VIDEO: Udělejte si radost úklidem kuchyně a zatočte s veškerou špínou

  • 23
Pokud máte pocit, že pár let starý sporák, trouba, baterie či dřez už nemohou vypadat jako nové a mastnotou a prachem zanesené skuliny či nejrůznější drážky jsou prostě známkou jejich stáří, jste na omylu. Profesionální hospodyně by se vám vysmála.

Vyčistit se totiž v kuchyni dá úplně všechno. Navíc to má svoje opodstatnění, kuchyň je totiž na úklid jednoznačně nejcitlivější místností domácnosti. Pochopitelně proto, že se tam každodenně připravuje jídlo a pití. Proč myslíte, že je šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tak citlivý právě na čistotu v kuchyni? Ruku na srdce, prošla by – čistě hypoteticky – právě vaše kuchyň jeho kontrolou?

Vánoční úklid

Nechali jsme si poradit od Ireny Bartoňové Pálkové, prezidentky České asociace úklidu a čištění. Tento specifický obor vystudovala na vysoké škole v Británii a dnes u nás certifikovaně školí profesionální hospodyně i úklidové pracovníky. I v tom, jak do čista vysmýčit právě kuchyň. Sympatické přitom je, že se snaží používat minimum chemie. O to pečlivěji vybírá, co na jaký materiál použít.  

Musíte mít na čištění kuchyně speciální přípravky?

"Kuchyň je nutné čistit tak, aby byla opravdu čistá. A na to nejsou určené přípravky na mytí nádobí. Ty mají odmývat oleje, tuky a bílkoviny z nádobí. Ne z materiálů jako je dřevo či kámen nebo z povrchu nábytku, trub či jiných spotřebičů. Navíc jsou hodně agresivní, aby všechny zbytky jídla z nádobí odmyly co nejrychleji, takže některé citlivější povrchy mohou i poškodit," upozorňuje Bartoňová Pálková.

Generální úklid kuchyně

Také není vhodné používat na úklid připálenin na sporáku nebo zapečených teček v obkladačkách čisticí krémy nebo písky. "Jsou to abrazivní prostředky, obsahují tedy písek, vápenec nebo jinou abrazivní součást, která povrchy poškrábe a nečistoty se pak do nich dostávají o to víc. Problém to bývá hlavně v kuchyních, které nemají kvalitní odtah," vysvětluje problematiku špíny v kuchyni odbornice na úklid. 

"Používejte zásadně jen čističe vhodné pro kuchyně. Obvykle obsahují různé druhy alkálií, louhy, alkoholy nebo čpavky, které výborně odmašťují. Ale pozor, musí být opravdu určené do kuchyňské oblasti. Ne všechny se tam hodí kvůli kontaktu čištěných povrchů s potravinami. Přesto i na speciálních přípravcích pro kuchyně najdete různé křížky označující jejich nebezpečnost – proto se také musí z povrchů odmývat," zní důležité upozornění.

Vyberte si i vhodné pomůcky na čištění. Ideálně moderní mikrovláknové utěrky, více zde. Také bez houbiček se úklid – i mytí nádobí – neobejde. Volte raději celulózové, protože se dají vyprat v pračce. Molitanové nevyperete, přestože právě houbičky bývají největším semeništěm bakterií. Další podrobnosti k výběru houbiček najdete zde.    

V kuchyni je potřeba vyzrát hlavně na mastnotu

"Kuchyň je – kromě záchodu a koupelny – nejvíce zátěžovou místností v bytě. Každopádně vyžaduje největší a nejčastější péči a pozornost. I v případě, že v ní čistotu udržujete průběžně, má smysl si ji na svátky krásně vyčistit. A začít musíte jako obvykle nahoře," vysvětluje školitelka.

V praxi to znamená sundat všechno, co máte na horních poličkách a  na kuchyňských skříňkách, abyste je mohli doslova odmastit. Digestoře totiž nebývají tak výkonné, aby odsály veškerou mastnotu od vaření a můžete tam najít vpravdě olejovou vrstvu.

Obklady je nutno odmastit a řádné odmýt hlavně nad sporákem – tam je mastnoty...
Obklady je nutno odmastit a řádné odmýt hlavně nad sporákem, kde je mastnoty...
Obklady je nutno odmastit a řádné odmýt hlavně nad sporákem.

"Abyste to odmastili opravdu pořádně, bez chemie se neobejdete. Proto platí, že vše ošetřené čisticími prostředky musíte poté také pořádně umýt čistou vodou. A to bez ohledu na typ povrchu," upozorňuje Bartoňová Pálková. Pokud jde o dřevo či dřevěnou dýhu, nemyjte je samozřejmě na mokro, ale použijte jen vlhkou mikrovláknovou utěrku, kterou vždy vymácháte v čisté vodě a vyždímáte.   

Pokračujte skříňkami, na kterých mastnota také často ulpívá, nehledě na omakané úchyty – tomu se při vaření většinou prostě nevyhnete. "Vyklízením skříněk a utíráním prachu v jejich útrobách se před Vánocemi netrapte, to můžete v klidu udělat kdykoliv jindy," je před svátky shovívavá i odbornice na úklid.

Pak přejděte na takzvaná záda kuchyně, tedy obklady kolem linky. Zvláště nad místy, kde se vaří, bývá mastnoty nejvíc. "Někdy na obkladech najdete i jakési zapálené tečky, na ty pak musíte vzít drastičtější čistič. A zásadně obklady myjte odzdola nahoru, aby vám špína nestékala na plochu pracovní desky nebo desku sporáku," zní další rada.

