praštil o to důkladněji. Jenže jsem do toho tak trochu zabředl. Sbírka se mi začala rozrůstat a hlavně - začal jsem se zajímat i o historii stavebnic a vznik Merkuru. A to bylo úplně jak nějaké detektivní pátrání.

Stavebnice Merkur - Ocelové město

Můj největší kousek je model Ocelového města podle Verna, váží 1 200 kilogramů, ten se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Takže stavím, odhaduji, že za posledních deset let mi při stavbě z dílů Merkuru prošlo rukama přes pět tun součástek. Ale samozřejmě to nemůžu skladovat doma, vždycky něco postavím a už jde model z domu do nějaké expozice.

Máte na výstavě i slavný Wichterleho čočkostroj?
To víte, že nechybí, děkujeme Národnímu technickému muzeu za laskavé zapůjčení. A koukněte, jak je jednoduchý, v tom je ta genialita. Příběh o čočkostroji je známý, ale s Merkurem se pojí i další zajímavé příběhy.

Přístroj, na kterém Otto Wichterle sestrojil první čočky

Třeba hned tady vedle máme stroj na sklízení řepy, který v roce 1960 vynalezl Jaroslav Štěpán. Tehdy měl prezident Novotný ve zvyku zvát si na Hrad nejen různé stachanovce, ale i zdatné techniky a vynálezce. A tak milý Jaroslav Štěpán vzal synovi Merkura a postavil z něho funkční model a s ním šel na Hrad.

Stručná Historie Merkuru

1918

V Benátkách nad Jizerou vlastnil pan Filip Vancl menší strojírenskou továrnu. Jeden z jeho čtyř synů – nejstarší Jaroslav (1890-1980) – si po skončení první světové války si založil vlastní firmu Artesia a živil se vrtáním děr do železa.

1920 - 1925

Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Hlavním programem zde byla výroba první původní české stavebnice se stejnojmenným názvem. Spojovací systém fungoval za pomoci důmyslných háčků (typ Haki). V další etapě už byly spojovací háčky z větší části nahrazeny čtyřmilimetrovými otvory v konstrukčních dílech a částech.

1925 - 1930

V roce 1925 byla na světě první malá stavebnička Merkur s novými barevně lakovanými díly, spojovanými už jen šroubky s matičkami. Stavebnice se do roku 1930 vyráběla ve čtyřech velikostech.

1931 - 1937

V roce 1931 Vancl připravil novou koncepci stavebnice budov Metropol. Svého zetě Františka Jirmana pověřil výrobou vláčku pro děti. V následujícím roce se rychlíková souprava Mikádo objevila v obchodech souběžně s největší stavebnicí Metropol č. 3 a novou stavebnicí Merkur Elektrus.

1938 - 1945

Za protektorátu byla firma Inventor začleněna do programu válečné výroby. Přesto mohla hračky v omezeném množství vyrábět, jednalo se hlavně o vláčky pro Německo.

1945 - 1948

Výraznějšímu rozvoji bránily poválečné obtíže. Kovový materiál byl, podobně jako potraviny, na příděl.

1948 - 1989

Po únoru 1948 byl Inventor znárodněn. Pan Vancl musel dle rozhodnutí soudu splácet své faktury manuální prací u soustruhu, a to až do svých osmdesáti let. V podniku s ním zůstali také jeho dva zeťové, pánové Jirman a Peluněk. Jejich zásluhou se kvalita udržela na dobré úrovni. V šedesátých letech přišla móda umělých hmot a pro stavebnici Merkur tím nastalo nešťastné období náhrad kovů za plasty.

1989 - dosud

Po revoluci zprivatizovali podnik bývalí zaměstnanci. Firma však v roce 1993 ukončila výrobu. Poté továrnu zakoupila firma Cross pana Jaromíra Kříže, která Merkur vyrábí dodnes. V roce 2006 vzniklo v Polici nad Metují Muzeum stavebnice Merkur, kde mohou návštěvníci shlédnout obrovské ocelové město stavitele Jiřího Mládka, nejstarší stavebnice z roku 1920, velké kolejiště v měřítku 1:45 a celou řadu historických i současných exponátů.

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025