VIDEO: Naučte se vysávat koberce, pak nablýskejte parkety a dlažbu

  • 40
Předvánoční úklid je ve finiši. Pokud jedete podle našeho úklidového manuálu, vrhněte se ještě na koberce a podlahy a máte téměř hotovo.

V místnostech, kde máte koberce, začněte luxováním koberce, pak pokračujte na "tvrdé" podlahy. Rady a tipy profesionálky Ireny Bartoňové Pálkové, prezidentky České asociace úklidu a čištění (CAC) a školitelky profesionálních hospodyň, oceníte i v přízemní zóně domu či bytu.

Na koberce si připravte kartáček a kvalitní vysavač

Nemusíte mít strach, že byste po koberci lezli po kolenou a šmudlali ho kartáčkem v ruce. Jen si s jeho pomocí zjistíte, kterým směrem jde vlas konkrétního koberce, podle toho ho budete vysávat.

Úklid podlahových ploch

"Kartáčkem přejeďte po koberci a hned budete mít jasno. I u koberce s poměrně krátkými chlupy se vlas buď položí nebo půjde proti kartáčku," vysvětluje odbornice přes úklid.

"Vždy vysávejte proti směru vlasu, protože je důležité vysát prach, roztoče, spory plísní a další nečistoty ze samé struktury koberce. Vlas přejetím vysavačem nadzdvihněte a v tom samém místě přejeďte několikrát znovu."

Pokud byste koberec naopak vysávali po směru vlasu, vyluxujete z něj jen povrchové nečistoty; ale ty "největší breberky" si podle úklidového žargonu vysavačem naopak takzvaně ´zasajete´ dovnitř struktury koberce, a budete je dál dýchat.

K luxování ještě jedna praktická rada: "Nikdy na vysávání nepoužívejte nástavce s nejrůznějšími vysutými kartáčky. Těmi si koberce zničíte, protože jim kartáčky potrhají vlákna. Jsou určené jen na tvrdé podlahy."

Jak na lakované podlahy a laminátové podlahy

Vánoční úklid

Lakované parkety a laminátové podlahy potřebují v podstatě stejnou péči. Nemají rády vodu, takže je nesmíte namočit. Přitom v nich bývá hodně prachu, vlasy a další nečistoty. "Ty je nejprve nutné odstranit, vysát vysavačem nebo nasucho setřít, například mikrovláknovou utěrkou nebo mikrovláknovým mopem," radí Bartoňová Pálková jak začít.

I poté čistěte parkety či laminát jen navlhko: buď moderním mopem s integrovanou nádržkou na vodu s "chemií", tedy vhodným čisticím prostředkem, nebo si čisticí roztok připravte do nádobky s rozprašovačem. "Podlahu si pak v podstatě jen rosíte a vlhkost stíráte suchým mopem. Ten do sebe nasaje tu jemnou vlhkost s uvolněnou špínou, proto se tomu v profesionálním úklidu říká vytírání navlhko," popisuje poradkyně z nejpovolanějších.

Nejdůležitější je, že mop nebo hadr nesmí být mokrý: "Protože neplatí, že co je mokré, to je čisté. Ale teprve co je opravdu čisté, je čisté."

Pokud stále tápete, jak vybírat vhodné úklidové prostředky a účinné úklidové pomůcky pro ten který povrch či materiál ve své domácnosti, zkuste se obrátit na profesionální úklidovou firmu, případně prodejnu s profesionálními úklidovými prostředky. Ideálně s certifikací České společnosti pro jakost nebo České asociace úklidu a čištění (CAC).

Na rozdíl od běžné drogerie by vám tam měli opravdu odborně poradit a dostanete u nich koncentráty účinných úklidových prostředků, se kterými si při správném používání nic nezničíte. Některé provozují i e-shopy. 

Dlažba chce vyčistit spáry a dodat lesk

I u dlažby platí, že nejprve z ní musíte odstranit prach, písek a další povrchové nečistoty, ať už je vysajete nebo nasucho stáhnete mopem a smetete na lopatku. 

Pro běžnou údržbu pak je ideální použít mop s drátěnkou, který se dostane do spár mezi dlaždicemi, kam se normální hadr nedostane. Jsou-li ale spáry špínou zanesené tak, že vyžadují generální úklid, nejprve si předčistěte právě spáry.

Nastříkejte je například přípravkem na mytí koupelen (tedy s obsahem nějaké kyseliny, ne s chlornanem sodným), více viz článek o úklidu toalety či koupelny. "Neberte si na ně ani takzvanou kachnu na mytí záchodu, silný přípravek by mohl narušit spárovačku," upozorňuje Bartoňová Pálková.

Chvíli nechte působit a pak vezměte ideálně speciální hrubý kartáč s pevnými a nakoso seříznutými štětinami, který vám efektivně pomůže mechanicky odstranit chemií uvolněnou špínu. A v každém případě pak musí následovat krok, při kterém čistou vodou odmyjete použitou chemii z dlažby.

Aby se dlažba po úklidu opravdu leskla, nepoužívejte na její čištění prostředky na mytí nádobí nebo universální multifunkční čističe na všechno. "Dlažba na sobě nesnese moc chemie. Ideální je pro ni alkoholový čistič, který dobře čistí, pak se vypaří a neudělá fleky. Podle toho vybírejte," radí profesionálka přes úklid.