Se dřezem si vyhrajte, bývá semeništěm bakterií

Problémem bývá dřez,ať už nerezový, kameninový či jiný, protože jeho odpad  je v kuchyni vedle mycích houbiček dalším semeništěm bakterií. Přece jen v něm někdy zůstávají i zbytky jídla, které spláchnete z nádobí.  

Jak je to s myčkou? Zvládne jen opláchnuté nádobí

"Do myčky jednoznačně patří jen opláchnuté nádobí, zbytky jídla tam nemají co dělat – jinak si znečistíte myčku oleji a tuky a ty pak ulpí na umývaném nádobí. Nádobí pak logicky budete mít plné šmouh od mastnoty," zní verdikt.

Čistit byste myčku měli minimálně jednou za dva až tři měsíce. Jednoduše koupíte balení čisticího přípravku, které zavěsíte dovnitř myčky a spustíte program. Nerezový povrch tak zbavíte nejen mastnoty, ale i usazeného vodního kamene.

Kam se ve dřezu a kolem baterií nedostanete utěrkou či houbičkou, tam by si měl poradit starý roztřepený zubní kartáček. Stačí na inkriminované místo nastříkat čisticí protředek a nechat chemii chvíli působit. Pak byste s kartáčkem měli dokázat zázraky. Na zarputilejší špínu případně sáhněte po cídiči kovů, což bývá jemná pasta, která vám nerez nepoškrábe. A opět vše odmyjte čistou vodou. 

Po dřezu se vrhněte na pracovní desku a přístroje, které máte na lince postavené: varnou konvici, kávovar, presovač či mikrovlnnou troubu. Opět platí postup vše odmastit, vyčistit a odmýt čistou vodou. 

Zvládnete i takové lahůdky jako je připálená trouba

A máte na řadě varnou plochu. Speciálně sklokeramické desky nikdy nemyjte jarem nebo přípravkem na mytí nádobí. "Zbytky těchto přípravků by se vám posléze zapálily dovnitř varné desky a vytvořily by vám na ní takové modré kruhy. Sáhněte raději po speciálních čističích, které si poradí i s připáleninami. Pomohou vám i speciální škrabky se žiletkou," předvádí názorně školitelka (i na videu), že při troše snahy se dají vyčistit i kolečka napečených tekutin.  

Sklokeramickou desku čistěte opatrně a vybranými prostředky, ať ji nepoškrábete...
I ze sklokeramické desky musíte veškerou chemii pečlivě odmýt čistou vodou.

Troubu, tu si před Vánocemi vyčistěte obzvlášť pečlivě, bude hodně zatížená.  "Troubu si nejprve pět minut předehřejte na 50 °C, ne na víc, aby čisticí prostředek správně reagoval, ale nevypařil se," radí Bartoňová Pálková. "Pak ji vystříkejte včetně dvířek přípravkem na trouby a grily, zavřete dvířka a nechte chemii cca 10 minut působit. Pak celý vnitřek  vystříkejte čistou vodou, aby nečistota stekla  dolů. Všechno vytřete a vysušte papírovými utěrkami."

Znovu ji vystříkejte vodou a vytřete čistými ubrousky – celý postup opakujte, dokud stéká nějaká špína. Až bude trouba dokonale čistá. Po vyčištění musíte troubu vždy vypálit, to znamená nechat ji opět chvíli běžet zhruba na 50 °C, aby se použitá chemie vypálila. "Na její vyčištění se totiž používají ta nejdrastičtější odmašťovadla," varuje Bartoňová Pálková.

Předek trouby si odmastěte jako jiné povrchy výše, aby tam nezůstaly žádné skvrny. Pokud jde o nerez – ať je to trouba nebo jiný spotřebič – vždycky ho odmastěte a odmyjte čistou vodou a osušte. Pak ho můžete i naimpregnovat speciální impregnací na nerez. "Kuchyňské omastky a oleje se vám potom na něj nebudou tak chytat, ani obtiskovat ohmatky."  

Pokud vás zajímají další alternativy čištění špinavé trouby, přečtěte si Jak vyčistit troubu bez zbytečné dřiny.  

Nevynechejte před Vánocemi ani ledničku. Pokud v ní jsou zbytky rozlitých jídel, ani studená teplota nezabrání tomu, aby se vám mezi jídlem nemnožily některé typy plísní. Nehledě na to, že i samoodmrazovací ledničky bývají namražené.

"Dodneška platí, že lednici uvnitř vymývejte octovou vodou," radí Bartoňová Pálková. Podrobnější návod najdete v článku Chladnička má být čistá, aby nezvyšovala účet za elektřinu. Povrch ledničky pak můžete vyčistit nějakým odmašťovacím alkoholovým čističem, stejně jako ostatní povrchy.

Poslední rada na závěr

Poletují vám v kuchyni drobné mušky octomilky a sedají si na jakýkoliv kousek jídla, který jim přijde do cesty? Nebo máte v potravinách moly? Vaše chyba.

Ukliďte si kuchyň, protože na octomilky platí jen čistota, jinak se množí rychlostí světla. A k molům buďte nekompromisní, protože se množí a kálí ve VAŠÍ spižírně. Vánoce – ale i jiné svátky – jsou k zásahu dost dobrý důvod.